Na výuce cenných kovů se zaměřujeme hlavně na zlato a zlaté slitky, protože za mě mají nejlepší vlastnosti pro investory. Na trhu však existují i další možnosti. Určitě jste se už setkali s reklamou na investiční diamanty nebo zlaté mince apod. Co když vám někdo zavolá s nabídkou? Na co byste si měli dát pozor?
Proto se společně podíváme na ostatní druhy cenných kovů, jaké mají vlastnosti a jaká jsou s nimi spojena rizika.
Obsah:
V první řadě je to o zabezpečení za každé situace. Ne nadarmo jsou cenné kovy považované za nejprověřenější investici v době krizí, válek apod. Jsou skvělým uchovatelem hodnoty a vy máte jistou formu platidla vždy při ruce, která vám neshoří ani ho nikdo nehackne.
Také musíme brát v potaz rostoucí vliv moderních technologií a jak je postupně vše digitalizováno. Jenom si vezměte, jak často platíte kartou – v tu chvíli je o vás zaznamenáno kolik jste utratili, kde, a kdy. Státy se také postupně budou připravovat na CBDC.
CBDC je digitální měnou centrální banky. Jednalo by se o novou formu emitovaných peněz denominovaných v měně daného státu. V podstatě by k bezhotovostním penězům měla přístup i veřejnost pro placení či spoření (teď ji mají pouze obchodní banky).
Aktuálně více než 80 % centrálních bank se už zabývá tímto konceptem a jak ho převést do praxe. (Zdroj: Wikipedia)
To by znamenalo, že stát bude mít kompletní přehled na všemi transakcemi (ale také může určovat, za co např. budou peníze utráceny). Zkrátka pokud zmizí hotovost, přijdeme úplně o soukromí a možnou kontrolu nad svými penězi.
Asi si teď říkáte, že už zabíhám do scifi teorií. ale pokud daná technologie něco takového umožňuje, nikde nemáme 100%, že to jednou nebude zneužito. Navíc v případě CBDC by tento typ kryptoměny přišel o tu výhodu, která ji brání v takovém zneužití – decentralizaci.
Právě proto je potřeba vždy myslet na „zadní vrátka“ a držet si alespoň určitou část prostředků v „protisystémových“ aktivech (cenné kovy nebo i kryptoměny). Vždy říkám, že je lepší mít záložní plán a nikdy ho nevyužít, než naopak ?.
Cenné kovy by tak vždy měly mít místo ve vašem portfoliu, protože:
Pojďme se teď podívat, jaké další druhy cenných kovů kromě zlata máme. Na internetu totiž máte možnost koupit různé mince, diamanty apod. Proto je určitě důležité, abyste i o těchto typech měli přehled a kdyby vám někdo volal s nabídkou, tak jste byli schopni posoudit její „výhodnost“.
Tento typ je velmi často propagován např. ze strany ČNB.
Člověk by si řekl, že když to doporučuje i naše centrální banka, tak je to „tutovka“. Akorát, že vůbec…
V posledních letech za sebe pozoruji, že se ČNB stále více tváří jako firma, než jako hlavní orgán pro ochranu měnové stability. Proč si to myslím? Např. předchozí guvernér Rusnok prohlásil, že zlato se nekupuje jako rezerva, ale pouze jako materiál pro ražení mincí, o které je tak velký zájem.
Nicméně nový guvernér Michl prohlásil, že chce dostat naše zlaté rezervy zpět na objem 100 t (což jsme měli naposledy před revolucí).
Investice do mincí je za mě stupidní (omlouvám se za ten výraz). Pokud vyloženě nekupujete vzácné historické mince, u těch současných nemůže být řeč o nějaké vzácnosti a numismatickou hodnotu to může mít až tak u vašich vnoučat (což je opravdu dlouhý horizont).
Lidé si často neuvědomují, co vše při nákupu takové mince vlastně platí – není to jen samotný kov, ale i ražba, krabička, případně DPH, pokud se jedná o např. stříbrné mince (zlato je od DPH osvobozeno) + nesmíme zapomenout na marže obchodníka.
Kolik jste na těchto „přídavcích“ reálně přeplatili, zjistíte většinou až u prodeje. Vím přesně o čem mluvím – sám jsem v minulosti nějaké mince koupil. Když jsem je chtěl prodat poté, co od mého nákupu vzrostla cena kovu, tak jsem ještě zůstal 10 % ve ztrátě ?.
Pokud tedy nejste vyloženě sběratel a že to máte jako koníček, tak mince jako způsob uložení peněz určitě nebrat.
Diamanty a všeobecně drahokamy mají všeobecně u lidí velmi dobré jméno a jsou jakýmsi symbolem bohatství a úspěchu. Navíc pro jejich vlastnosti (vzácnost, vysoká odolnost) byly a jsou též využívány jako uchovatel hodnoty.
Diamant je z nich považován za nejvzácnější a je využíván jak ve šperkařství, tak v různých průmyslových oblastech. Ale jak je to s ním jako s investicí?
Zde můžeme narazit hned na několik problémů:
Zaprvé na českém trhu funguje relativně málo firem zprostředkovávající jejich prodej, takže marže jsou díky tomu vysoké (mnohem vyšší než u zlata).
Před pár lety zde působila firma s velice silnou mediální prezentací (reklamy ve všech médiích, propagace celebritami apod.). Nicméně po bližším prostudování jejich obchodních podmínek se zjistilo, že jejich průměrná marže činila 30 %. Pokud jste tedy nakoupili za 1 mil Kč, byli jste hned 300 tis. v mínusu.
A co se firmou stalo? Změnili si jméno a jedou ve velkém dál.
Mimochodem toto je velice oblíbená praktika u mnoha firem s investicemi, když se jejich „špinavé prádlo“ dostane na veřejnost.
Proto se nikdy nespoléhejte pouze na jméno společnosti. Vždy si u každé zvlášť prověřte její obchodní podmínky.
Problémem je i fakt, že na českém trhu funguje relativně málo firem, takže likvidita je nízká a marže díky tomu vysoké.
Dále si musíme uvědomit, že není diamant jako diamant. Jeho hodnotu ovlivňuje mnoho faktorů: čistota, barva, jasnost, váha v karátech, řez, tvar, fluorescence a certifikát. To pro laika nebude úplně jednoduché si ohlídat.
Pokud ale mám v ruce certifikát, tak by to mělo být vše ohlídáno, ne? Problém je v tom, že i dnešní certifikáty se často falšují a je čím dál tím větší problém je rozeznat od těch pravých. Ano, pokud budete kupovat diamant od renomované společnosti, tam bych se asi nebál. Ale tam si to s největší pravděpodobností zase zaplatíte na maržích.
Stříbro je největší konkurentem zlata. Jeho zastánci tvrdí, že stříbro je aktuálně podhodnocené a má tak větší potenciál růstu než zlato.
Na straně druhé, ale zlato má také prostor pro růst, protože díky uzavírání neekologických dolů bude stále vzácnější.
Dnes už existují ekologičtější typy zlata „eco-gold“ nebo „ethical gold“. Jedná se ovšem stále o menší zdroje a jejich cena je samozřejmě vyšší.
Marže na stříbře jsou všeobecně vyšší než u zlata a samozřejmě dostanete za stejnou cenou mnohem větší množství. Zkuste se někdy mrknout, kolik g byste dostali za 1mil Kč ve zlatě a kolik ve stříbře. U zlata to máte zhruba 660 g, u stříbra přes 53 kg – to už byste vezli na kárce a to ani nemluvím o tom, že by to bylo mnohem složitější na úschovu, než když máte pár zlatých slitků.
V neposlední řadě stříbro není osvobozeno od DPH. Pokud si k tomu ještě připočteme vyšší marži, opět je to další položka, která vám pokrátí váš zisk.
Z tržního hlediska je stříbro volatilnější – což u pilíře, který by mi měl sloužit jako uchovatel hodnoty úplně nechceme.
Pokud si to tedy vezmeme kolem a kolem, za mě osobně zlato stále vychází jako nejlepší varianta ze všech cenných kovů:
Sdružení BRICS chce v budoucnu vytvořit měnu postavenou na zlatě (navrátit jakýsi „zlatý standard“), což by opět mělo zvýšit jeho hodnotu.
Ale nezapomínejte, že i když je zlato možná všeobecně výhodnější než výše zmíněné alternativy, pořád musíte být obezřetní při jeho nákupu/prodeji. Na co se konkrétně zaměřit probíráme dopodrobna na Výuce Cenných Kovů.
Snad jsem vám tímto článkem odpověděl na vaše nejčastější dotazy ohledně cenných kovů a až vám někdy bude volat nějaký obchodník s diamanty nebo stříbrem, hned budete vědět na co se zaměřit. Nebo ještě lépe – vůbec s ním nespolupracovat ?.
dobrý článek, ale každý si musí rozmyslet kolik chce a kolik může investovat do drahých kovů a pečlivé si rozložit portfolio, pro další investice, já nejsem moc pro bitcoin.