Nový termín úvodního webináře
Investiční navigace

jak naučit své peníze, aby vám dále vydělávaly

neděle 28. července
19:00 - 20:30

Nový termín úvodního webináře
Investiční navigace

Připojte se "úvodní lekcí" pro všechny z vás, co se chcete pustit do vlastní správy peněz

neděle 28. července
19:00 - 20:30

Zlatá horečka 2023 – jak investovat do zlata, aby to dávalo smysl + jak je to se „zlatým spořením“​

Máme tu dlouho očekávaný impuls k dalšímu nákupu zlata?

Pokud nás, resp. náš Trading Academy blog, sledujete již delší dobu, víte, že jsme v minulosti (r. 2018) nakupovali zlato za 1 200 USD. Tehdy v době našeho nákupu oběhla svět informace, že národní banky začaly ve velkém skupovat fyzické zlato. O cca dva roky pozdě jsme prodávali za 2 000 USD.

A teď centrální banky dělají tento krok znovu. Jak informoval deník seznam zprávy:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-centralni-banky-nakupuji-zlato-nejvic-v-historii-220886

Co nám to tedy říká? Dámy a pánové, čeká nás „jízda“ a dle mého proražení hranice 2 000 USD.

Kromě chování centrálních bank zde máme další fundamentální signály pro nákup zlata. Vysoká inflace, snižující se HDP, riziko měnové krize. Zlato vždy fungovalo jako uchovatel hodnoty v dobách krizí. A pokud jsme v situaci, kdy nám prostředky ztrácí na hodnotě doslova před očima a recese je před námi, pro investování do zlata by ani nemohla být příhodnější doba.

Ale jako všude, i zde máme některé odborníky, kteří ve svých článcích od této investice odrazují. V takovém případě doporučuji si nejprve proklepnout autora. Je totiž až s podivem, kolik těchto odborníků je zástupci investičních firem, která nabízí jiný typ aktiva (jaké to překvapení). Je asi zřejmé, do jaké míry takový názor můžeme považovat za relevantní a daný článek spíš než za odborný, tak marketingový.

Jak investovat do zlata, aby to dávalo „hlavu a patu“

Když už víme, proč investování do zlata dává smysl, podíváme se na to, co všechno si při nákupu zlata potřebujete pohlídat, abyste nepřicházeli o peníze tam, kde o tom ani nevíte.

Značka

Vždy byste měli volit takovou, která je likvidní, tzn., že ji nabízí většina obchodníků. V ČR to jsou Argor Heraeus nebo Münze Österreich. Obě tyto značky jsou celosvětově známe a nebudete mít problém s jejím odkupem i za hranicemi.

Gramáž

Všeobecně lze říci, že čím větší váha slitků, tím menší marže, ale potenciálně menší likvidita (hlavně v případě, kdyby došlo na nejhorší a zlato bylo používáno jako platidlo – v takovém případě byste museli větší cihly dělit, lámat apod.).

Hranice, kde jsou už poplatky v pohodě, je u 20g slitků. Všeobecně má nejlepší likviditu slitek o váze trojské unce.

Rozdělení kapitálu

Je dobré si peníze rozdělit na alespoň 2 části. První investovat teď a druhou si nechat jako rezervu pro případný propad (abychom mohli dokoupit).

Výběr obchodníka

Prodejců v České republice je celá řada. To je samozřejmě dobré pro vás, protože máte z čeho vybírat a díky konkurenci můžete získat dobré podmínky. Na stranu druhou si musíte na výběru obchodníka dát obzvlášť záležet. Tzn., že potřebujete znát parametry, na základě kterých dobrého obchodníka poznat.

Pokud budete vybírat obchodníka „na první dobrou“, může se stát, že se na maržích oberete o desítky procent (viz příklad níže). Stejná značka, stejná gramáž a rozdíl v ceně přes 4 000 Kč!

Obchodník č. 1
Obchodník č. 2

Co tedy konkrétně řešíme?

  • jak dlouho obchodník funguje na trhu
  • cena nákupu a výkupu vybraného zlata
  • recenze (nejčastější problémy)
  • způsob doručení
  • zda je možná fixace ceny a jaké jsou podmínky
  • zda je konkrétní varianta zlata skladem

Já osobně pro vyhledávání informací používám heureku a google. Především u cen si informace ověřte na stránkách konkrétních obchodníků – občas se stane, že se neshodují.

Takto zvolíme 2 – 3 nejlepší obchodníky a u nich ještě ověříme dané info telefonicky. Jakmile si vše potvrdíme, zvolíme „vítěze“.

Pozor! Mějte na paměti, že obchodníci často mění své obchodní podmínky. Tuto analýzu dělejte maximálně pár dní před nákupem.

Pozor na „zlaté spoření“!

Tento produkt je v posledních letech často využíván lidmi, kteří např. nemají dostatek prostředků na nákup celého slitku a tak do zlata „investují“ po malých měsíčních částkách.

Určitě je to lepší varianta, než klasické peněžní spoření, protože přeci jenom investujete do něčeho „hmatatelného“. Otázkou je, zdali je skutečně tak výhodný, jak se tváří.

Za mě jednoznačně není. Když jsem si porovnával tyto skvělé produkty (v ČR vím zatím o 3 společnostech nabízejících tento produkt), vždy jsem narazil na několik problému:

  • slitky často byly o dost dražší, než kdybyste je pořídili „v kuse“.
  • nemůžete si zvolit cenu, za kterou slitek nakoupíte. Resp. u klasického nákupu si zvolíte, kdy zlato nakoupit, aby cena pro vás byla co nejlepší. Tady to nelze.
  • společnost sice deklaruje garantovaný výkup, ale toto je čistě marketingové tvrzení bez reálných výhod. To, že u ní můžete zlato vždy odprodat, neznamená, že to budete mít za nejlepší podmínky. A nebo v případě např. krachu společnosti je vám tato „výhoda“ také k ničemu.

Za mě osobně tento produkt nebrat.

Jaký je lepší způsob? Raději si pravidelnou částku, př. 1000 Kč ukládejte na jeden bankovní účet. Jakmile tam budete mít dostatečnou částku pro nákup, kupte si daný slitek rovnou (dle pravidel popsaných výše).

Samozřejmě byste předtím měli kouknout na graf, kde se aktuální cena nachází – zdali je nejvýše, nízko nebo někde uprostřed. Vím, toto určitě není profi analýza, ale je to pořád lepší než nakupovat „naslepo“.

Tohle je za mě daleko lepší postup, jak spořit do zlata, než abyste využívali nesmyslné produkty společností, které si mohou „markovat“ za další služby. Vždy mějte na paměti, že to ve finálním součtu platí zákazník.

Kam zlato uložit

Já osobně si stojím za tím, že nejlepší je zlato uchovávat tam, kde nad ním máte nejlepší přehled – doma. Máte k tomu neomezený přístup za jakékoli situace, než kdybyste to měli v bance či v úschovně. Samotné zlaté slitky také nejsou nijak velké, takže můžete být s jejich uschováním kreativní :).

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..