Nový termín úvodního webináře
Investiční navigace

jak naučit své peníze, aby vám dále vydělávaly

neděle 28. července
19:00 - 20:30

Nový termín úvodního webináře
Investiční navigace

Připojte se "úvodní lekcí" pro všechny z vás, co se chcete pustit do vlastní správy peněz

neděle 28. července
19:00 - 20:30

10 zásad, kterými se řídit při nákupu zlata

V dnešním článku se podíváme na základní pravidla, kterými by se měl každý investor řídit, pokud se rozhodne investovat do cenných kovů.

V posledních letech tato investice získala na popularitě – ať už je to z obav rostoucí inflace, nebo díky aktuálně velmi dobrým výsledkům z hlediska zhodnocení.

Zároveň Češi jsou velmi konzervativním národem, který si chce na své investice být schopen „šáhnout“. I proto v minulých letech bylo v rezervách českých občanů více zlata než v České národní bance.

Co se však týká samotného investování, Češi jsou naopak extrémní hazardéři. Proč? Protože se zpravidla pouští do trhů, o kterých absolutně nic neví. A u zlata to platí dvojnásob. Převládá totiž představa, že na nákupu zlata přeci nemůže být nic složitého.

Máte pravdu, na samotnému nákupu nic složitého není – pokud Vám je jedno, zdali své investici vůbec vyděláte. Což určitě není případ nikoho z Vás :).

Umíte tedy nakoupit správně? Víte jak vybrat kvalitního obchodníka, abyste nepřeplatili desítky procent na maržích atp.? Na to se teď společně dopodrobna podíváme.

Obsah:

  1. Jak to vypadat nemá
  2. Čím se řídit při investici do zlata
    1. Zlato jako ochrana pro krizi
    2. Zlato vs. stříbro
    3. Zlato jako součást portfolia
    4. Výběr dobré značky
    5. Výběr vhodné gramáže
    6. Slitky vs. mince
    7. Výběr vhodného obchodníka
    8. Bezpečné uložení
    9. Rozdělení kapitálu pro příkup
    10. Výběr správné ceny pro nákup a prodej
  3. Shrnutí

Jak to vypadat nemá

Proč je tak důležité znát pravidla pro nákup cenných kovů si ukážeme na příběhu jednoho z našich teď už klientů – s tímto za námi přišel po absolvování našeho webináře ↓↓↓

Před 3 lety byl osloven majitelem jedné z největších firem prodávajících cenné kovy, zda by nechtěl nakoupit zlaté slitky a stříbro. On souhlasil a udělal nákup v celkové výši 2 mil. Kč. Částku rozdělil následovně: 50 % do zlatých slitku Valcambi a 50% do stříbrných cihel Argor Heraeus.

Tři roky uplynuly a on nechal investici „běžet“.

Před několika týdny se pak účastnil našeho webináře, kde se mimo jiné dozvěděl, že jsme s našimi klienty před 3 lety také nakoupili fyzické zlato. Ke konci minulého roku ho odprodali na ceně okolo 2 000 USD se ziskem přes 70 %.

Podíval se tedy na hodnotu svého portfolia. Nicméně tam jeho zhodnocení zdaleka neodpovídalo. I když vezmeme v úvahu fakt, že aktuálně je zlato o cca 13 % níže, klient měl zisk pouze okolo 10 % (a to nakupoval na skoro stejné hodnotě, jako naši klienti).

Kde byl tedy „zakopaný pes“? Rozdíl byl v marži obchodníků. Ano, čtete správně. Skutečně si zbývající zisk vzala společnost jako provizi. A to klient dokonce byl známým majitele.

Já osobně mám s touto společností dlouhodobě problém. Její obchodníci jsou často jak „sekta“, která vůbec nevnímá extrémně vysoké marže jako špatné. Když jsem se jich osobně ptal, zdali jim přijde normální mít o 20 % vyšší marže než konkurence. Řekli že ano, protože „za to máte kvalitní služby jako zprávy z trhu, garance odkupu atp.“

To by mě vážně zajímalo, zdali je klient nadšený, když zjistí, že přišel o většinu zisku. Ale hlavně, že mu chodí pravidelná analýza trhu… To asi těžko ??.

Další problém byl v tom, že si zvolil značku, kterou odkupovalo málo obchodníků. Takže mu v případě odkupu nezbývá nic jiného než využít původního obchodníka nebo vybrat z toho mála, ale vystavit se riziku vysoké marže za nákup u konkurence.


Čím se řídit při investici do zlata

Jak vidíte, aby Vaše investice do cenných kovů byla úspěšná, opravdu Vám nestačí pouze „jít a nakoupit“.

Proto jsme Vám níže sepsali pravidla, kterými se potřebujete řídit.

Zlato jako ochrana proti krizi

Jako u každé investice, vždy nejprve musíte vědět, proč do ní chcete investovat a co od ní zhruba očekáváte.

Zlato je velice dobrou variantou pro konzervativní investory. Za normálních okolností Vám nenabídne desítky procent zhodnocení, nicméně je považována za historicky nejvíce prověřenou investici vůbec. Ať už to byly války, inflace, krize, živelné katastrofy atp., vždy to mělo pozitivní vliv na vývoj jeho ceny.

Proto zlato můžeme brát za velice zajímavou alternativu – s aktuální recesí funguje jako ochrana proti inflaci a nejspíše můžeme čekat i další posílení do budoucna.

Zlato vs. stříbro

Určitě je důležité vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly, protože tu jsou – a velké.

  1. Stříbro je mnohem volatilnější než zlato.
    Oproti zlatu, které funguje hlavně jako ochrana proti inflaci (pro dlouhodobé uložení), trh se stříbrem je mnohem volatilnější.
    Pokud tedy chcete cenné kovy využít jako konzervativní uložení peněz, zlato je jistě vhodnější variantou.
  2. Stříbro je náročnější na uskladnění.
    Pro srovnání, 1 mil Kč ve zlatě váží zhruba 710 gramů, kdežto ve stříbře přes 48 kg. Může tak nastat problém např. s velikostí trezoru nebo vhodným místem k uložení. Zkrátka pár slitků uložíte mnohem snadněji než hromadu cihliček.

Pokud tedy chcete cenné kovy využít jako konzervativní uložení peněz, zlato je jistě vhodnější variantou.

Zlato jako součást portfolia

I když je zlato konzervativní investicí, nikdy byste neměli vkládat peníze pouze do něj.

Jakou část portfolia je tedy optimální vložit do zlata? Samozřejmě vždy záleží na Vás, jak hodně konzervativní nebo agresivní chcete být.

Jako první si vždy nechte likvidní rezervu na účtu (3 až 6násobek Vašich měsíčních příjmů). Zbytek si rozdělte do svého portfolia – já osobně volím 50 % svých prostředků do zlata a zbytek mám rozděleno do dalších agresivnějších trhů.

Výběr dobré značky

Možná si teď říkáte, že „zlato je zlato a ne kus oblečení, jak tedy může záležet na značce?“

Zlato jako kov je možná pořád stejný, ale jeho zpracovatelé ne.

Pokud si vyberete kvalitní značku, kterou prodává a vykupuje mnoho obchodníků, zajišťujete si tím vysokou likviditu a nebudete mít problém se zpětným odkupem rychle a za cenu, kterou chcete.

S tímto problémem se setkal i náš klient výše, protože koupil zlato značky Valcambi, které u nás vykupuje jen malé množství obchodníků.

Já osobně volím zlato značky Argor Heraeus, protože je u nás jednou z nejrozšířenějších značek.

Výběr vhodné gramáže

Zde byste měli jít zlatou střední cestou – ani moc malé slitky nebo naopak velké cihly.

  • U těch nejmenších slitků mají obchodníci zpravidla nejvyšší marže,
  • a u těch největších může být problém s prodejem. Pokud by se např. něco ve světe stalo, jak byste dělili kilovou cihlu zlata? Menší slitky jsou zkrátka mnohem likvidnější.

Velikostní hranice, od které se zlato vyplatí kupovat, je 10 gramů.

Jako první si tedy stanovte částku, za kterou chcete nakoupit a tu pak rozdělte mezi více slitků (např.: 1 mil. Kč rozdělíme na 13 ks 10g slitků, 10 ks 20g slitků a 7 ks 50g slitků atp).

Slitky vs. mince

To je také kapitola sama o sobě. Mince se Vám vyplatí tehdy, pokud mají historickou, numismatickou hodnotu.

Důvod, proč se v poslední době hojně propagují investice právě do mincí, je velmi jednoduchý. Je to opět marže obchodníků. Musíte tedy počítat s tím, že při jejich koupi se automaticky dostanete do velkého mínusu. Navíc pokud by se ve světě stal zase nějaký „průšvih“, mince od Vás bude vykupována pouze za cenu kovu.

Pokud tedy nejste vyloženě odborník na mince, kupujte pouze slitky – zde platíte za množství kovu a ne ještě zvlášť za jeho zpracování.

Výběr vhodného obchodníka

Výběr kvalitního obchodníka je stěžejní. Jak jste viděli na příkladu výše, může to znamenat zisk 70 % nebo 10 %. A rozdílem zde byl jenom poskytovatel zlata.

Proto byste vždy měli vědět, jak si ho správně prověřit.

  • Historie obchodníka
    Tzn., jak dlouho na trhu působí a také jaké za tu dobu posbíral recenze.
  • Cena nákupu
    Úplně nejlepší je, když si vytvoříte tabulku, kam si zapíšete nákupní ceny jednotlivých slitků.
  • Cena na webu vs. prodejní
    Ano, setkali jsme se i s tím, že cena na stránkách neodpovídala reálné ceně při prodeji. V takovém případě raději odstupte od nákupu.
  • Fixace ceny
    Za tu cenu, kterou si po telefonu zarezervujete, Vám obchodník zlato následně prodá anebo vykoupí. Pro zjištění je nejlepší, když si konkrétní obchodníky obvoláte.
  • Výběr grafu
    Určitě je dobré si zjistit, jaké grafy obchodník sleduje, abyste dle toho co nejpřesněji určili cenu a moment nákupu.
  • Doručení zlata
    o to byste se určitě měli zajímat z hlediska bezpečnosti. Nejlepší je vždy osobní předání.

Jakmile si veškeré tyto věci zjistíte a zapíšete do tabulky, uvidíte přesně, který obchodník Vám vyhovuje nejvíce.

Pozor! Pouze nejnižší cena nákupu by neměla být rozhodující. Např. pokud při hodnocení obchodníků zjistíte, že obchodník A má o 100 Kč nižší nákupní cenu než obchodník B, ale u výkupní ceny má obchodník B naopak cenu o 500 Kč vyšší, je pro Vás určitě výhodnější obchodník B.

Také vždy pamatujte na fakt, že podmínky jednotlivých obchodníků se „mění jak počasí“. Proto si stejné srovnání udělejte jak při nákupu, tak při prodeji.

Někdy, když nakoupíte zlato za nevýhodnou cenu, vyplatí se prodat zlato u jiného obchodníka, kde i s přirážkou za nákup u konkurence, máte pořád lepší cenu.

Bezpečné uložení

Zlato už máme nakoupeno. Kam teď s ním?

Nikdy ho neukládejte do bezpečnostních nebo bankovních schránek apod.

Možná si teď řeknete, že přeháním, ale pokud by došlo k neočekávané situaci a banka musela např. uzavřít výběry prostředků (což se v historii už stalo), může pro zajištění svých závazků „sáhnout“ i na obsah bezpečnostních schránek.

Tak jako tak máte mnohem větší jistotu, že se ke zlatu vždy dostanete, pokud ho máte doma – zahrada, prahy ve dveřích, trezor a jiné.

Ale pozor! Pokud budete zlato uschovávat u sebe, je důležité, abyste:

  • si hlavně zapamatovali, kam jste ho uložili :). Bohužel se takhle jednomu klientovi stalo, že zlato zakopal na zahradě, ale nevěděl přesně kam. Jeho zahrada pak vypadala jak po náletu bombardéru :).
  • Také je důležité, aby se Vám do schránky nedostali např. hlodavci, voda či cokoli jiného. Jakmile se poruší obal slitků, jsou pak vykupovány za podstatně nižší cenu.
  • Určitě bych Vám též doporučil zlato rozdělit na více částí a každou uložit na jiné místo.

Rozdělení kapitálu pro příkup

Stejně jako diverzifikujete své portfolio mezi více investic, abyste si rozložili riziko, ani do zlata nevkládáte všechny prostředky naráz.

Vždy byste si měli rozdělit svůj kapitál minimálně na 2 díly.

Proč? Abyste byli ochráněni proti případnému propadu ceny.

Pokud trh klesne, tak s dalším dílem kapitálu uděláte příkup na nižší ceně. V případě obratu se Vám pak snižuje ztráta z prvního nákupu a zároveň již vytváříte zisk u toho druhého → máte tak menší riziko s vyšším výnosem.

Výběr správně ceny pro nákup a prodej

Ale pozor! Jednotlivé nákupy a prodeje neděláte na nějakých nahodilých cenách – konkrétní ceny byste měli mít opřeny vždy o konkrétní analýzu – ať už technickou, nebo fundamentální. To znamená, že ještě než se rozhodnete zlato nakoupit či prodat, potřebujete se nejprve naučit daný trh číst.

Například s našimi klienty jsme prodávali na ceně 2 000 USD za trojskou unci. Využili jsme k tomu silnou kritickou hodnotu z technické analýzy. A jakmile se k ní trh dostal, odrazil se zpět a cena zase klesla.

Pokud se rozhodnete nakoupit, ale nemáte to o nic opřené a nevíte, jak se trh může v budoucnu zachovat, děláte si z konzervativní investice velice rizikovou.

Přesně na tom tratil i výše zmíněný klient. Nakoupil možná v době, kdy byla cena nízká, ale už nevěděl, kdy prodat. A k čemu Vám je „zisk“, když nevíte, kdy ho realizovat? Ani nemusím říkat, jak dnes už náš klient lituje, že na nás nenarazil dříve :).


Shrnutí

Nyní už tedy znáte potřebné základy jak vybrat zlato pro nákup, výběr kvalitního obchodníka nebo jeho uložení.

Ale to je pouze jedna část – tou druhou je umět číst v trhu. Díky tomu budete přesně vědět, kdy nakoupit a kdy prodat.

Nemusíte se stát profesionálním investorem, abyste mohli na zlatu vydělat. Pokud ale jdete a zlato nakoupíte bez jakéhokoli rozmyslu a přípravy, můžete se o dost peněz připravit.

Proto pokud se chcete do cenných kovů pustit, na vzdělání nešetřete – je to investice, kterou Vám nikdy nikdo nevezme a hlavně nebudete muset svěřovat své prostředky do rukou někoho jiného – vše máte ve svých rukou.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..