[Návod] 3 kroky, jak si sestavit investiční plán a proč se bez něj neobejdete

Dnešní článek věnujeme tématu, které opomíjí až 80 % všech začínajících traderů, přitom je to pro Váš úspěch zásadní – a tím je tvorba investičního a obchodního plánu.

V dnešní době si stále více lidí uvědomuje, že ponechání peněz na spořícím účtu opravdu nic nevydělá (i přes velice přesvědčivé reklamní kampaně). Proto se aktivní investování stává stále oblíbenější činností, jak si vytvořit další příjem.

Nicméně většina těchto snah končí do pár měsíců „krachem“. Hlavně začínající obchodníci totiž narážejí na takové problémy, jako je první ztráta nebo nedostatek času apod. A pak neví, jak je zvládnout.

Pokud patříte do této skupiny a teprve zjišťujete, jak začít správně investovat, tak je tento článek přesně pro Vás. (A pokud už máte zkušenosti s obchodováním, tak určitě zhlédněte náš „Checklist úspěšného tradera„).

S konkrétním plánem budete mít samotné obchodování mnohem jednodušší – a také Vám to pomůže překonat nejčastější problémy začátečníků.

Proč vůbec chcete začít investovat?

Ještě než začnete cokoli plánovat, musíte si říci, proč se do tradingu vůbec chcete pouštět A TAKÉ zdali je to ta správná cesta, jak daného cíle dosáhnout.

Věřte nebo ne, jenom „prostě chci vydělat peníze“ nestačí. Často jsem se setkal u klientů, že u nich přišla první ztráta a jejich hlavní motivace (viz výše) byla rázem pryč a měli strach dále obchodovat.

Podstatou je si říct, co s těmi penězi chcete udělat… Chcete mít zabezpečené děti? Nebo nové bydlení? Dovolenou? Jednoduše si stanovte cíl – protože ten je při každém plánování nezbytný.

Investiční plán krok za krokem

1. Startovací pozice

Každý z Vás je individuální – někdo se chce obchodováním živit, další je podnikatelem a má na trading hodinu denně apod. Vždy si na začátku stanovte následující:

 • Do čeho investujete.
  Ve finále nezáleží na tom, zda se rozhodnete investovat do cenných kovů, forexu, akcií či kryptoměn. Důležité je, jaké riziko, výnos, časový horizontlikviditu očekáváte. Podle toho si pak vyberete „ideální“ investici a investiční portfolio. (Více v článku „Jak si sestavit investiční portfolio„.)
 • Kolik času máte na obchodování.
  Jeden z nejčastějších důvodů, proč se lidé nechtějí pouštět do investování, je nedostatek času – resp. představa, že by nad tradingem museli trávit několik hodin denně.
  Níže si však ukážeme, že stačí i pár hodin týdně. Důležité je si určit priority a být realista. Určitě do svého diáře vměstnáte hodinu denně mnohem snadněji než např. 4.
 • Jak velký kapitál máte.
  Protože jeho velikost ovlivní, kolik můžete otevřít obchodů, jak velkou si můžete dovolit ztrátu a zisk – což je pro konečné plánování velice důležité.

2. Počítejte na začátku se ztrátouInvestování je jako podnikání – a každý podnikatel Vám řekne, že ne vždy se 100% daří – hlavně na začátku. Problémem ale je, že většina lidí to při prvním neúspěchu zabalí.

Berte svoji investici jako rozjíždějící se firmu. Na začátku máte jenom malé s.r.o., která Vás na začátku stojí peníze a chvíli trvá, než začne vynášet. Postupně se ale naučíte, jak to v oboru chodí, pokryjete počáteční výdaje, přijdou první zisky,… A nakonec můžete vybudovat velkou korporaci.

Vůbec se tedy nebojte počátečních ztrát – po přechodu z demo-účtu je to naprosto přirozené.

Samozřejmě si ale musíte stanovit „zdravou“ hranici, abyste zbytečně neriskovali celý účet. A pokud budete obchodovat dle pravidel, velice rychle celou ztrátu doženete zpět.

3. Vždy si určete přesná čísla

Pokud si jako plán dáte „budu obchodovat co nejvíce“, tak nakonec skončíte u 4 obchodů za měsíc a ještě si jako naschvál vyberete ty statisticky neúspěšné.

Je všeobecně známé, že čím konkrétnější cíle si dáte, tím lépe se Vám budou plnit. Trik je opět v tom dávat si reálné cíle. Na konkrétním příkladu níže sami uvidíte, že není potřeba dělat 20 obchodů denně, abyste vydělávali.

Konkrétně si určete:

 • Kolik přesně času nad tím maximálně strávíte.
 • Kolik cca obchodů během té doby uděláte.
 • Kolika loty budete obchodovat.
 • Jaký průměrný S/L a T/P budete nastavovat.

Ještě jednou si to shrneme… Jako první si musíte určit svoji „startovací pozici“, tedy kamkolik investujete a také kolik času budete mít na obchodování.

Poté si stanovíte maximální hranici Vaší ztráty ze začátku obchodování.

Nakonec si konkrétně určíte, jak budete obchodovat: doba, počet obchodů, množství lotůprůměrná velikost S/T a T/P.

Investiční plánování v praxi

Níže si ukážeme tvorbu jednoho konkrétního plánu pro našeho klienta (a sami uvidíte, proč je tolik důležité ho mít).

Před nedávnem jsem měl na výuce klienta, který postrádal jakoukoli motivaci k obchodování. Bylo to dáno několika věcmi:

 • Byl to zaměstnaný člověk od rodiny → nemá čas na investování.
 • Tím pádem zvládal max. 8 obchodů za měsíc.
 • Málo času a stres se podepsaly na jeho úspěšnosti → byl ve ztrátě (ale ne nijak závratné).

Nyní postupně projdeme všemi body plánu:

Startovací pozice

 • investice: svůj kapitál měl již rozdělený
 • čas na investování: trávil denně 10 hodin v práci a zbytek věnoval rodině
 • kapitál: $50 000

Tvorba plánu

 • kolik času: vzhledem ke klientově vytíženosti jsme vyčlenili hodinu denně od pondělí do čtvrtka (patky standardně neobchodujeme)
 • kolik obchodů: za hodinu se dají zvládnout 4 obchody
 • kolik lotů na 1 obchod: 1
 • kolik průměrný S/L a T/P: 25 pipů S/L a 20 pipů T/P

Když si to jednoduše spočítáme, tak to máme 16 obchodů za týden a 64 obchodů za měsíc.

Pokud vezmeme v úvahu pouze 70% úspěšnost (postupem času by to mělo být více), máme celkem 45 ziskových obchodů19 obchodů ztrátových. V přepočtu na pipy to dělá 900 pipů zisk- 475 pipů ztráta = 425 pipů zisk.

V přepočtu na peníze by tak klient měl vydělat okolo $4 250. To je cca 88 tis. Kč.

Pokud si to srovnáme s aktuálním platem klienta (70 000 Kč za měsíc) a dobou, kterou v práci stráví, než tuto částku vydělá – můžeme jasně vidět, že v tomto případě si PLÁNOVANÝM a DISCIPLINOVANÝM tradingem vydělá více než každodenním docházením do zaměstnání.

A to už je dle mého velice dobrá motivace 🙂

Závěrem…

Jak vidíte, investice opravdu mohou být způsobem, jak si za podstatně nižší námahu vydělat stejné nebo i větší peníze – a plánování Vám v tom může výrazně pomoci – ale není to všechno…

Jenom krásně načrtnutý plán Vám nepomůže se stát úspěšným obchodníkem. Také záleží, jak se svého plánu dokážete držet :). Ale o tom už zase v jiném článku…

Podělte se s námi níže do komentářů, jak se Vám tento článek líbil. Plánujete i Vy své obchodování nebo Vám naopak vyhovuje nahodilé obchodování? Jak třeba vypadá Váš ideální obchodní měsíc?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..