Dnešní článek věnujeme tématu, které opomíjí až 80 % všech začínajících traderů, přitom je to pro Váš úspěch zásadní – a tím je tvorba investičního a obchodního plánu.
V dnešní době si stále více lidí uvědomuje, že ponechání peněz na spořícím účtu opravdu nic nevydělá (i přes velice přesvědčivé reklamní kampaně). Proto se aktivní investování stává stále oblíbenější činností, jak si vytvořit další příjem.
Nicméně většina těchto snah končí do pár měsíců „krachem“. Hlavně začínající obchodníci totiž narážejí na takové problémy, jako je první ztráta nebo nedostatek času apod. A pak neví, jak je zvládnout.
Pokud patříte do této skupiny a teprve zjišťujete, jak začít správně investovat, tak je tento článek přesně pro Vás. (A pokud už máte zkušenosti s obchodováním, tak určitě zhlédněte náš „Checklist úspěšného tradera„).
S konkrétním plánem budete mít samotné obchodování mnohem jednodušší – a také Vám to pomůže překonat nejčastější problémy začátečníků.
Ještě než začnete cokoli plánovat, musíte si říci, proč se do tradingu vůbec chcete pouštět A TAKÉ zdali je to ta správná cesta, jak daného cíle dosáhnout.
Věřte nebo ne, jenom „prostě chci vydělat peníze“ nestačí. Často jsem se setkal u klientů, že u nich přišla první ztráta a jejich hlavní motivace (viz výše) byla rázem pryč a měli strach dále obchodovat.
Podstatou je si říct, co s těmi penězi chcete udělat… Chcete mít zabezpečené děti? Nebo nové bydlení? Dovolenou? Jednoduše si stanovte cíl – protože ten je při každém plánování nezbytný.
Každý z Vás je individuální – někdo se chce obchodováním živit, další je podnikatelem a má na trading hodinu denně apod. Vždy si na začátku stanovte následující:
Berte svoji investici jako rozjíždějící se firmu. Na začátku máte jenom malé s.r.o., která Vás na začátku stojí peníze a chvíli trvá, než začne vynášet. Postupně se ale naučíte, jak to v oboru chodí, pokryjete počáteční výdaje, přijdou první zisky,… A nakonec můžete vybudovat velkou korporaci.
Vůbec se tedy nebojte počátečních ztrát – po přechodu z demo-účtu je to naprosto přirozené.
Samozřejmě si ale musíte stanovit „zdravou“ hranici, abyste zbytečně neriskovali celý účet. A pokud budete obchodovat dle pravidel, velice rychle celou ztrátu doženete zpět.
Pokud si jako plán dáte „budu obchodovat co nejvíce“, tak nakonec skončíte u 4 obchodů za měsíc a ještě si jako naschvál vyberete ty statisticky neúspěšné.
Je všeobecně známé, že čím konkrétnější cíle si dáte, tím lépe se Vám budou plnit. Trik je opět v tom dávat si reálné cíle. Na konkrétním příkladu níže sami uvidíte, že není potřeba dělat 20 obchodů denně, abyste vydělávali.
Konkrétně si určete:
Ještě jednou si to shrneme… Jako první si musíte určit svoji „startovací pozici“, tedy kam a kolik investujete a také kolik času budete mít na obchodování.
Poté si stanovíte maximální hranici Vaší ztráty ze začátku obchodování.
Nakonec si konkrétně určíte, jak budete obchodovat: doba, počet obchodů, množství lotů a průměrná velikost S/T a T/P.
Níže si ukážeme tvorbu jednoho konkrétního plánu pro našeho klienta (a sami uvidíte, proč je tolik důležité ho mít).
Před nedávnem jsem měl na výuce klienta, který postrádal jakoukoli motivaci k obchodování. Bylo to dáno několika věcmi:
Nyní postupně projdeme všemi body plánu:
Když si to jednoduše spočítáme, tak to máme 16 obchodů za týden a 64 obchodů za měsíc.
Pokud vezmeme v úvahu pouze 70% úspěšnost (postupem času by to mělo být více), máme celkem 45 ziskových obchodů a 19 obchodů ztrátových. V přepočtu na pipy to dělá 900 pipů zisk- 475 pipů ztráta = 425 pipů zisk.
V přepočtu na peníze by tak klient měl vydělat okolo $4 250. To je cca 88 tis. Kč.
Pokud si to srovnáme s aktuálním platem klienta (70 000 Kč za měsíc) a dobou, kterou v práci stráví, než tuto částku vydělá – můžeme jasně vidět, že v tomto případě si PLÁNOVANÝM a DISCIPLINOVANÝM tradingem vydělá více než každodenním docházením do zaměstnání.
A to už je dle mého velice dobrá motivace 🙂
Jak vidíte, investice opravdu mohou být způsobem, jak si za podstatně nižší námahu vydělat stejné nebo i větší peníze – a plánování Vám v tom může výrazně pomoci – ale není to všechno…
Jenom krásně načrtnutý plán Vám nepomůže se stát úspěšným obchodníkem. Také záleží, jak se svého plánu dokážete držet :). Ale o tom už zase v jiném článku…
Podělte se s námi níže do komentářů, jak se Vám tento článek líbil. Plánujete i Vy své obchodování nebo Vám naopak vyhovuje nahodilé obchodování? Jak třeba vypadá Váš ideální obchodní měsíc?