Příběh našeho absolventa VII: Je možné ziskově obchodovat více než půlrok v řadě?

Jistě jste si všimli, že minulý měsíc jsme nepsali, jak se daří našemu absolventovi. Protože již má za sebou první půlrok a jeho obchodování se začíná pomalu ustalovat, budeme teď jeho postup sdílet po dvou měsících. Vzhledem k tomu, že za měsíc duben si klient své cíle splnil, tak se s Vámi můžeme o jeho „dvouměsíční“ snažení podělit již teď.

Pro ty, kteří se s naším absolventem ještě neznají, chtěli jsme, abyste měli v praxi možnost vidět, jak člověk může obchodovat s reálným účtem po absolvování naší výuky – takže jsme začali pravidelně „monitorovat“ reálné obchodování jednoho z našich absolventů :). Jeho celou historii si můžete přečíst zde >>.

Jak dopadly první jarní měsíce?

Na začátku měsíce března klient disponoval celkem 76 325 CHF. Dle historie vidíme, že za 2 měsíce klient uzavřel celkem 49 obchodů.

Z toho má 31 uzavřených v zisku. Takže úspěšnost má  63,26 %. Vidíme, že se mu úspěšnost s přibývajícími měsíci zmenšuje. Odrazí se to i na celkovém zisku?

Za co budeme chválit?

Testování nové strategie

Určitě můžeme kladně ohodnotit, že klient už začal vymýšlet své vlastní strategie. Spočívá to na principu kladných swapů u některých měnových párů, tzn., že pokud držíme obchod přes noc, tak se nám ještě určitá suma za otevřenou pozici přičte k účtu. Toho si můžete všimnout ve vyznačeném sloupečku níže.

V tomto případě se to klient rozhodl vyzkoušet na USD/CHF. Zjistil, že jsou zde aktuálně kladné swapy, takže se zde vyplatí dlouhodobě držet pozice „buy“ a v případě klesajícího trendu přikupovat vždy v určitých cenových intervalech. Jinými slovy otevře pozice „buy“ bez nastavení S/L a T/P a nechává to, jak se říká, běžet. Pokud se trh vydá proti jeho směru, tak po určitém množství pipů přikoupí pozici ve stejném směru a množství lotů.

Jak vidíme dle historie, tak klient v tomto případě vstoupil do „buy“ pozice a poté přikupoval. A to až do doby, dokud se trh nezačal otáčet. Poté zisk z posledních obchodů pokryl ztrátu z těch prvních + se přičetly swapy a celkově byl v zisku. Možná si říkáte, že tahle strategie nemůže nikdy dopadnout špatně – trh se přeci „vždy“ otočí. Ale má to svá rizika…

Za co budeme kárat?

Neodhadnutelné riziko

Takováto strategie už vyžaduje opravdu hodně zkušeností a dobrou schopnost číst v trhu. Ten se sice pohybuje v rozmezí absolutního maxima (nejvyšší ceny) a minima (nejnižší ceny), nicméně i tyto hranice mohou být pokořený například fundamentální zprávou, a trh se pak může propadat neznámo kam. Na něco takového člověk nemůže být nikdy 100% připraven, a pak ho to může stát poměrnou část účtu nebo i celý.

Teď mluvím z vlastní zkušenosti. Když jsem začínal obchodovat, tak jsem tímto způsobem přišel o celý svůj účet. Na měnovém páru USD/JPY jsem aplikoval stejnou strategii a právě díky fundamentům byla proražena minima. Trh se tedy nikam nevrátil. A mě to stálo všechny peníze, protože jsem se nechtěl smířit s vysokou ztrátou a obchody zavřít. Přesně jsem se řídil tím nejhorším pořekadlem v obchodování: „Však ono se to jednou otočí…“ 😀

Nedodržení money managementu

Už z logiky této strategie vyplývá, že pokud přikupujeme stále nové pozice, dokud se trh neotočí naším směrem, tak to může být dost velká zátěž na účet. A v případě našeho klienta je to přesně vidět.

V jednu chvíli tam měl otevřeno 14 lotů. To je opravdu hodně – i na tak velký účet.

Klient znovu zkusil tuto strategii ještě na měnovém páru CAD/JPY. Tentokrát tam měl otevřenou „pouze“ 9 lotů. Nicméně pořád je to vysoké riziko.

Proto tuhle strategii nedoporučujeme a člověk by se měl zaměřit na konzervativnější obchody.

Finální skóre?

Na výsledcích si můžete všimnout, že kdyby si klient záměrně nevybral měnový pár s kladným swapem, tak by nedosáhl ani polovičního zisku, co teď má. V případě klientovy nové strategie to byl právě swap, který zajistil její ziskovost – jinak by skončila ve ztrátě.

Když si klientovo počínání shrneme, tak březen využil novou strategii dvakrát. A i když se mu to v obou případech vyplatilo, takovýto druh tradingu nedoporučuji, protože potřetí se to už nemusí vyplatit. I tak si přišel na více než 2 000 CHF.

Nicméně klient po konzultaci s námi přešel další měsíc zpět na prověřené strategie – a výsledek byl takový, že si výrazně polepšil. Zvýšil svojí úspěšnost a i s nižším rizikem si odnesl zisk za měsíc duben 5000 CHF.

Celkem si tedy připsal 7031 CHF, což dělá zhodnocení 14 % původního vkladu za 2 měsíce obchodování. Celkově si za dobu svého obchodování vydělal už 33 357 CHF, a tím tak zhodnotil svůj vklad o téměř 67 % za 8 měsíců.

Co si vzít z dnešní ukázky?

  • Jak je vidět, tak obchodní strategie nemusí být postaveny pouze na chování trhu, ale také na vlastnostech toho, co obchodujete. Proto je důležité znát specifikace daného měnové páru, se kterým obchodujete a využít to ve svůj prospěch.
  • I kdyby byla strategie sebeúspěšnější, nikdy s ní neporušujte zásady Vámi nastaveného money managementu. Protože pak stačí, aby jednou nevyšla, a může Vás to stát většinu účtu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..