Jistě jste si všimli, že minulý měsíc jsme nepsali, jak se daří našemu absolventovi. Protože již má za sebou první půlrok a jeho obchodování se začíná pomalu ustalovat, budeme teď jeho postup sdílet po dvou měsících. Vzhledem k tomu, že za měsíc duben si klient své cíle splnil, tak se s Vámi můžeme o jeho „dvouměsíční“ snažení podělit již teď.
Na začátku měsíce března klient disponoval celkem 76 325 CHF. Dle historie vidíme, že za 2 měsíce klient uzavřel celkem 49 obchodů.
Z toho má 31 uzavřených v zisku. Takže úspěšnost má 63,26 %. Vidíme, že se mu úspěšnost s přibývajícími měsíci zmenšuje. Odrazí se to i na celkovém zisku?
Určitě můžeme kladně ohodnotit, že klient už začal vymýšlet své vlastní strategie. Spočívá to na principu kladných swapů u některých měnových párů, tzn., že pokud držíme obchod přes noc, tak se nám ještě určitá suma za otevřenou pozici přičte k účtu. Toho si můžete všimnout ve vyznačeném sloupečku níže.
V tomto případě se to klient rozhodl vyzkoušet na USD/CHF. Zjistil, že jsou zde aktuálně kladné swapy, takže se zde vyplatí dlouhodobě držet pozice „buy“ a v případě klesajícího trendu přikupovat vždy v určitých cenových intervalech. Jinými slovy otevře pozice „buy“ bez nastavení S/L a T/P a nechává to, jak se říká, běžet. Pokud se trh vydá proti jeho směru, tak po určitém množství pipů přikoupí pozici ve stejném směru a množství lotů.
Jak vidíme dle historie, tak klient v tomto případě vstoupil do „buy“ pozice a poté přikupoval. A to až do doby, dokud se trh nezačal otáčet. Poté zisk z posledních obchodů pokryl ztrátu z těch prvních + se přičetly swapy a celkově byl v zisku. Možná si říkáte, že tahle strategie nemůže nikdy dopadnout špatně – trh se přeci „vždy“ otočí. Ale má to svá rizika…
Takováto strategie už vyžaduje opravdu hodně zkušeností a dobrou schopnost číst v trhu. Ten se sice pohybuje v rozmezí absolutního maxima (nejvyšší ceny) a minima (nejnižší ceny), nicméně i tyto hranice mohou být pokořený například fundamentální zprávou, a trh se pak může propadat neznámo kam. Na něco takového člověk nemůže být nikdy 100% připraven, a pak ho to může stát poměrnou část účtu nebo i celý.
Teď mluvím z vlastní zkušenosti. Když jsem začínal obchodovat, tak jsem tímto způsobem přišel o celý svůj účet. Na měnovém páru USD/JPY jsem aplikoval stejnou strategii a právě díky fundamentům byla proražena minima. Trh se tedy nikam nevrátil. A mě to stálo všechny peníze, protože jsem se nechtěl smířit s vysokou ztrátou a obchody zavřít. Přesně jsem se řídil tím nejhorším pořekadlem v obchodování: „Však ono se to jednou otočí…“ 😀
Už z logiky této strategie vyplývá, že pokud přikupujeme stále nové pozice, dokud se trh neotočí naším směrem, tak to může být dost velká zátěž na účet. A v případě našeho klienta je to přesně vidět.
V jednu chvíli tam měl otevřeno 14 lotů. To je opravdu hodně – i na tak velký účet.
Klient znovu zkusil tuto strategii ještě na měnovém páru CAD/JPY. Tentokrát tam měl otevřenou „pouze“ 9 lotů. Nicméně pořád je to vysoké riziko.
Proto tuhle strategii nedoporučujeme a člověk by se měl zaměřit na konzervativnější obchody.
Na výsledcích si můžete všimnout, že kdyby si klient záměrně nevybral měnový pár s kladným swapem, tak by nedosáhl ani polovičního zisku, co teď má. V případě klientovy nové strategie to byl právě swap, který zajistil její ziskovost – jinak by skončila ve ztrátě.
Když si klientovo počínání shrneme, tak březen využil novou strategii dvakrát. A i když se mu to v obou případech vyplatilo, takovýto druh tradingu nedoporučuji, protože potřetí se to už nemusí vyplatit. I tak si přišel na více než 2 000 CHF.
Nicméně klient po konzultaci s námi přešel další měsíc zpět na prověřené strategie – a výsledek byl takový, že si výrazně polepšil. Zvýšil svojí úspěšnost a i s nižším rizikem si odnesl zisk za měsíc duben 5000 CHF.
Celkem si tedy připsal 7031 CHF, což dělá zhodnocení 14 % původního vkladu za 2 měsíce obchodování. Celkově si za dobu svého obchodování vydělal už 33 357 CHF, a tím tak zhodnotil svůj vklad o téměř 67 % za 8 měsíců.