V měsíci září jsme se s Vámi podělili o výsledky jednoho z našich absolventů – resp. jak vypadalo jeho obchodování 7 dní po ukončení Osobní výuky. Výsledek byl ohromující – zisk přes 10 %. (Celý článek si můžete přečíst zde >>).
Ovšem dle nás je týden velice krátká doba na to, aby klient mohl říci: „Osobní výuka se vyplatí.“ nebo „Jsem už zkušený trader“. I Vy sami jste nám psali, že Vás zajímá, jak se tomuto klientovi daří i následující týdny, protože po sedmi dnech nezjistíte, zda se kurz za bezmála 30 000,- Kč vyplatí. Souhlasíme…
Proto jsme klienta znovu oslovili, zdali by poskytl ke zveřejnění svoji historii za další měsíc. A protože on s tím neměl žádný problém, podíváme se teď, jak se mu v říjnu dařilo.
Ještě než se pustíme do hodnocení říjnových obchodů, krátce si zrekapitulujeme počínání za měsíc září:
Říjen odstartoval s depozitem cca 55 000 CHF. Jeho následné tradování vypadalo takto:
Dnes si to vezmeme opačně a podíváme se nejprve na chyby.
Podle historie, v označených řádcích S/L a T/P sloupečku, můžeme vidět, že klient moc nenastavoval S/L ani T/P.
Klient na to namítl, že u počítače stále seděl, takže nebyl důvod to nastavovat.
Jenomže takový postup s sebou nese rizika – je to obrovský nápor na psychiku, obzvlášť když nejste zkušeným traderem. Představte si, že byste například viděli, že jde trh několik hodin proti Vám a Vy jste ve ztrátě. Ale přitom trh stále nepřekonal pomyslnou hranici Stoplossu. Vydrželi byste několik hodin koukat, jak „přicházíte“ o peníze? Nebo naopak zavřeli byste obchod ve ztrátě, ale s dodrženým money managementem – nebo byste čekali, až se trh otočí? V jednom případě byste zavřeli brzo, v tom druhém zase pozdě…
Obchodovat bez nastaveného S/L a T/P tak, jako kdybyste ho nastavený měli, to zvládne jen zkušený obchodník. Takže bychom našemu klientovi, který obchoduje 2. měsíc, určitě takovýto postup nedoporučovali.
V tomto případě budeme tak trochu kárat i chválit zároveň :).
Na obrázku níže máme obchody EUR/NZD.
Zeleně označené můžete vidět opravdu „průserové“ obchody. Zde můžete vidět velkou chybu v tom, že klient obchod neuzavřel ve chvíli, kdy viděl, že trh jde proti němu (a nechal ztrátu zajít moc daleko). Zde je krásně vidět důsledek nenastavování Stoplossu, jak jsme si popsali výše. Takže na to opravdu pozor.
Ovšem možná právě díky takové krizi měl klient možnost otestovat, jak dobře zvládá psychologii obchodování – a musíme říci, že ji zvládl „na jedničku“.
Místo aby začal panikařit, znovu si analyzoval trh a zjistil, že se trh bude od určitého bodu opravdu obracet a půjde zpět k bodům vstupu do obchodů. Takže přikoupil další pozice právě okolo tohoto bodu obratu. Jak pak šel trh „jeho směrem“, tak u jeho původních obchodů ztráta klesala a u nově otevřených obchodů zároveň narůstal zisk. Tím se postupně pokrývala ztráta. Takto to klient držel až do místa dalšího obratu.
Ještě zde nesmíme zapomenout zmínit jednu věc, která se nám v tomto případě kladně podepsala na celkovém výstupu z těchto obchodů – a to jsou pozitivní swapy. Swap si můžeme jednoduše představit jako poplatek za držení určitého obchodu přes noc. Přičemž u některých měnových párů jsou záporné, takže to platíme my, a u některých jsou kladné, tzn., že dostaneme naopak zaplaceno. Můžeme vidět, že z obchodů, které samotné mohly dopadnout ztrátově – přes 7 500 CHF – jsme odcházeli s prodělkem pouze něco málo přes 2 600 CHF.
Tady vidíte, že na každou krizovou situaci existuje řešení :).
Když si postupně sečteme řádky v historii, tak nám vychází, že klient měl tento měsíc opět ziskový. Konkrétně se mu podařilo vyobchodovat cca 3 500 CHF. To je při počáteční velikosti účtu 55 000 CHF zhodnocení 6,3 %. To není vůbec špatné, když si připočteme i ten „nešťastný zářez“ za 2 600 CHF.
Takže za necelé dva měsíce obchodování má klient vyděláno 8 500 CHF, což je v přepočtu na naše 187 000,- Kč. A teď si znovu položme otázku ze začátku tohoto článku:“Vyplatí se absolvovat Osobní výuku?“ Odpověď už necháme na Vás :).
Pokud si myslíte, že ano, stačí se zaregistrovat na našich stránkách: https://trading-academy.cz/jak-vyuka-probiha/, kde také naleznete veškeré potřebné informace ke kurzu.