Jak si jako investor plánovat čas, abyste byli v pohodě

Co má investování / trading společného s tím, jakým stylem si plánujete věci do kalendáře? Mnohem více, než si myslíte. Dokonce tolik, že bez správného time managementu nemůžete být úspěšní na poli investic.

Za ty roky, co učím lidi, jak investovat se mi potvrdilo, že „správa peněz je jako okno do vašeho života“. Pokud máte chaos v životě, budete ho mít i v investicích. Nejste s partnerem v pohodě? To se na 100 % podepíše na vašem obchodním úspěchu.

Jedním z nástrojů, jak ukočírovat všechny starosti, povinnosti a události je váš diář. Ale téměř nikdo neumí využít jeho potenciál. Správný time management vám nejenom pomůže získat kontrolu a snáze dosáhnout vašich cílů, ale také se vyhnete přehlcení a stresu, které jsou právě spojeny s neorganizovaností.

A jestli je něco, co škodí vašemu investičnímu úspěchu, tak je to obchodování ve stresu – pokud nejste v pohodě, neměli byste k investičním trhům ani „přiblížit“.

Vaše schopnost investovat a plánovat si efektivně svůj kalendář tak jdou „ruku v ruce“.

Já se v tomto článku tedy zaměřím na to, jak by mělo vypadat plánování vašeho diáře a jak do něj správně zakomponovat vaše investiční aktivity.

Jak si většina lidí plánuje diář

99 % lidí si jako první do svého kalendáře plánuje práci. Což je i logické, protože někteří mají např. pevnou pracovní dobu nebo minimální počet zákazníků, co potřebují za den zvládnout.

Problém však nastává, pokud je to ta jediná věc, co si plánují. Resp. že práce je prioritou číslo 1. Vše ostatní se musí přizpůsobit. Hlavně starší generace má naučeno pracovat od nevidím do nevidím. Čas na partnera/rodinu či koníčky pak už nezbývá.

Něco takového si ale vždy vybere svoji daň – syndrom vyhoření nebo i ztráta partnera/rodiny a nedej bože zdraví.

Pamatujte, že jste mnohem více než vaše práce. A i pro své povolání potřebujete být v dobré fyzické a psychické kondici – musíte se o sebe starat. A od toho tu přesně je vaše rodina, koníčky, odpočinek.

Jak si diář správně plánovat

Pojďme se tedy podívat, čemu byste ve svém diáři měli dát prostor. Obzvlášť důležité je pořadí jednotlivých aktivit a určitě doporučuji tuto hierarchii dodržovat. Spoiler Alert – práce je na jednom z posledních míst ?.

#1 Jídlo  

Toto je snad jedna z nejvíce zanedbávaných „činností“ při plánování kalendáře.

Možná si teď říkáte, proč byste si proboha něco takového potřebovali zapisovat. Ale ze zkušenosti jak své, tak mých studentů vím, že mnoho z nás na jídlo často zapomíná. „Protáhla se mi schůzka“, „Museli jsme řešit něco kvůli dětem“ atp. Zkrátka vždy něco nebo někdo měl prioritu.

A přitom kvalitní strava je nezbytná pro vaše dobré fungování. Nemusíme být odborníky na stravu, aby bylo jasné, že pokud se odbýváte, nebo to řešíte klasicky „kávou a cigaretou“, vaše tělo to dlouho nevydrží. A vy pro fungování hlavy tělo potřebujete.

Začíná to každodenní únavou a nesoustředěností a může to skončit až zdravotními problémy – a to se už vůbec nebudete moci věnovat naplno práci nebo rodině.

Lidé jsou schopni dávat 110 % svojí práci nebo rodině, protože chápou, že tomu musí dávat energii, aby to fungovalo – úplně stejná logika platí pro vaše tělo.

Do diáře si tedy jako první naplánujte jídlo (snídaně, oběd, večeře,… – jak vám to vyhovuje). Během tohoto času nepracujte!!

Pozn.: v tom vám také může hodně pomoci „meal prep“ (= příprava jídla předem). Víte přesně, co jíte, pohlídáte si kvalitu a také to stojí méně ?.

#2 Aktivita s partnerem

V tomto bodu se budu věnovat pouze zadaným investorům, protože, ať chcete nebo ne, pohoda ve vašem vztahu se bude odrážet na vašem investování/obchodování.

V této uspěchané době můžeme brát naše polovičky jako samozřejmost, nevěnujeme jim dostatečnou pozornost. Pak přijde hádka, období ticha, další hádka,… Toto je samozřejmě pouze modelový příklad, ale v takovém prostředí určitě nejste psychicky v pohodě. A to je pro úspěšné investování či trading stěžejní.

Proto si alespoň jednou za 14 naplánujte společnou aktivitu (pokud máte děti, tak bez nich). Může to být cokoli – kino, večeře, výlet. Nemusí to být nic okázalého, ve finále stačí už jenom to, že vyvinete snahu pro toho druhého něco vymyslet, protože vám na tom druhém záleží ?.

Věřte, že se vám to stonásobně vrátí. Nejenom že budete mnohem více v pohodě, ale pokud by se vám v investicích nedařilo, váš partner vás podrží.

Tato aktivita ve vašem kalendáři by měla mít vždy místo, ve finále to přináší jenom samé benefity ?.

#3 Koníčky 

Nejenom investování, ale i práce, rodina, děti,… nám občas způsobují ne jeden šedivý vlas. Proto byste si měli „naordinovat“ nějakou činnost, která pro vás bude fungovat jako ventil.

Naplánujte si pravidelnou aktivitu, která vás upřímně baví a vypnete u ní.

Já osobně volím fyzické aktivity – airsoft, cvičení nebo volejbal. Miluju ten pocit, když mohu vší silou udeřit do balonu a všechen nahromaděný stres ze sebe „vybouchat“ ?. Když jsem takto „vyklidněn“, zvládám pak stresové situace při tradingu mnohem snadněji.

Ve většině případů jsou volnočasové aktivity časově uzpůsobeny tak, aby je mohli lidé navštěvovat po práci, takže opravdu nemáte „výmluvu“, abyste tam nemohli alespoň jednou týdně něco dát ?.

#4 Doktor, úřady a další obchůzky

Víte, že se potřebujete objednat k zubaři, ale pořád jste tam nezavolali? Nebo že potřebujete zajít do banky, ale pořád vám do toho něco skáče? Opět si vše hned plánujte do kalendáře. A s čím větším předstihem, tím lépe – nemůžete se pak sami sobě vymlouvat, že na to není čas.

Ulehčíte tak své hlavě, protože na to nebudete muset pořád myslet, co musíte a nemusíte. A to opět povede k většímu klidu a soustředěnosti.

Pozn.: já jsem se např. naučil, že když jsem u zubaře, tak si po preventivní prohlídce rovnou naplánuji další termín na další půlrok dopředu. A takto to teď dělám se všemi pravidelnými kontrolami či návštěvami. Nejlepší návyk, co jsem si mohl vytvořit ?. 

5. Práce 

Ano, práce by skutečně měla být až na jednom z posledních míst. Teď si určitě říkáte, něco takového nemůže fungovat – např. potřebujete udělat za den co nejvíce zákazníků nebo máte pevně stanovenou pracovní dobu.

A věřte, že to jde a velice jednoduše. Ono když se podíváte na činnosti, které mají větší prioritu před vaší prací, tak zjistíte, že se vám tam úplně v pohodě vejdou. To, že si naplánujete půlhodinu na oběd nebo víkendovou aktivitu s partnerem (nebo pro sebe) vám fungování v práci neohrozí.

Já osobně jsem to tak začal aplikovat a čekal jsem, že s tím naši studenti budou mít problém, že toho nebudu stíhat tolik. A víte, co se stalo? Vůbec nic. Nikdo si té změny nevšiml, protože stíhám vše úplně stejně. Jenom teď mám kalendář více uzpůsoben sobě a co mě dělá spokojeným a v pohodě.

Je to vlastně jenom o tom mít ty činnosti někde vizualizované a naplánované na přesný den a hodinu, takže už nad nimi nemusíte přemýšlet. Pokud sebe a lidi okolo sebe začnete brát jako prioritu, váš život bude o dost lepší a budete vyhrávat na všech frontách. Doma na vás bude čekat spokojená partner/ka, koníčky odčerpají nahromaděný stres – v práci se vám tak bude více dařit.  

6. Správa portfolia 

Nejčastějším důvodem, proč lidé neinvestují, je, že na to nemají čas. Nemají čas se to učit, nemají čas to hlídat,… Jenomže to mají postavené na tom, že investování musí zabrat minimálně 3 – 4 hodiny denně a vzdělání pomalu raketového inženýra ?. Pojďme se s touto lží konečně rozloučit.

Zbyla vám v kalendáři 1 hodina týdně? Existují investice, které nepotřebují více. Když umíte správně číst v grafu, tak buď vidíte signál a hned ho využijete. Anebo se na trzích nic neděje a tím, že budete 2 hodiny sedět u počítače, to nezměníte ?.

Určitě je ale důležité zmínit, že by vás to mělo i bavit. A toho můžete mimo jiné dosáhnout tím, že to budete brát jako svého „sluhu“ ne „pána“. Tzn., že investice by se měla přizpůsobit vám a vašemu času. Vy jste důležitější.

Což nás vrací k tomu, co jsem psal předtím – pokud máte jenom hodinu týdně, vyberte si takovou investici, které to stačí a dejte si to opět do kalendáře – ať už je to správa portfolia, trading, vzdělání,…

7. Motivační odměny

Možná vám teď budu znít jako levný life kouč, ale abyste u něčeho vydrželi (především u ne úplně snadných změn), potřebujete mít správnou motivaci. Jednou z nejjednodušších může být odměna za splněné aktivity ?.

Odměňte se za každý „odfajfkovaný“ den (nebo poměrnou část dne) nějakou maličkostí. Za splněný týden si dopřejte něco většího. A za splněný měsíc si dejte ještě větší motivaci. Může to být cokoli, co vám bude dělat radost (ať už je to něco, co si koupíte nebo nějaká činnost). Určitě se nad tím zamyslete a klidně si i tyto odměny dejte do kalendáře, abyste měli svoji motivaci stále na očích.

Jak takovou změnu zvládnout v praxi

Pokud jste zvyklí řešit jenom práci nebo kalendáře/plánovače vůbec nepoužíváte, určitě to nebude hned. Řešíte 2 věci najednou – zaprvé zvyknout si na zapisování do plánovače/kalendáře a zadruhé vytvořit si takovou rutinu, která by vám vyhovovala.

Z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti mých studentů jsem došel k závěru, že „nejbolestivější“ jsou první 3 – 4 týdny. První měsíc by i měl fungovat jako takové „pokusné období“. Zkoušejte různé časy, konzultujte svůj režim s partnerem/rodinou.

Určitě se také nesnažte hned všechno dělat hned na poprvé na 100 % – to je jeden z nejčastějších důvodů, proč u toho lidé nevydrží. Přesně takhle končí všechna novoroční předsevzetí ?. Hlavně na začátku na sebe nebuďte tak přísní. Nebo se snažte jednotlivé změny implementovat postupně. Opět záleží na tom, jaký postup vám nejvíce vyhovuje. Pamatujte, že i toto plánování má sloužit vám, nemáte toho být otrokem.

Jak pak postupně budete svůj kalendář „vypiplávat“ do dokonalosti, tak si tento proces zautomatizujete a stejně tak i ty činnosti v něm.

Dejte tomu alespoň měsíc a uvidíte, že to své ovoce jak do vašeho osobního života, tak do investic přinese ?.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..