Ve čtvrtek 6. dubna Česká národní banka ukončila devizové intervence, kterými tři a půl roku uměle oslabovala korunu, ale o tom se tady jistě nemusím moc rozepisovat. Článků, reportáží a komentářů jste na toto téma jistě viděli až až.
Proto se radši pojďme společně podívat na to, jak jeden z našich klientů tuto situaci „krásně zobchodoval“.
Předem si musíme uvědomit, že ke spekulacím, kde je předpokládaný velký výkyv, je potřeba rozumně nastavit management risku, a to z toho důvodu, že krátkodobě se může očekávat i opačný výkyv, než na který spekulujete. (viz obr.1)
V tomto případě máme na mysli využití malé finanční páky (finanční páka znamená, že jelikož máte pro daný obchod malý kapitál, tak ho doplníte kapitálem „většího hráče“ – v tomto případě brokera) pro daný obchod. Proto se klient rozhodl navýšit svůj vklad na 4 000 000 Kč, aby při svém plánovaném objemu nepřevýšil finanční páku 1:10 na veškeré spekulace EUR/CZK. Proč tomu tak je? Finanční páka 1:10 na dané spekulaci totiž znamená, že když se trh pohne o 10 %, vy inkasujete 100 % zisku, ale také ztráty. V případě EUR/CZK pohyb na tomto měnovém páru o 10 % znamená přibližně 2,7 Kč ke 100% zisku nebo ztrátě (při finanční páce 1:10).
Obchod byl zadán 10 dní před koncem intervencí. Vzhledem k tomu, že se jedná o exotický měnový pár, byl zde poměrně velký poplatek neboli spread – při 11,11 lotech byl více než 110 000 Kč. A dva dny po zadání obchodů byl klient v mínusu 140 000 Kč. (obr. 2)
Pojďme se nyní podívat, jak účet byl zhodnocený několik hodin po ukončení intervence, tedy 6. dubna.
Vidíme zisk na účtu 357 688 Kč (obr. 3). Jedná se tedy o 9% zhodnocení během deseti dnů.
Dle mého názoru se jedná o velice povedený obchod jak z pohledu nastavení rizika, tak z pohledu získaného zisku.
Chcete se i Vy naučit takto obchodovat a mít své investice pod kontrolou? Tak určitě navštivte naši NOVOU OSOBNÍ VÝUKU >> :).
Určitě nám napište do komentářů, jak se Vám článek líbil a jaký vůbec máte názor na problematiku ČNB a intervencí.