+420 778 770 334

info@trading-academy.cz

XIXOIO – pompézní projekt končící jako další tahač peněz?

Dnes se podíváme na zoubek jednomu kryptoprojektu, který mezi lidmi budí už delší dobu rozpaky – ať už svojí „prezentací“, svými zakladateli nebo policejní razií z minulého měsíce a podezření z podvodu a praní špinavých peněz. A tím je XIXOIO.

Ačkoli se nejedná o nic nového, i teď jsme byli osloveni nezávisle na sobě několika našimi studenty i z řad veřejnosti, abychom prověřili, zdali se do tohoto projektu vyplatí investovat. Proto za mě je důležité o tomto nepřestat mluvit, ať se tyto informace dostanou mezi co nejvíce lidí.

Tady budete mít jasný příklad toho, proč je důležité si každou společnost/investici prověřit a nedat jen na marketing…

Představení ve velkém stylu

Ještě nedávno jsme reklamu na tento projekt mohli vidět nejenom online, ale i na billboardech, v metru apod. Spíše bylo těžké na ni nenarazit. A slogany typu „Věřte v budoucnost, budoucnost je XIXOIO“ jsou jak vystřižené z antiutopických románů. A to ve mně osobně moc důvěry nebudí.

Společnost dokonce v roce 2018 uspořádala vlastní krypto-bankovní konferenci, na níž bylo pozváno mnoho zvučných jmen jak ze světa kryptoměn, tak i z bankovního sektoru. Konference měla sloužit především pro diskuzi ohledně propojení kryptoměn a tradičního bankovnictví. Problém nastal, když většina jak návštěvníků, tak vystupujících nevěděla, že tato konference měla sloužit jako další propagační kanál pro kryptoměnu jejich XIX.

Až moc dobrý podnikatel

Dalším „red flag“ je samotný zakladatel Richard Watzke.

Tento pán se prezentuje jako velice úspěšný obchodník. Dokonce tak dobrý, že se nebojí otevřeně přiznat ke svým neúspěchům a k manipulaci lidí (protože je tak „dobrý“).

V minulosti měl firmu RICHARD WATZKE EUROPE, s.r.o., která skončila v likvidaci kvůli nedostatečné komunikaci s úřady.

Spuštění projektu XIXOIO

Nejprve byla založena společnost VEEZZO LTD. Později byla přejmenována právě na XIXOIO.

Dle whitepaperu by se společnost měla v budoucnu stát neregulovanou kryptoměnovou burzou obchodující s tokeny firem, které přes ní vstoupí na trh. Už to by mělo napovědět, že to není úplně v pořádku. Cíleně vytvořit neregulovanou burzu znamená téměř nulová práva pro kupující a naopak skoro žádná odpovědnost pro firmy (a kryptoměny), které se zde budou prezentovat. A jaký typ firem by si vybral takové místo pro získání kapitálu? Takový, který nedosáhne na „standardní“ financování (úvěr, dluhopisy, vstup na burzu).

No a kdo to celé zaplatil? Jedna věc se panu Watzkemu „nedá upřít“ – očividně je to skvělý prodejce (jak i on sám o sobě tvrdí). Když tedy přišel o peníze původních investorů (více jak 200 mil Kč), nezbývalo mu nic jiného než sehnat další, aby se projekt nepotopil.

A tehdy přišel ten velký boom. Firma se začala ohánět pojmy jako „regulace ČNB“, regulace BACCA, propojení s bankovním trhem apod.

Zaprvé tokeny nejsou cenné papíry, takže ani nemohou podléhat regulacím ČNB.

Zadruhé BACCA prezentující se jako „nezávislá“ mezinárodní asociace Blockchain Banking Association sdružující organizace zabývající se praktickým využitím blockchainu v globálním bankovnictví a financích úplně nezávislá není – zakladatelem je právě XIXOIO.

Nakonec se jim podařilo prodat tokeny za 300 mil Kč.

Mrkněme se nyní na to, co si člověk koupí

V podstatě si kupujete „podíl“ na budoucím zisku firem, které jsou do tohoto projekty zapojeny – prošly tzv. tokenizací.

Ačkoliv je dle stránek firmy tokenizováno 21 firem, prozatím je jediným nabízeným tokenem XIX, což je vlastní token XIXOIO a SCX firmy SimpleCell, která ale má prodej zastaven.

Jak si XIX stojí? Jeho cena možná vzrostla o stovky %, ale máme tu hned několik problémů.

Zaprvé cenu neurčuje trh, jako to je u např. Bitcoinu, protože XIX se na žádném sekundárním trhu nenabízí. Cena je tak určována samotnými majiteli a „vyhnána“ přemrštěným marketingem, ne skutečnými úspěchy firmy. Jak rychle cena vyrostla, tak taky může spadnout, protože není podpořena žádnou reálnou hodnotou. Můžete se tak dostat úplně na nulu.

A co kdybyste chtěli XIX prodat? To můžete pěkně narazit. Pokud si projdete produktové podmínky, tak zjistíte, že firma XIXOIO nemá povinnost od vás token odkoupit. A protože pro ně neexistuje sekundární trh, nemáte se jich jak zbavit.

A jak je to se slibovaným ziskem? Oficiálně máte dostat 40 % ze zisku. Ale když se opět podíváte do podmínek, tak zjistíte, že ho vůbec nemusíte dostat. Resp. dostanete ho pouze v případě, pokud se na tom dohodne valná hromada (a nerozhodne ho např. reinvestovat zpět do firmy). A valná hromada je jediným orgánem, který může o nakládání se ziskem rozhodovat. Máte jako vlastník tokenu možnost být součástí valné hromady? Bohužel ?.

Posledním „hřebíčkem do rakve“ je aktuální vyšetřování majitelů z podvodů a praní špinavých peněz (jaké to překvapení). Konkrétně že peníze klientů byly používány na placení luxusních sídel, aut apod. Vysvětlení p. Watzkeho, že policie pouze nechápe jejich podnikatelský proces, mi přijde více než úsměvný ?. Navíc mi to připomíná nedávnou kauzu FTX. Ta zkrachovala právě proto, že peníze svých klientů používala na financování půjček, luxusní domy, auta apod.

Závěrem

Máme token,

  • jehož hodnota není postavena na nabídce/poptávce či skutečné přidané hodnotě samotné společnosti, ale přemrštěném marketingu,
  • nemusí se vám vůbec podařit prodat,
  • reálný zisk je v nedohlednu
  • a i kdyby nějaký byl, nemusíte ho dostat,
  • plus samotní tvůrci jsou vyšetřováni pro podezření z podvodu.

Takže za mě určitě ne. Ale určitě si udělejte obrázek i sami. Na internetu naleznete mnoho článků a videí, které se touto firmou zabývají do hloubky.

Ale jak jsem říkal, stále se najdou lidé, kteří o těchto skutečnostech nevědí. Nechají se tak zlákat nabídkou, která je pro lidi, kteří nevědí, kam koukat, velice lákavá. Proto je důležité tyto kauzy stále vynášet na světlo.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..