Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30
úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30

Tokeny v kryptosvětě: jak vznikají a s jakými typy se můžeme setkat

Před 14 dny jsme na našem blogu psali, jak se už některé vlády snaží regulovat obchodování s kryptoměnami. Udělali to tak, že primární úpis nové kryptoměny neboli ICO má povahu cenného papíru. Díky tomu může být regulován příslušnými úřady. (Zmiňovaný článek naleznete zde >>.)

Ovšem na TGE neboli primární úpis tokenů se daná právní úprava nevztahuje. Ale pozor – není to pravda u všech. Proto se dnes na samotné tokeny podíváme blíže.

Jak vzniká token?

Od minule víme, že pokud někdo naprogramuje vlastní token, tak ho většinou poté nabídne v primárním úpisu za předem stanovenou cenu. A peníze, které dotyčný vybere výměnou za daný token, by měl použit na předem známé firemní účely, které jsou většinou popsané v tzv. white paperu. Tam naleznete veškeré informace o kryptoměně, které jsou pro Vás jako pro potencionálního investora relevantní.

Tento model není nic nového – jedná se vlastně o takový „krypto-crowdfunding“. V praxi se setkáte se dvěma typy:

  • TOKEN UTILITIES

V tomto případě tvůrci zamýšleli použít token jako „platidlo“ pro jejich projekt. Vysvětlíme si to na příkladu herní společnosti. Když daná firma vytvoří vlastní token a vy si ho poté koupíte, tak ho můžete vyměnit u dané herní společnosti za nějakou hru.

Jinými slovy, token funguje pouze jako platidlo v herní společnosti za její produkt, žádnou jinou přidanou hodnotu nemá.

Token utilities je velice rozšířený způsob a domnívám se, že ho používá 99 % nově vzniklých tokenů.

  • TOKEN SECURITY

Tento typ funguje na podobném principu jako cenný papír.

Pokud například naše herní společnost vydá svůj token touto formou, tak tím vlastně nabízí částečný podíl ve firmě. Tyto tokeny se dají považovat za „digitální“ alternativu k akciím.

V praxi je to velice složité vytvořit, protože vše musí být právně ošetřené. Ale není to nemožné. Jeho vznik tedy regulaci podléhá.

Závěrem…

Jak vidíme, tak je nutné umět oba typy odlišit. V jednom případě se jedná o druh platidla a v tom druhém se jedná o podíl ve společnosti. První typ nepodléhá žádné regulaci, kdežto ten druhý je už považován za druh cenného papíru. Takže je nutné k nim podle toho přistupovat.

A to i z hlediska obchodování – ačkoli jsou kryptoměny velký „investiční boom“, vždy hodně záleží na tom, jaké projekty či společnost za nimi stojí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..