Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30
úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30

Stříbro – proč je jednou z nejzajímavějších investic dneška?

Když se řekne „cenné kovy“, tak určitě většinu z Vás jako první napadne zlato. Určitě to ale není jediná možnost.

Bude stříbro novým „zlatem“?

Aktuálně je tento cenný kov velmi podhodnocen a očekává se, že v nejbližších 10 letech přinese svým investorům nebývalé zhodnocení. Proč? To se postupně dozvíme níže.

Kde všude se stříbro používá?

  • Tato komodita je v průmyslu druhou nejpoužívanější na světě hned po ropě. Celkem se využívá přibližně v 10 000 různých odvětví (od lékařství až po elektroniku).
  • U stříbra použitého v elektronice je tak náročná zpětná recyklace, že se nevyplatí ani při 10krát větší ceně.
  • Pouze 15 % stříbra je využito jako investice, zbylých 85% je zpracováno v průmyslu.
  • Jediná a účinná náhrada stříbra v průmyslu je zlato, které je výrazně dražší.

A zde nastává problém.

V roce 1980 činily světové zásoby 3,5 mld. uncí stříbra. Nyní se však odhadují na pouhých 120 mil. uncí. Za 30 let tak klesly přibližně o 85 %. A přitom každý rok se spotřebuje o více než 120 miliónů uncí více, než kolik jej stihnou těžaři vytěžit.

Proč se tedy netěží více, když je ho stále více potřeba? Jsou pro to dva důvody:

  • Prvním je, že nyní se stříbro na světových burzách (jako futures kontrakt) prodává za částku blížící se těžebním nákladům – pod $15 za unci (cena ze dne 3.10.2018). Za tyto ceny se nevyplatí investovat do nových dolů a nalezišť a rozšiřovat těžební kapacity. Až stříbro několikanásobně podraží, zcela jistě na to zareagují i těžaři.
  • Druhým důvodem je fakt, že 70 % stříbra se netěží ve stříbrných dolech. Více než dvě třetiny těžební produkce pochází z dolů na měď, zinek, olovo a nikl. Většina stříbra se totiž získává jako vedlejší produkt při těžbě jiných průmyslových kovů. A v tom spočívá kámen úrazu – nikdo nezačne těžit více jiného kovu jenom proto, že je zapotřebí více kovu jiného.

Proč ale za posledních 5 let cena stříbra klesá, když jeho spotřeba stoupá?

(Obrázek převzat z kurzy.cz)

V tuto chvíli do toho vstupuje Čína – a to hned ve dvou rolích.

Čína je jedním z největších věřitelů Spojených států, resp. je vlastníkem jejich dluhopisů. Ovšem ty se při poklesu ceny dolaru stávají jaksi problematickým aktivem. I proto si je stále více vědoma růstu hodnoty a „bezpečnosti“ komoditních peněz.

V dubnu 2012 proto čínská centrální banka prohlásila, že bude nakupovat fyzicky strategické suroviny a cenné kovy (zejména stříbro). Na obrázku výše můžete vidět výrazné zvýšení jeho ceny.

Od května 2012 tak Čína začala s rozsáhlou operací, kdy s využitím amerických dluhopisů (jako záruky neboli kolaterálu) masivně shortuje (spekuluje na pokles) futures stříbrných kontraktů. Tím uměle snížila jeho cenu od roku 2013 pod $20 a do dnes se hodnota stříbra přes tuto úroveň téměř nedostala (opět viz obrázek výše).

Musíme si uvědomit, že Čína patří mezi největší věřitele Spojených států, tzn., že vlastní obrovské množství jejích dluhopisů. S takovýmto vlivem na burze, kde se obchoduje futures nemá problém uměle stlačit hodnotu stříbra na požadovanou úroveň – v tomto případě pod $15 za unci. Za takto nízkou cenu pak fyzický cenný kov nakupuje.

Jaká je vlastně reálná hodnota stříbra?

Dle statistik je v zemské kůře 20krát více stříbra než zlata (zdroj z Masarykovy univerzity). Dlouhodobý poměr jejich ceny by tomuto poměru měl odpovídat – stříbro bylo (většinou) 20krát levnější než zlato. Odpovídá to skutečnosti?

Jestliže je cena jedné unce zlata přibližně $1 200, tak odhadovaná hodnota jedné unce stříbra je okolo $60. Pokud je ale aktuální cena na burzách $15/unci, znamená to, že stříbro je 4krát podceněno. To dělá ze stříbra jednu z nejpodhodnocenějších komodit na burzovním trhu. S tím, jak po něm roste poptávka v průmyslu, tedy můžeme očekávat, že takto nízká cena i přes veškeré snahy nebude takto nízko udržitelná – a pak jeho hodnota rapidně poroste.

Jak můžete investovat do stříbra?

Svým způsobem máte dvě možnosti:

  • buď reálný nákup stříbra u překupníka;
  • nebo spekulace na burze, a to pomocí futures.

Při nákupu reálného stříbra je cena zhruba o 30 % vyšší než na burzovním trhu futures. Může se jednat i o stříbrný jídelní servis, investiční mince nebo slitky.

Druhá možnost je vhodná pouze pro krátkodobé spekulace. A to z důvodu záporných denních poplatků za držení kontraktu (SWAP) a následného roll overu.

Pokud máte zájem investovat do stříbra, rádi Vám poradíme, jaká volba je pro Vás nejvhodnější. Můžeme Vám pomoci i s realizací jednotlivých obchodů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..