+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

„Snapchat“ vstupuje na akciový trh?

clanek23-11-20162V listopadu 2016 společnost SNAP Inc. provedla první kroky vedoucí ke vstupu na burzu. Je tedy více než pravděpodobné, že se v roce 2017 dočkáme IPO této společnosti.

Pár vět o společnosti:
O aplikaci Snapchat jste již určitě slyšeli. Jedná se o populární sociální síť, kterou denně používá téměř 150 milionů lidí. Náplní aplikace je rychlé sdílení fotografií mezi přáteli. Dle společnosti Variety 63% uživatelů tvoří skupinu v letech 13 až 24.
V září společnost dokonce představila nové chytré brýle se zabudovaným fotoaparátem, takže vstup této firmy na burzu by mohl být více než zajímavý.

Informace k IPO :

Dle dosud známých zdrojů by nabídka IPO mohla být zveřejněna v březnu příštího roku. Podle odhadů by úpis Snap Inc. mohl dosáhnout hodnoty více než 20miliard USD. Pokud by se odhady potvrdily, jednalo by se o největší primární úpis IPO technologické společnosti od vstupu čínské společnosti Alibaba Group Holding na burzu v září 2014.

Úpis připraví banky Morgan Stanley a Goldman Sachs, uvedli pro televizi CNBC novináři agentury Bloomberg Sarah Frierová a Alex Barinka.
Bookrunnery (= těmi, co budou mít úpis na starosti) budou banky JPMorgan, Deutsche Bank, Allen & Co., Barclays a Credit Suisse, uvádí zpráva.

Co je to IPO:

Initial Public Offering neboli IPO je první veřejná nabídka akcií, kdy akciová společnost poprvé veřejné prodá své akcie investorům na primárním trhu za předem stanovenou cenu. Investoři později na sekundárním trhu akcie přeprodávají mezi sebou, a tím hýbou s cenou akcií dané společnosti.

Cena akcií na primárním trhu při IPO bývá většinou při prodeji podhodnocena oproti pozdějšímu obchodování na sekundárním trhu. Proto má mnoho investorů zájem o IPO lukrativních společností. Uvedeme si příklad společnosti  Alibaba, kde cena jedné akcie v IPO byla $66 a v první den obchodování na sekundárním trhu (NYSE) byla cena jedné akcie $92. Potenciální investor tedy mohl vydělat $26 na jedné akcii během jednoho obchodního dne.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.