+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Slovník tradera

pojmy

Začíná nám nový týden, forex již jede na plné obrátky. Před Vámi leží spousta příležitostí k obchodování, stačí je jen využít. Ale víte vůbec jak?

K tomu, abyste mohli začít v něčem úspěšně podnikat – ano, obchodování se svým způsobem dá považovat za druh podnikání. Protože i tady potřebujete rozpočet, money management, strategie výdělku,… – musíte se v daném oboru umět orientovat. A k tomu Vám pomohou následující základní pojmy, se kterými se budete při tradování setkávat a využívat je neustále:

 

Pip

= minimální změna kurzu př. Pokud máme aktuální cenu 1.1010 a změní se cena na 1.1015 – rozdíl je 5 pipů. Hodnota jednoho pipu se liší podle měnového páru a kótování

Pozn: u některých brokerů mají nejmenší změnu kurzu reprezentovanou tzv. tikem, který je ještě o jedno desetinné místo menší než pip (př. EUR/USD 1.10105 – 1.10102 →změna je 3 tiky)

Spread 

= rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Toto je u většiny brokerů jejich provize (STP broker je živen ze spreadu, Market Maker ze ztráty, co vytvoří klient).

 Lot

= jednotka, kterou se vyjadřuje množství peněz, se kterým se vstupuje do obchodu. Hodnota 1 lotu je většinou vyjádřena 100 000 USD. Dá se obchodovat i s tzv. mini loty (vyznačují v desetinách lotů) a mikro loty (vyznačují se v setinách)

Finanční páka

= je nástroj, pomocí něhož mohou i malí hráči vstoupit do obchodu. Nejčastěji využívaná velikost fin. páky je 1:100 a v praxi to znamená, že trader mající na účtě 2.000 USD, ve skutečnosti s pákou 1:100 disponuje částkou 200.000 USD, což je minimální částka pro vstup na burzu.(analogický výpočet pro další velikosti fin. pák)

Stop Out

= je vymezení hranice, kdy chcete automaticky ukončit všechny Vaše obchody kvůli obavě o vymazání účtu. Většinou si ho tradeři nastavují na 20 %. Funguje to tak, že jakmile klesne hodnota otevřených obchodů o 80 %, systém automaticky uzavře obchody a upozorní Vás, že jste dosáhli hranice Stop Out. Také se tím kryjí brokeři, aby nepřišly o peníze, které do klientů pomocí fin. páky investují.

S/L (Stop Loss)

= zastavení ztrát. Během obchodu si obchodník může nastavit hranici (cenu), kdy si přeje vystoupit z obchodu s takovou ztrátou, aby neriskoval větší množství peněz, než si přeje.

T/P (Také profit)

= realizace zisku. Stejně jako při vstupu do obchodu, tak i po vstupu do obchodu se dá nastavit Vámi zvolená hranice, kdy chcete vystoupit z obchodu a s jakým ziskem.

Pozn.:  V praxi to funguje tak, že pokud máte nastavený S/L a T/P, můžete jít třeba na kafe, jelikož máte oba směry zabezpečené.

Čekající pokyn

je to typ zadávání pokynu, pomocí něhož si můžete nastavit cenu a typ obchodu (Buy Stop, Sell Stop, Buy Limit, Sell Limit). Také se tu může nastavit datum exspirace – do kdy chcete tento pokyn mít nastaven.

Zůstatek

= aktuální výše Vašich peněz vložených na Váš obchodní účet

Majetek

= finanční prostředky na Vašem obchodním účtu, které můžete použít k obchodování. Mohou být brokerem navýšené o různé bonusy

Marže

= záloha pro vstup do obchodu

Dostupná marže

= vyjadřuje se jí, kolik mohu ještě otevřít obchodů. Může být snížena kvůli otevřeným obchodům

 

Tak máte za sebou výčet toho nejzákladnějšího, co budete při nakládání s Vaším obchodním účtem znát. Samozřejmě že pro ÚSPĚŠNÉ obchodování je potřeba znát o trochu více. O co se jedná, zjistíte na Osobní výuce – stačí si domluvit osobní schůzku nebo Skype, kde se o ní dozvíte více.

Poskytnuté informace a názory vyjádřené v tomto článku jsou určeny výhradně k poskytování obecných informací a nejsou určeny k poskytování investičního poradenství nákupu anebo prodeje nebo vlastního doporučení týkající se jedné nebo více transakcí týkajících se určitého finančního nástroje.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.