V minulém týdnu jsme věnovali cenným kovům. Ale tento týden u nich ještě zůstaneme. Protože se nejedná pouze o zajímavé aktivum s dlouhou historií, ale také můžeme podle jeho chování a dle chování jeho investorů rozpoznat další vývoj globálního ekonomického trhu. A to, co nám naznačuje teď není moc optimistické…
Ale nebudeme předbíhat. Dnešní článek věnujeme tomu, proč Rusko (ale i další státy) začínají ve velkém skupovat zlato, jakých investic se naopak zbavují – a hlavně, co to znamená pro Vás jako pro investora.
Abychom pochopili, proč by nás měly zajímat současné ekonomické kroky Ruska, musíme se vrátit do nedávné minulosti.
Dnešní války už se nevedou na bojištích, ale na finančních trzích. Pokud chcete nějaký stát zničit, musíte na něj přes jeho ekonomiku. Proto USA vytvořilo velice „mocnou zbraň“, tzv. šarlatový dopis.
Jedná se o dokument, který je odeslán všem hlavním státním představitelům, bankám a finančním institucím, aby zastavili peněžní tok dané zemi. Laicky řečeno chtějí nechat daný stát „vykrvácet“. Tomu pak nezbývá nic jiného, než přistoupit na podmínky USA.
V historii se tomu žádná země nedokázala ubránit. Až do teď…
V posledních letech bylo Rusko terčem sankcí ze strany jak USA, tak Evropské Unie. Ty měly negativní vliv na tržní hodnotu všech tamních společností.
Musíme si uvědomit, že v dnešní době už stát neřídí poslanci nebo prezident, ale vlivné rodiny mající své společnosti v dané zemi. Vláda jim pak slouží jako „nástroj“ k prosazování těch „správných“ zákonů. Proto je součástí šarlatového dopisu i seznam důležitých osob, kterým se zmrazí účty. Ti pak logicky tlačí na hlavu státu, aby danou situaci vyřešila a přistoupila na navrhované podmínky (v tomto případě USA a EU).
Ruská federace však tomuto tlaku nepodlehla. Naopak se zachovala jako opravdový mistr ve světě obchodování. Začala hromadně skupovat akcie těchto společností, a stala se tak jejich většinovým vlastníkem. A světe div se. Jakmile zmíněné firmy začaly nabývat zpět na své hodnotě, Rusko inkasovalo zisk. To byla vskutku bravurně zvládnutá situace.
Vidíte sami, že Rusko si dokázalo se zdánlivě bezvýchodnou situací poradit velice dobře – a odvrátit tak ekonomickou krizi minimálně na státní úrovni. Proto si myslíme, že je velice moudré sledovat další ekonomické kroky této federace pro nadcházející období. Protože je dost pravděpodobné, že nás další krize v dohledné době čeká.
Rusko v současnosti navýšilo své zlaté rezervy na 2 000 tun. Naopak se zbavuje amerických dluhopisů (stejně jako např. Čína. Proč se dočtete v tomto článku). Chce se tak vzdát závislosti na americké ekonomice. Vzhledem k nastalé situaci se není čemu divit.
Následující řádky jsou čistě osobní názor autora, proto je tak berte a určitě si udělejte názor vlastní. Cenné kovy vždy byly brány jako „protikrizová“ investice. Proto pokud se tak velký stát jako Rusko začne zásobit zlatem ve velkém a ještě se začne zbavovat amerických dluhopisů, potvrzuje to předpovědi stále více analytiků – že krize se blíží a opět vyvstane z USA.
Odpovídají tomu i fakta, že Spojené Státy tisknou peníze „jak na běžícím páse“. Dále již dvakrát dosáhly dluhového stropu během 3 let. A světově se jedná o nejzadluženější ekonomiku. To určitě řadě investorů na důvěře nepřidá – i proto se velké ekonomiky začínají zbavovat jejich dluhopisů.
Pamatujte si, že pokud uvidíte velmoc skupovat zlato, většinou to znamená: „Krize se blíží.“ Z mého pohledu Rusové ekonomickou krizi berou jako reálnou hrozbu.
Jak se proti takové situaci obrnit? Určitě se není potřeba hroutit :). Stačí své prostředky přesunout do aktiv, která jsou vůči krizím imunní. A těmi jsou zlato, forex a kryptoměny. A pak i za takové situace můžete vydělat.