V dnešní době narazíte na článek pojednávající o cenách Bitcoinu snad všude. Hlavně velké kolísání jeho ceny v posledních měsících stálo mnoho investorů minimálně nervy :). Takže se někteří začali ptát: „Jaká je jeho reálná hodnota?“ „Co si za své peníze vlastně kupuji?“ „Není to jenom bublina nafouknutá z ničeho?“ Jestli tomu tak je nebo není se dozvíte v následujících řádcích…
Při hledání vhodného instrumentu se investoři často zajímají o reálnou hodnotu daného podkladového aktiva. Vysvětlíme si to na příkladu s akciemi: máme investiční instrument – akcii a podkladové aktivum – například hrubý provozní zisk společnosti nebo její cash flow. Součet hodnot všech akcií (= tržní kapitalizace) by měl odpovídat reálné hodnotě firmy. Ovšem nesmíme zapomínat, že akcie jsou obchodovány na finančním trhu – takže jejich cenu zde určuje nabídka a poptávka, ne hospodaření společnosti.
Pokud tedy máme tržní kapitalizaci např. 10-krát vyšší než hrubý provozní zisk, můžeme s jistotou říci, že je cena akcie nadhodnocena. To dnes mimo jiné můžeme pozorovat například na akciovém trhu S&P500.
Abychom si mohli na něco takového odpovědět, musíme si nejprve definovat ono podkladové aktivum.
Na rozdíl od akcií, za kryptoměnou nestojí žádná společnost, vlastně nic hmatatelného. Bitcoin je decentralizovaný investiční nástroj, takže u něj nelze přesně specifikovat reálnou hodnotu. Pouze tržní.
Ovšem to neznamená, že je hodnota Bitcoinu jenom jakýsi virtuální „hokus pokus“ bez jakéhokoli krytí. Právě naopak. Tím, co dělá Bitcoin tak výjimečným je technologie, která stojí za jeho vznikem – blockchain a jeho databáze.
Smyslem Blockchain je v podstatě převádění nejenom kryptoměn, ale jakékoli informace napříč sítí, aniž by to kontrolovala centralizovaná autorita (př. u peněz banka). Zde vlastně všichni vidí transakce všech účastníků a zároveň si je navzájem schvalují (alespoň nadpoloviční většinou).
Tento systém by mohl být jednou alternativou ke klasickým bankovním převodům, sdílením informací a k mnohým dalším účelům. Můžeme si být jisti, že jak poroste význam výpočetní techniky napříč všemi obory, tak možnosti využití této technologie rapidně vzrostou.
Musíme si v první řadě uvědomit, že využití těchto technologií je ještě „v plenkách“, a proto je tržní cena Bitcoinu aktuálně nadhodnocená.
Pokud se ale na Bitcoin podíváme z dlouhodobého hlediska, tak věřím, že jeho potenciál není zdaleka využitý. A že jeho hodnota v průběhu dalších let několikanásobně vzroste.
Současnou situaci kryptoměn bych přirovnal k situaci internetu v devadesátých letech. Na začátku to byl jen těžkopádný systém, kde si nikdo nedokázal představit jeho využití v běžném životě. A dnes si ho bez něj neumíme představit.
Chcete se dozvědět více o kryptoměnách a jak na nich jako investor vydělat? Stačí kliknout na naši Osobní výuku a zaregistrovat se na nezávaznou schůzku/Skype.