+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Psychologie obchodování – rozhodující faktor úspěchu I.

V dnešním článku se podíváme na jeden z nejdůležitějších a také nejvíce opomíjených prvků obchodování – jeho psychologii.

Nejdříve si povíme pár osobních příběhů, resp. jak to vypadá, když se člověk dostane do zátěžové situace a úplně ji nezvládne. Pokud máte zkušenosti s obchodováním, tak se můžete v některých poznat :). A ano – možná se budete divit, že krizová situace není jenom „ta se ztrátovými obchody“. Hned pochopíte proč.

A začnu rovnou u sebe… Když jsem začal obchodovat, hned první den se mi podařilo vytvořit zisk 20 %. V tu chvíli jsem se cítil jako „superman“, který pokořil celý trh. Nicméně hned druhý den jsem „propálil“ celý účet. Jak je to možné? Protože se v tuto chvíli možná cítíte neporazitelně. Nicméně v tu chvíli Vás ten pocit také zaslepí a začnete přehlížet důležitost některých signálů a začnete více riskovat. A Vaši „nabubřelost“ trh vždy po zásluze potrestá.

Ještě častěji se setkávám s variantou, že máte několik ztrátových obchodů za sebou. Řešil jsem to zrovna nedávno s jedním klientem, který udělal 4 ztrátové obchody v řadě. Když jsme pak celou situaci analyzovali, zjistil jsem, že klient aktuálně procházel nepříznivou situací doma – manželka na něho tlačila ohledně obchodů, aby více vydělával, a také mu dala ultimátum „buď vyděláš určitou částku, nebo to vybereme“. Když jsem tohle slyšel, ihned jsem mu řekl, ať peníze raději vybere, jelikož téměř na 100 % udělá další průšvih.
Možná si řeknete: „No jo, ale když mám dobrou strategii, tak to, jestli se doma hádám s manželkou, nijak nemůže ovlivnit moje obchody.“ A přesto opak je pravdou. V tomto případě právě to manželčino ultimátum na ně mělo stěžejní dopad – klient se dlouho rozmýšlel před vstupem do obchodu, a ztratil tak sebedůvěru – přišly první ztráty. A jak se to klient snažil řešit? Ihned chtěl dohnat ztrátu dalšími obchody. A asi Vám musí být jasné, jaký měla taková taktika výsledek.

Námětem na poslední příběh je o závislosti na penězích neboli, když jdete obchodovat s penězi, které „Vám neříkají pane“ (tomuto tématu se věnuji také v E-listu 10 pravidel úspěšného obchodování). Několikrát za mnou přišli lidé, kteří si chtěli na své obchodování půjčit. V tu chvíli jste limitováni snad tím nejhorším ultimátem – musíte své peníze někomu jinému vracet, tudíž musíte mít vždy určitý zisk, aby se Vám půjčka alespoň zaplatila. V podstatě se jedná o podobnou situaci jako u klienta s manželkou. Ale tahle „manželka“ Vás v případě neúspěchu může připravit i o Váš majetek. Bohužel mám i osobní zkušenost, že člověk takovýmto způsobem přišel o střechu nad hlavou. S břemenem jako je toto, opravdu nemáte šanci ziskově obchodovat.

Takže, když si to shrneme, nejčastěji se lidé potýkají se třemi problémy:

  • Opilost ziskem
  • Ztráta sebedůvěry při obchodování a dohánění ztráty
  • břemeno v podobě závazku z půjčky peněz na obchodování

 

Jak tomu předcházet?

Při „opilosti ziskem“ má člověk větší tendence riskovat, takže je nutno se naučit pracovat s vytvořeným ziskem. Proto si teď ukážeme unikátní systém, který znají pouze naši klienti.

Systém spočívá ve využívání více účtu u brokera.

  1. Mám účet kde obchoduji – konzervativní (riskuji 3 – 5 % kapitálu) a v momentě, kdy vytvořím zisk, ho přesunu na druhý účet – vyvážený, kde se peníze prozatím kumulují, dokud nedosáhnu výše vkladu prvního účtu.
  2. V tu chvíli si pak mohu vybrat: buď nakumulované peníze vyberu, nebo si diverzifikuji obchodování a na druhém účtu pojedu „vyvážený“ způsob obchodování (riskuji 5 – 10 % kapitálu). Druhá varianta je vždy lepší.
  3. Poté zakládám třetí účet – agresivní, kde kumuluji prostředky stejným způsobem. Zde si pak mohu dovolit obchodovat agresivně (risk 10 – 20 % kapitálu). 

A teď si shrneme co se odehrálo: máme 3 účty ve stejné výši, ale každý je s odlišným způsobem obchodování – můžete zde kombinovat i měnové páry, komodity, indexy apod.

Co nám tento systém přinese:

  1. Tzv. oblbnu svůj mozek tím, že když uvidím velikost účtů, kde je stejná výše jako můj počáteční vklad, obchoduji zodpovědněji – je to rozhodně lepší, než když na jednom účtu uvidím zisk 50 % – v tu chvíli mám tendence riskovat.
  2. Diverzifikuji své obchodování
  3. Vytvářím si rezervy
  4. Peníze mohu mezi účty přeposílat, takže pokud by se stal jakýkoli „průšvih“, mám rychlejší převod peněz, než když budu posílat peníze ze svého bankovního účtu.

 

Co se týká „ztráty sebedůvěry a dohánění ztrátových obchodů“, na to spolehlivě funguje pouze jediná věc. Vždy mějte mentora, který Vám pomůže analyzovat příčinu ztrátových obchodu. Většinou je příčina špatné pochopení strategie, přehlížení signálů, fundamentů apod.

Pokud už v krizové situaci jste, určitě doporučuji si od obchodování dát jeden nebo dva dny pauzu, abyste nemysleli na ztrátu. Poté začněte od začátku. A co by v žádném případě neměl žádný trader opomenout, je obchodní deník – jaké náležitosti by měl mít se můžete dozvědět právě na Osobní výuce.

Co se týká půjčování peněz k obchodování, k tomu Vám řeknu pouze jediné – NIKDY TO NEDĚLEJTE.

V dalším díle se můžete těšit na to, co by měl obsahovat deník tradera, jak často byste měli sledovat trh a také na jaké otázky by měl trader znát odpověď, ještě než vstoupí do obchodu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.