+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Psychologie obchodování II. – 3 zásady úspěšného tradera

Úvodní obrázek článku Psychologie Obchodování 2

V předchozím díle jsme si rozebrali, jak krizové situace v našem osobním životě či naše psychické rozpoložení může ovlivnit úspěch v obchodování. A to dozajista může hodně. Nicméně se jednalo pouze o situace, které se obchodování týkaly nepřímo.

A určitě neplatí, že pokud jste psychicky v pohodě, tak už nemusíte nic hlídat a obchodování Vám půjde samo. Jako trader musíte mít také disciplínu, kterou si můžete vytvořit a následně udržet podle následujících 3 návodů:

1. Nesledujte své investice každý den

Pokud investujete do bankovních fondů, zpravidla sledujete svoji investici až na výpisu z účtu – takže jednou až dvakrát do roka – nesledujete obchody, které proběhly, ale pouze výsledek. Když investujete do akcií, sleduji to v průměru jednou měsíčně, jelikož akcie nemají takový pohyb (pokud se zde neděje něco výjimečného). Ale když obchodujete na forexu, sledujete to téměř každý den. Musíte si uvědomit, že díky možnosti obchodovat na tomto trhu na bázi hodin, jste vystaveni i vyššímu „chtíči“ naši investici podle toho kontrolovat.

A tím se dostáváme ke „kameni úrazu“. Co mám zkušenost, tak skoro každý investor hodnotí svojí investici ve velmi krátkém horizontu – zpravidla 1 – 2 měsíců, a to je špatně. Je důležité si stanovit plán, kolik chcete vydělat za rok, za měsíc, popř. za týden a toho plánu se držet. A i když je ztráta na Vašem účtu třeba 2 měsíce za sebou, nemusí to hned znamenat, že máte začít panikařit, ale vždy zachovat chladnou hlavu.

Vysvětlím Vám to na příkladu: Klient obchodoval jeden rok, přičemž v průběhu roku měl jak ziskové, tak i ztrátové měsíce. V říjnu měl ztrátu 3 měsíce za sebou. Klient byl zoufalý a nevěděl co dál. Tehdy jsem mu poradil pár vychytávek, jak pracovat sám se sebou, se ziskem (viz předchozí Psychologie obchodování I.)a najednou se jeho obchodování otočilo. Nejenom, že jeho následný zisk pokryl ztrátu, ale ještě ukončil rok se ziskem 46 %. Co tím chci říci? Uvědomme si, že je na nás v tomto trhu vyvíjen větší tlak – a větší volatilita, potenciály zisku i ztráty, vyšší rychlost, s jakou se trh mění… Ale ve finále to funguje jako na všech ostatních trzích – je nereálné mít křivku vývoje našeho účtu jenom v rostoucím trendu. Důležité jsou pouze výsledky, které máme nakonci a zda jsme splnili svůj plán.

2. Veďte si deník tradera

Toto je stejně důležité, jako mít dobrého brokera nebo kvalitní strategii. Vždy musíte mít deník, do kterého si budete zapisovat následující věci:

 • měnový pár, na kterém obchoduji,
 • cenu, na které jsem obchod otevřel – uzavřel,
 • výsledek (zisk nebo ztrátu),
 • strategii, podle které jsem obchodoval,
 • co jsem dělal za aktivitu před obchodem, v jeho průběhu a po obchodu a v jaké náladě jsem byl.

Výhodou tohoto deníku je hlavně v tom, že ve zpětné analýze Vašich obchodů můžete například vidět, jaká strategie je pro Vás nejvýnosnější. Zároveň zde můžete objevit Vaše chyby, které lze pak snadno odstranit (př. nízký Stop/ loss, posouvání Stop/lossů apod.) A uvidíte i pocity ovlivňující Vaše obchodování. Například hádka s kolegou, partnerem, či pokuta od policisty na Vás může mít negativní dopad, a Vy se nemůžete tradingu věnovat na 100 %(opět viz Psychologie obchodování I.). Proto je potřeba si tyto pocity včas uvědomit a raději si dát od obchodování oddech. Můžete také vypozorovat určitě rituály, které Vám při obchodování pomáhají. Kupříkladu já si před vstupem do obchodu dám vždy kafe a cigaretu. Několikrát se mi pak stalo, že ztrátové obchody byly v případě, kdy jsem vstup do obchodu uspěchal a své rituály vynechal. Každý máme nějaký – neopouštějte je a držte se jich.

3. Vždy si před vstupem do obchodu odpovězte na tyto otázky

Pokud na jednu z nich neznáte odpověď, do obchodu nevstupujte:

 • Proč vstupuji do obchodu? Na základě technické analýzy.
 • Kdy vstupuji? Při dotyku s čárou podpory.
 • Kde vystupuji? Před nejbližší překážkou (kritická hodnota, denní maximum apod.).
 • Jaký je můj potenciální zisk? 20 pips.
 • Jaká je moje potenciální ztráta? 30 pips.
 • Jsou dnes vyhlašované fundamentální zprávy ? Nikoli.
 • Jsem maximálně soustředěn na obchodování? Ano.

Pokud jste si na všechny otázky odpověděli (na tu poslední samozřejmě kladně) >> JUST DO IT!

Určitě nám do komentářů napište, jak se Vám článek líbil, jaké například Vy máte traderovské rituály, nebo jestli je situace, se kterou máte problém a chtěli byste poradit, jak se s ní vypořádat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.