Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30
úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30

Proč nám hrozí další krize a 4 tipy, jak být i za takové situace v klidu.

Rok 2017 byl pro mnohé finanční trhy rekordním – americké akcie byly na svých maximech, nízká nezaměstnanost i inflace – světové ekonomice se nemohlo dařit lépe. Nicméně to stále více začalo připomínat situaci před finanční krizí z roku 2008.

Jaká jsou fakta.

1. Americký akciový trh se začíná „přehřívat“. Z minulého roku víme, že akcie překonávaly dosavadní maxima. I dnes mnoho odborníků předpovídá na rok 2018 další růst. Proč by také ne. Firmy profitují, ekonomika prosperuje – není důvod, aby trh klesal. Nicméně od určitého momentu ceny akcií neporostou na základě skutečné hodnoty akciových společností. Člověk bude chtít akcii koupit pouze proto, že vidí, že její cena roste – proč, mu bude vlastně jedno – jednoduše řekne, že spousta lidí očividně nakupuje, tak on nakoupí taky.

Takže se tržní cena akcie bude stále více vzdalovat od té skutečné. Pak už jenom stačí, aby opět někdo vyslal do světa, že hospodářský výsledek těchto firem není tak šťastný, jak se očekávalo – a lidé stejně, jako nakoupili, tak budou i prodávat – a „splasklá bublina“ je na světě. Menší pokles už jsme mimo jiné mohli na začátku roku 2018 pozorovat.

O tom, jak fungují bubliny (v tomto případě hypoteční, ale princip je vesměs stejný), se můžete podívat v tomto „moc pěkném“ videu :).

andyp2000. Tržní sentiment a hypoteční krize vesele. In: Youtube [online]. Zveřejněno 30. 1. 2008 [vid. 2018-1-24]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=YbD-omir4c0 

2. Ekonomika USA přestává stíhat. Není žádným tajemstvím, že USA je jedním z nejzadluženějších států na světě. A to takovým způsobem, že nestíhá plnit své závazky. V roce 2015 Ministerstvo financí zvedalo svůj dluhový strop. To znamená, že již neměli peníze na splácení svých dluhů, takže museli vydat další dluhopisy, aby ty potřebné prostředky získali.

A před několika měsíci se situace opakovala – Ministerstvo financí bylo opět nuceno tento strop navýšit. Teď si zkuste představit – jak důvěryhodný pro mě může být dlužník, který není schopen splácet své závazky? Určitě někomu takovému půjčovat nebudete.

Ovšem je tu jedna společnost, která z navyšování dluhu profituje – FED. Je to v podstatě soukromá společnost, resp. ji vlastní rodina Rothschildů. Ta má zisk založený právě na tisknutí a následné půjčování peněz :D. (Mimochodem, tohle chtěl jeden prezident změnit. Byl to Kennedy. Ten v době svého působení chtěl prosadit zákon, že FED bude státu. Bohužel v den hlasování byl zastřelen.)

Jak vidíte, máme tu uzavřený cyklus a teď jenom stačí čekat, na které straně „praskne“.

Jak se proti tomu obrnit?

1. Diverzifikujte své investice. Tuto zásadu naleznete snad v každé příručce investičního obchodníka. Platila včera, platí dnes a vždy platit bude. Trik je ale v tom, kam…

3.  Investujte do trhů, které jsou krizemi „prověřené“ neboli do instrumentů, které si i v takové situaci jsou schopny svoji cenu minimálně udržet – forex, zlato, kryptoměny,…

3. Nemovitosti ano, ale … Možná si teď ťukáte na čelo, proč píšu o nemovitostech, když jsou historicky na svých maximech. To se ale týká spíše velkých měst, kde je velká poptávka po bydlení. V menších městech mají nemovitosti stále velký potenciál růstu. Velkým trendem jsou teď bydlení pro soc. slabší skupiny, které dotuje stát. Takže si například můžete koupit levnou nemovitost v Chánově, kde budete pronajímat jednotlivé byty – a nájem bude hradit přímo stát – který můžeme považovat za relativně důvěryhodného plátce :). Plus to s sebou nese další výhody.

4. Nezapomínejte na hotovost. V tomto případě ale nemám na mysli „klasickou rezervu ve výši 3 měsíčních platů“. Proč? V tom se opět odkážu na video výše, který krásně a do detailu popisuje situaci většiny malých investorů – dají své peníze do investičního, penzijního fondu apod. Fond za tyto peníze nakoupí např. právě akcie. Bublina praskne, akcie se propadnou a Vy jste v tuto chvíli přišel o peníze na důchod. Teď to samozřejmě zveličuji – nicméně bych právě ze zkušenosti z let minulých „důležitost likvidní rezervy“ nepodceňoval.

O tom, jak si sestavit „protikrizové portfolio“ jsem také řešil v článku pro časopis EURO, který můžete zhlédnout zde: https://www.euro.cz/blogy/9-rad-kam-investovat-nez-prijde-financni-krize-dil-iii-1375153

Takže sečteno, podtrženo…

Máme se bát další krize? Pravděpodobnost je dle odborníků malá, nicméně tu je. Takže určitě není od věci na ní být připraven.

Nevíte, jak si takové portfolio sestavit? Tak si určitě domluvte osobní schůzku nebo Skype s našimi lektory.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..