S tímto pojmem se setkáváme dnes a denně. Je to takový fenomén poslední doby, resp. od konce poslední finanční krize, který má nastartovat zpomalenou světovou ekonomiku. Ovšem málo kdo z občanů ví, na co všechno má kvantitativní uvolňování dopad. Proto si v tomto článku jednoduše popíšeme, co je to kvantitativní uvolňování, jaké výhody a nevýhody má pro občany, kdo na kvantitativním uvolňování nejvíce vydělává a jak se ho zúčastnit.
V první řadě si musíme vysvětlit obecnou definici:
„Kvantitativní uvolňování je nekonvenční nástroj centrálních bank, používaný ke stimulaci ekonomiky, pokud jsou standardní nástroje měnové politiky málo efektivní. Hlavní podstatou kvantitativního uvolňování je nákup finančních aktiv ze strany centrální banky od bank komerčních, případně jiných soukromých institucí. Tímto krokem se snaží rozšířit měnovou bázi (množství peněz v oběhu) a snížit úrokové sazby za účelem stimulace ekonomiky.“
Jednoduše řečeno Evropská Centrální Banka „ECB“ si půjčuje peníze od soukromých nadnárodních bank, které následně emituje, aby zvýšila počet peněz v oběhu. Nyní si říkáte, jak asi na tom můžou banky vydělávat miliardy?? Jednoduše… Banky půjčují ECB peníze za více než vysoký úrok s limitem 25% p.a. Z tohoto důvodu je na prezidenta ECB Maria Draghi, vyvíjen obrovský tlak ze strany komerčních bank, aby QE prodlužoval co nejdéle.
Výhody QE pro společnost spočívají ve snižování úrokových sazeb. Určitě jste si každý z Vás všiml, že v dnešní době není žádný problém půjčit si peníze od banky na auto či dům za nejnižší úrok vůbec v historii.
Podle bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera by prohloubení politiky kvantitativního uvolňování ECB přineslo pro českou ekonomiku velké výhody. (projev ze dne 3.12.2014 11:59) Upřímně, já v tom zas tolik výhod nevidím. Dle mého názoru si ECB na sebe upletla bič, ze kterého neví jak ven. Musíme si uvědomit, že ve světě je půjčených více peněz, než co vůbec existuje. Mezi námi každý chce přeci získat zpět půjčené peníze, ale jak je chce někdo získat, když jich tolik ani není?? Bohužel tahle bublina roste čím dál rychleji a otázkou není, jestli praskne, ale kdy praskne.
Teď už nám zbývá ukázat si, jak se drobný investor může zúčastnit QE. V podstatě má pouze jednu možnost a tou je fond kolektivního investování, který má smlouvu s nadnárodní bankou, která se zúčastňuje odkupu QE od ECB. (V následující ukázce čerpám z vlastní zkušenosti při odkupu QE v červenci 2016.)
Jak vidíte, tak investorovy peníze se dostanou přes výše zmíněné instituce až k ECB a cestou zpět k investorovi si každý „ukousne“ část z vydělaných procent. Ale i tak si myslím, že v dnešní době získat 15 % p.a. (po zdanění) je pěkné.
Jak tedy vidíte, kvantitativní uvolňování má svá „pro“ i „proti“. Pro nás běžné občany je fajn mít hypotéku za méně než 2 % p.a., ovšem je zde otázka, jak dlouho se budou moci do ekonomiky dodávat další a další peníze (než se ekonomika oživí na požadovanou úroveň), aniž by to pak nevedlo do bludného kruhu podobného, jako byla hypoteční krize, kdy také půjčených peněz bylo dost, ale bez hodnoty.