Jak již jsem slíbil v minulém díle, dnes se zaměříme na největší krádeže Bitconů. Zároveň popíšu praní špinavých peněz přes Bitcoin na nejznámější kauze v ČR, ve které byl zapleten i známý český internetový portál a vyhledávač.
Koncem února v roce 2014 bylo z japonské bitcoinové burzy Mt. Gox odcizeno přibližně 850 000 Bitcoinů, což je přibližně 500 milionů dolarů při ceně z února 2014. Za odcizení Bitcoinů může pravděpodobně únik interních informací a následný hackerský útok. Společnost poté vyhlásila insolvenci. Poškozeným klientům burzy se zatím nedostalo odškodnění. Dle správce insolvenčního řízení (Nobuakimu Kobajašimu) právoplatné nároky dosahují hodnoty 414 896 789 amerických dolarů. Správci se prozatím podařilo zajistit 94 milionů dolarů na odškodnění. O přijetí či zamítnutí své žádosti na odškodnění se mohou žadatelé informovat na www.claims.mtgox.com
Druhá největší krádež v bitcoinovém světě proběhla nedávno (4. 8. 2016), když směnárna/burza Bitfinex oznámila hacknutí systému. Navzdory vysokému zabezpečení této burzy si útočník odnesl bohatou prémii ve výši 119 756 Bitcoinů. Společnost Bitfinex jako část odškodnění klientům poskytla vlastní novou kryptoměnu. Samotné vyšetřování odcizení Bitcoinů stále probíhá…
Upřímně, ať si pošlete Bitcoiny na jakoukoliv burzu či směnárnu, pamatujte si, že žádný systém není dokonalý. Dále si zapamatujme, že největší neznamená nejlepší.
Určitě jste již několikrát slyšeli v mediích, že Bitcoin slouží pouze pro nelegální obchody (DarkWeb, Silkroad) či praní peněz. Nebo že Bitcoin je „měna drogového kartelu“. Osobně bych pouze podotkl, že někteří obchodníci plně zneužívají výhod Bitcoinu (viz. první díl) pro svoji „nelegální“ činnost. Rozhodl jsem se, že tok špinavých peněz a následné jejich vyprání popíšu na známé kauze v ČR s Bitcoinem, která se odehrála před dvěma roky. (Jedná se pouze o modelový příklad, který má výukový charakter.)
Tok peněz popíšu od úplného začátku:
Doufám, že si z modelové situace vezmete ponaučení. Pokud vidíte cokoliv extrémně levného či výhodného, položte si otázku: „Jak na tom může prodejce vydělat?“
V příštím díle se zaměříme na samotné obchodování s kryptoměnami na burzách.
Pokud máte ohledně Bitcoinu a kryptoměn jakékoliv další otázky či nejasnosti, neváhejte nás kontaktovat na info@trading-academy.cz nebo zavolejte na tel.č.: +420 778 770 334 a sjednejte si osobní schůzku. Protože věříme, že investice se dají dělat tak, aby profitovaly obě strany a mohl vzniknout obchodní vztah na celý život.