+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Jak je to s koncem intervence české koruny?

Někdo se jí zastává, někdo ji proklíná. Ale hlavně už jí má být brzy konec – ano, je řeč o intervenci české koruny vůči euru.

S koncem března končí i období tzv. tvrdého závazku (= ČNB brání posílení koruny na hranici 27 ,- Kč/euro), který je dle ČNB zárukou toho, že k ukončení intervencí ještě nedojde.

S nástupem druhého kvartálu se přehoupneme do tzv. měkkého závazku (= naznačení pravděpodobného termínu opuštění stávajícího kurzovního režimu), který již bankovní radě uvolní ruce. V souvislosti s tím vytvořila agentura Bloomberg průzkum mezi 22 ekonomy. Ptali se jich 1) kdy podle nich dojde k ukončení kurzovního závazku, 2) kde bude tato změna vyhlášena a 3) jaká pak bude cenová hladina EUR/CZK. (dotazovali se jich tento březen – můžete na obr. 1 vidět srovnání s odpověďmi z ledna).

Celkem 95 % odpovědí se shodlo na tom, že exit přijde během druhého čtvrtletí 2017 (oproti 71 % z předchozího (lednového) vydání studie). Jako nejpravděpodobnější měsíc pak vyšel s výsledkem 59 % květen. Na druhém místě se pak s 23 % umístil duben, na třetím je s 9 % červen.

Obr. 1 studie agentury Bloomberg, kdy podle 22 ekonomů dojde k opuštění stávajícího kurzovního režimu (zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-30/inflation-drowns-out-czech-policy-makers-on-koruna-cap-message)

Určitě je také důležité vědět, jaká bude očekávaná cenová hladina EURCZK. Z odpovědí vyplývá, že by se cena jednoho eura měla pohybovat okolo 26,10,- Kč.

Obr. 2 jednotlivé odpovědi ze studie Bloomberg (zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-30/inflation-drowns-out-czech-policy-makers-on-koruna-cap-message)

Koruna byla uměle držena na 27 korunách za euro od listopadu 2013 ve snaze odvrátit deflaci. Poslední oficiální údaje ukazují, že centrální banka koupila 47,8 miliardy eur  za čtyři roky až do ledna ve snaze bránit korunový závazek.

Co se týče následného vývoje, koruna by měla vůči euru zpevnit. Ke konci roku by se mohla dostat poblíž 26,10 EURCZK, což je průměr všech odhadů. Medián dosahuje 26,182 koruny za euro. Maximum predikce ve smyslu nejmenšího posílení české měny pak činí 26,8 EURCZK, největší posílení koruny naopak 25,00 EURCZK.

Při spekulacích je nutno si uvědomit, že ČNB, která ve čtvrtek pořádá svoji poslední schůzi před ukončením tvrdého závazku, který končí dne 31. března, varovala, že nahromaděné spekulativní pozice jsou tak velké, že mohou nastat problémy s likviditou trhu. Rozhodně však situaci nelze srovnávat se švýcarským frankem v roce 2015.

Jaký názor na to máte Vy? Myslíte si, že intervence mají své opodstatnění nebo je to „vyhazování peněz“?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.