+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Očima reálného obchodníka: Klady a zápory obchodování binárních opcí

Zhruba před 5 týdny nám na Facebook k našemu elistu o investičních společnostech napsal jeden z fanoušků do komentářů, jak je to vlastně s brokery, kde můžete obchodovat binární opce. Mimo jiné jsme se dostali i k mému staršímu článku, kde popisuji svoji negativní zkušenost s několika společnostmi. Dotyčného návštěvníka zajímali konkrétní důkazy. A přitom se zmínil o brokerovi I*Opt**n, který je údajně nejlepší.

Jelikož jsem tohoto brokera znal a měl jsem u něho v tu dobu již cca 6 měsíců demo účet, rozhodl jsem se, že „zabiju dvě mouchy jednou ranou“ – zjistím, zdali je tento broker opravdu tak dobrý, a zároveň plně zdokumentuji své obchodování, abych mohl navštěvníkovi našich FB stránek i Vám ukázat svoji historii a vůbec celou moji komunikaci s brokerem.

Stručně o binárních opcích

Pro ty z Vás, kteří o nich ještě neslyšeli, Vám krátce popíšu, o co se vlastně jedná.

Můžete si to představit podobně, jako kdybyste zašli do sázkové kanceláře a vsadili se, že v časovém horizontu př. 2 minut cena eura od aktuální ceny vzroste (spekulujete tam pouze na „směr“, ne na konkrétní cenu). Pokud se trefíte, Vaším ziskem bude opční prémie. Naopak v případě neúspěchu budete inkasovat ztrátu všech vložených peněz na danou „sázku“.

Více o tom, jak fungují binární opce se dočtete v již výše zmiňovaném článku zde >>.

A jde se obchodovat…

Abych mohl začít obchodovat, stačilo z dema přejít na aktivní účet. Pak už stačilo jenom vložit počáteční kapitál. Jak vidíte na obrázku č. 1, začal jsem s necelými 800 €.

Obr. 1: Výše vkladu na reálný účet

Vzhledem k tomu, že byl zrovna víkend, tak jediné trhy, na které šlo spekulovat skrz binární opce, byly kryptoměny. (Vzhledem k tomu, že s nimi mám dlouholeté zkušenosti, tak mi toto „omezení“ nijak nevadilo :)). Vybral jsem si měnový pár BTC/USD a začal jsem spekulovat podle obchodních strategií, které mi dlouhodobě fungují (a které mimochodem sám v Trading Academy vyučuji).

No a světe div se – za víkend obchodování jsem vytvořil zhodnocení přibližně 1250%. 

Během všedního dne jsem dále spekuloval na měnové páry AUD/USD. Zde se mi povedl jeden vážně „pěkný kousek“, viz. obr č. 5, 3. řádek. Jenom tímto samotným obchodem bych při mém vstupním vkladu vytvořil zhodnocení téměř 490 %. (A to opět dle strategií, které se můžete naučit i v Trading Academy).

Také jsem udělal pár obchodů na CFD (viz obr. 6)

Jak mé obchodování dopadlo?

Po týdnu obchodování jsem dosáhl krásného zhodnocení přibližně 2000 %. A jako bonus jsem byl u brokera oceněný jako druhý nejlepší trader v ČR v daném týdnu :).

Pozn.: Pro zvětšení jednotlivých obrázku historie na ně stačí kliknout.

Obr. 2 – 5: Historie obchodování binárních opcí měnového páru BTC/USD. Obr. 6: Historie obchodování CFD

Obr. 7: Foto žebříček nejlepších traderů

Vše ale nefungovalo tak, jak mělo…

Ačkoli se mi v obchodování jako takovém dařilo nadmíru dobře, narazil jsem na pár technických i dalších problémů.

Například jsem se často potýkal s nefungující mobilní platformou daného brokera. Při kliknutí na obchod měla zpoždění několik vteřin či se zničehonic sekla. Na podobné prostoje jsem narazil několikrát i na jejich webové verzi na PC.

Obr. 7: Výpadek u mobilní platformy, Obr. 8: Výpadek u webové platformy

Dále jsem si všiml, že v průběhu týdne mi zmizely z nabídky oba dva měnové páry, na kterých jsem úspěšně spekuloval. Později mi byla smazána také veškerá nabídka kryptoměn včetně CFD, na kterých jsem obchodoval.

Problémy s výběrem peněz

Toto „nečekané“ chování ze strany brokera mě, díky dřívějším negativním zkušenostem, vlastně nijak nepřekvapilo. Raději jsem proto dal okamžitý pokyn k výběru většiny z mého depozitu. Za výběr si mimochodem účtovali poplatek téměř 45 € (viz. obr. 8).

Obr. 8: Výše poplatku při výběru peněz

Po několika pracovních dnech mi u brokera naskočil status, že k úspěšnému výběru peněz musím potvrdit dokument, který mi přijde na email.

Samozřejmě mi nic nepřišlo, a proto jsem naštvaný kontaktoval podporu. Ta mě vždy ujišťovala, že je vše v pořádku – přesto mi po několika dnech nedorazil ani požadovaný dokument, natož snad samotné peníze.

Po pár dalších dnech mi došla trpělivost. Takže jsem znovu kontaktoval podporu s tím, že pokud mi peníze nepošlou, kontaktuji regulační úřad CySEC (= Cyprus Securities and Exchange Commision neboli kyperský úřad pro dohled nad finančními trhy), u kterého je společnost registrována.

 

Obr. 9: Výňatek z komunikace s podporou brokera.

Pro úplnost přidávám i překlad:

(15.9.): „Zdravím, mohu se Vás zeptat, zdali je vše v pořádku s mým výběrem peněz? Ve svém emailu stále nemám potvrzení o převodu.“
Podpora (15.9.): „Zdravím, Miroslave. Děkujeme za Váš dotaz. Váše žádost byla předána našemu finančnímu oddělení k důkladné kontrole a ujištění se, že transakce proběhne hladce a bezpečně. Přejeme Vám příjemný den…“
(18.9.): „Zdravím, stále jsem nedostal odpověď. Pokud moje žádost bude stále bez odezvy, budu nucen kontaktovat CySEC.“
Podpora (18.9.): „Vážený Miroslave, dobrý den. Děkujeme za Vaši trpělivost. Podle našich podmínek má finanční oddělení právo požadovat dodatečné ověření účtu. Omlouvám se za nepříjemnosti konkrétně u Vašeho účtu, ale musíte ještě chvíli posečkat. Odeslala jsem dotaz zodpovědné osobě ohledně přesného časového rámce, kdy bude verifikace dokončena. Jakmile dostanu odpověď, přepošlu Vám ji sem. …“
(19.9.): „Zdravím ještě jednou. Do této chvíle nedorazila žádná zpráva či email a já nechápu, proč status mého výběru je stále ten, že potřebuji ověřit dokumentaci k účtu, což jsem již dávno udělal. Sami můžete vidět, že mé předchozí výběry proběhly naprosto v pořádku. Toto jednání se mi zdá velice podezřelé a buďte si jisti, že nebudu Váhat s kontaktováním CySECu.“
Podpora (19.9.): „Vážený Miroslave. Protože hodnota Vašeho výběru je celkem vysoká, je zde další ověření zabezpečení Vašich prostředků. Prosím o vyčkání na potvrzení….“

S tímto brokerem jsem si vyměnil ještě několik zpráv ohledně jejich neprofesionálního přístupu ke klientovi.

Až přibližně po patnácti dnech jsem obdržel e-mail, že mi peníze byly odeslány na účet.

Jak bych zhodnotil své aktuální zkušenosti?

Ačkoli jsou binární opce velice jednoduché na pochopení, určitě nejsou „to pravé ořechové“, pokud s obchodováním teprve začínáte.

Musíte si uvědomit 2 věci:

  1. Každý broker, u kterého můžete obchodovat binární opce, je Market Maker. Což znamená, že neobchodujete na reálném burzovním trhu, ale na uměle vytvořeném. Taková společnost také profituje z Vaší ztráty.
  2. I díky tomu broker opravdu nepočítá s tím, že by někdo mohl vydělat. A pokud to i přesto někomu povede, pak se mu bude snažit všemožně znemožnit nebo alespoň otrávit výběr vydělaných peněz – a to jenom proto, aby byl dostatek času, aby tam klient ty peníze přeci jenom prodělal (o podobných praktikách brokerských společností jsme psali i v tomto článku >>)

Takže summa summarum z dlouhodobého hlediska zde nemáte moc šancí profitovat.

Doufám, že jsem tímto článkem odpověděl všem, kteří se o tento trh zajímají, jaká na ně mohou čekat úskalí. Já jsem svůj názor na binární opce po této zkušenosti určitě nezměnil.

A pokud je zde cokoli, na co jste v dnešním článku nenašli odpověď, určitě si s námi domluvte osobní či Skype konzultaci.

Napište nám také do komentářů, jestli Vás zajímají podobně laděné „recenze“, případně na co se máme podívat příště :).

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.