Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30
úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30

Jak na kryptoměnové portfólio ve 3 krocích

V jednom z našich předchozích článků jsme se věnovali tvorbě kvalitního investičního portfolia (k přečtení zde >>). Mohli jste v něm vidět zastoupení akcií, drahých kovů, forexu – ale také kryptoměn. Na ně většina lidí při investování zapomíná – ať už je toho z důvodu, že nejsou pro někoho tak důvěryhodné nebo že o nich jednoduše nevědí.

Je pravdou, že tato „alternativní“ měna není tradičním investičním instrumentem. Ale jejich vzestup je v posledních letech natolik velký, že je nelze opomenout. Můžete si dokonce vybrat z více než 1 100 druhů. To už nám dává „pořádný“ prostor pro diverzifikaci :).

Proto jsem se v dnešním článku rozhodl zaměřit pouze na kryptoměny a jak z nich sestavit takové portfolio, které by mohlo za aktuální situace fungovat.

1. Jak na kvalitní „kryptofólio“

Jako první si definujeme našeho investora, protože při takové tvorbě portfólia je toto nezanedbatelný ukazatel – co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Vybereme si jeho agresivní „variantu“ s velikostí investice 100 000,- Kč. Ideální doba držení tohoto portfolia by se mohlo pohybovat okolo 6 měsíců – není to tak dlouhý časový úsek, ale zároveň jste schopni po jeho uplynutí objektivně zhodnotit návratnost investice.

Pro větší přehlednost si ještě uvedeme konkrétní údaje do tabulky. A protože se ne na každé burze dá platit českými korunami, ale některé kryptoměny seženete pouze za Bitcoiny, převedeme si naši částku do amerických dolarů a poté ještě do Bitcoinů.

Tabulka č.1.: Hodnota vkladu v USD a Bitcoinech dle aktuálního kurzu (zdroj: https://coinmarketcap.com/ ; kurz ze dne 27.9.2017)

Nyní se podíváme na samotnou skladbu portfolia:

2. S jakými kryptoměnami máme tu čest?

Asi se při následném pohledu do tabulky budete divit, proč jsem tam neumístil Bitcoin. Ale je to záměrně. O tom, proč je zajímavé investovat do Bitcoinu už bylo napsáno mnoho. Proto tento článek chci věnovat pouze Altcoinům. Je mezi nimi spousta „zajímavých adeptů“ pro investování, ale přitom o nich málokdo ví.

Tabulka č.2: kryptoměnové portfolio (ceny a kurzy ze zdroje: https://coinmarketcap.com/, kurz ze dne: 27.9.2017)

Pozn.: Token = jednotka dané alternativní kryptoměny.

  • Litecoin: Považuje se za další hlavní kryptoměnu, i když paradoxně jejích zobchodovaný objem není tak velký. Často je ale brána jako doplňek k Bitcoinu.
  • Neo: Jedná se o významnou kryptoměnu pro čínský trh. A jak jsme zmiňovali v jednom z předchozích článků, tak Čína je doslova „kryptoměnovou velmocí“ (celý příspěvek naleznete zde >>). Funguje na podobném principu jako Etherium (= blockchain neboli decentralizovaná databáze „chytrých kontraktů“ neboli programů, které automaticky vykonávají nastavené smluvní podmínky). Ta má po Bitcoinu největší tržní kapitalizaci. Takže to máme významnou pozici na čínském trhu a stejný princip fungování jako u druhé nejoblíbenější kryptoměny – myslím, že si v naší tabulce zaslouží své místo.
  • Golem:  Celým názvem „Golem Network Tokens“. Tento systém si můžete představit jako „decentralizovaný superpočítač“, který je složen ze sítě mnoha počítačů. Ti „pronajímají“ svoji výpočetní kapacitu dalším lidem v síti – takže např. zatímco nepoužíváte svůj počítač, může ho používat někdo jiný pro své potřeby. Určitě můžeme považovat za zajímavý koncept, který má svoji budoucnost.
  • Storj: Jedná se o projekt decentralizovaného šifrovaného cloudového úložiště. Opět se jedná o technologii, která se za poslední dobu rozmohla, a můžeme počítat s tím, že se její vývoj jen tak nezastaví.
  • Verge: Zde máme decentralizovanou kryptoměnu, která se snaží být plně anonymní již od vytěžení prvního tokenu. Její hlavní výhodou je, že vylepšuje původní blockchainovou strukturu Bitcoinu, a tím pádem jsou transakce několikanásobně rychlejší.
  • Monero: Jediná plně anonymní kryptoměna, kde veškeré finanční pohyby nejsou zpětně dohledatelné. Na první pohled je zřejmé, že se tato vlastnost dá využít i pro ne zrovna legální účely. Nicméně Vy jako uživatel máte zaručeno, že se informace o počtu převedených prostředků nedostane k nikomu jinému mimo transakci.

3. Proč právě tyto kryptoměny?

Od počátku cílem tohoto článku nebylo dělat hloubkovou analýzu celého portfolia. Co jsem Vám ale ukázat chtěl, je, jak by takové portfolio mohlo „se vším všudy“ vypadat. Nicméně berte v potaz, že je to takto vymyšleno pro „vzorového investora“, takže potřeby každého z Vás, a tím pádem pravidla diverzifikace, se určitě budou lišit.

Také jsem Vám tímto chtěl představit další Altcoiny, které dle mého mají potenciál. Jak můžete i sami vidět, tak ve většině případů jsou založeny na informačních technologiích nebo nových přístupech, které jsou stále využívanější. Takže můžeme očekávat, že se to promítne i do jejich budoucího vývoje. Ale opět upozorňuji, že se jedná pouze o příklad.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..