+420 778 770 334

info@trading-academy.cz

ICO a TGE – co znamenají a proč by měly každého nejenom kryptonadšence zajímat.

To, že kryptoměny nabyly v poslední době na popularitě, už ví asi každý. Jenom za posledních 5 měsíců přibylo přes 400 nových druhů.

Se vznikem kryptoměn se pojí tzv. „ICO“ a „TGE“. Že jste o těchto zkratkách nikdy neslyšeli? Nutno tedy  podotknout, že jen od počátku roku 2018 právě při ICO a TGE přiteklo na tento trh přes 1 miliardu amerických dolarů. Takže to vypadá, že by se mohlo jednat o zajímavé investiční příležitosti. Pokud se o kryptoměny alespoň trochu zajímáte, tak určitě čtěte dál. Dozvíte se, co tyto zkratky znamenají, v čem jsou rozdílné – a proč je tento rozdíl pro Vás jako pro případné investory velice důležitý.

Co je to ICO?

ICO neboli Initial Coin Offering znamená počáteční nabídku mincí. Funguje to na stejném principu jako například IPO, což je prvotní nabídka akcií společnosti pro veřejnost.

V případě ICO si můžete zakoupit kryptoměnu přímo od „vydavatele“ ještě předtím, než bude volně obchodovatelná na nějaké kryptoměnové burze nebo směnárně.

Co je potom TGE?

TGE neboli Token Generation Event. Jedná se událost při, které dochází ke generování tzv. tokenu, což je kryptoměna, která nemá vlastní blockchain. Musí tedy pro transakční systém využívat blockchain jiné kryptoměny. Pozor. Nezaměňovat s „Token Launch“.

Pokud tedy některá společnost dělá veřejný úpis vlastní kryptoměny a tato kryptoměna nemá svůj blockchain, měli bychom tento úpis správně nazývat TGE.

Nyní se Vám to možná zdá jako pouhé slovíčkaření. Význam zkratky TGE má ale mnohem hlubší význam.

Proč ICO není TGE a TGE není ICO?

Dříve nikdo nerozlišoval, jestli v primárním úpisu nabízí kryptoměnu s vlastním blockchainem (ICO) nebo bez (TGE). Vše bylo ICO až do nedávné doby, kdy byl první soudní spor s americkou Komisí pro cenné papíry SEC.

SEC nedokázala právně ukotvit význam ICO, a proto byl nejvyšším soudem stanovený tzv. Howey test.

Howey test určuje, zdali určité transakce spadají do kategorie „investiční smlouvy“. Pokud ano, pak jsou tyto transakce považovány za cenné papíry, a tudíž podléhají zákonu o cenných papírech.

Při testu Howey je transakce investiční smlouvou, pokud:

  1. se jedná o investování peněz,
  2. existuje očekávání ze zisku z investice,
  3. investované peníze směřují do společného kapitálu v podniku,
  4. jakýkoliv zisk pochází ze snahy promotéra nebo třetí strany.

Dle SEC tedy každé ICO, které je vydáváno existující společností, spadá pod zákony o cenných papírech. Toho se ovšem lekly všechny společnosti, které právě vytvářely na území USA vlastní ICO. Díky tomuto zákonu přišli o jednu z velkých výhod kryptoměn – to, že nejsou regulovány. Takže potřebovaly vymyslet způsob, jak tento zákon obejít.

A k tomu využily právě TGE. Protože na něj se tento zákon nevztahuje.

Závěr

To, že státní úřady chtějí kryptoměny jakkoli regulovat ve většině zemí světa, je známé. A zde můžeme vidět jeden ze způsobů. Budou ovšem kryptoměny stále tak oblíbené, když přijdou o jednu ze svých hlavních předností oproti ostatním investicím? Ale to je otázka, kterou si budeme moci pokládat až v daleké budoucnosti.

Do té doby však tento trh zůstává stále tím nejrychleji rostoucím, do kterého určitě stojí za to investovat.

Kdy se například konají zajímavé ICO nebo TGE, uvidíte v přehledném kalendáři na: www.icobench.com. Zde naleznete i podrobné hodnocení jednotlivých ICO a TGE.

A pokud chcete vědět, jak se naučit úspěšně obchodovat na tomto trhu, tak se určitě podívejte na naši Osobní výuku, kde se naučíte úspěšně obchodovat nejenom s kryptoměnami >>.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..