Jedna z největších evropských bank „Deutsche bank“ se potácí na pokraji krize. Kvůli obvinění od amerického regulátora za nekalé praktiky při prodeji cenných papírů krytých hypotékami jim hrozí obrovská pokuta a zbytek světa se bojí, že by „rozklad“ takto velké banky mohl být předvojem další finanční krize. Při pohledu na rychlost pádu jejich akcií to mnozí investoři srovnávají právě s pádem akcií další velké banky „Lehman Brothers“, která v roce 2008 při hypoteční krizi zkrachovala.
Sami vidíte, že „historie se opakuje“.
V následujících několika grafech si ukážeme, jak si na tom skutečně stojí Deutsche Bank.
→ (obr.2) Od hypoteční krize v roce 2008 vidíme, že akcie jsou v klesajícím trendu.
→ (obr.3) Ukazatel jádrového kapitálu TIER 1 (čím vyšší, tím větší spolehlivost) (DB – bílá linie). Od roku 2004, oproti konkurenci, je viditelné, že DB jde v opačném trendu než konkurenční banky.
→ (obr.4) Pákový poměr (=“ukazatel zadluženosti“), který znázorňuje, že banka je zadlužena více, než je průměr sektoru.
Negativní vývoj významné banky ve finančním sektoru má samozřejmě za následek oslabování eura.
Jeden z pravděpodobných scénářů je ten, že americký regulátor stáhne velikost pokuty na přípustné minimum, které bude Deutsche bank schopna zaplatit.
Zda se bance podaří odrazit od dna či nikoliv, je nejisté. Proto by investoři měli zvážit aktuální investice v evropském sektoru a přihlédnout i k možnému scénáři jako měla banka Lehman Brothers.