+420 778 770 334

info@trading-academy.cz

Finanční krize 2020 – proč se na ni připravit už teď a které investice budou bezpečné

Začíná být více než jasné, že další finanční krize je „za dveřmi“. Jak vypadá současný vývoj? Jakým způsobem se to dotýká investičních trhů? A kam bude nejlepší v roce 2020 investovat? Na to vše se podíváme v dnešním článku…

OBSAH:

Aktuální dění ve světě:

 1. EU
 2. Čína
 3. USA

Nejlepší „protikrizové“ investice a jejich současný vývoj:

 1. Zlato
 2. Kryptoměny
 3. Forex

EU

Situace v Evropské unii stále více napovídá tomu, že se krize dočkáme velice brzo. Níže se podíváme na to, jaké události aktuálně nejvíce hýbou evropskou ekonomikou.

Brexit bude…

Je to oficiální – Velká Británie k 31. 1. 2020 opouští EU.

Znovuzvolení premiéra Borise Johnsona všechny jen utvrdilo v tom, že Britové skutečně chtějí Evropskou unii opustit.

Minulý pátek pak byl přijat návrh zákona o brexitu dolní komorou britského parlamentu, takže již téměř nic odchodu nebrání.

Jakým způsobem to ovlivní chod EU, to zůstává otázkou. Ačkoli do konce tohoto roku budou vztahy mezi VB a EU stále podléhat evropským pravidlům (tzv. přechodné období), nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, jaké dopady na evropskou ekonomiku to bude mít – protože se nikdy nestalo, aby takto velký hráč Unie „opustil stůl“.

Zpomalující německá ekonomika

Zdroj: https://snbchf.com/2019/05/snider-germany-gdp-factories/abook-may-2019-germany-gdp-qq-png/

Německo je hlavním „tahounem“ EU.

Nejenom, že se jedná o největší ekonomiku, ale také jsou na ni navázány další státy. Např. pro ČR je Německo největším obchodním partnerem, putuje k nim téměř třetina našeho celkového dovozu.

Dle posledních výsledků jejich ekonomika zahájila fázi recese, což je dění vždy před krizí.

Recese = je v makroekonomii definována jako pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) po dvě nebo více následující čtvrtletí v roce (analogicky dvě po sobě jdoucí čtvrtletí s ekonomickým poklesem).

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Recese
Zdroj: https://countryeconomy.com/gdp/germany

Obchodní válka s USA

Málokdo ví, že Trump obchodně nebojuje pouze s Čínou, ale vede také celní válku s EU plus se zeměmi, které vyváží své produkty právě na tento kontinent. Respektive se jednalo o uvalení cel USA na výrobky z oceli a hliníku (což se týká především automobilového průmyslu).

To pochopitelně mělo a má negativní dopad na evropskou ekonomiku vzhledem k tomu, že USA a EU jsou sobě navzájem největšími obchodními partnery (ročně mezi sebou „protočí“ okolo 700 mld. EUR) a pro EU je automobilový průmysl zásadním.

Čína

Ačkoli se Čína za posledních několik let „vyšvihla“ mezi největší ekonomické velmoci, aktuálně se potýká s největším poklesem růstu ročního HDP za posledních dekádu.

1. Ekonomice dochází dech

Aby Čína svoji ekonomiku pořádně nastartovala, potřebovala do ní nejprve „napumpovat“ enormní množství vstupního kapitálu – takže si půjčit. Vysoce zadlužená ekonomika však nikdy není dlouhodobě stabilní či věrohodná pro investory.

Navíc se v posledních letech snižuje poptávka po čínském exportu (který je jejím hlavním příjmem) a také klesá počet obyvatel v produktivním věku.

Je jasné, že takové tempo, jaké nasadila v předchozí dekádě nešlo udržet věčně.

Spory s Hong Kongem

Hong Kong je autonomním územím (funguje tedy relativně nezávisle na Číně) s vlastní rozvinutou tržní ekonomikou, demokratickým systémem a je jedním z daňových rájů.

Nicméně Čína se snaží tyto svobody stále více omezovat. Naopak chce Hong Kong stále více stahovat pod direktivně vedené hospodářství. Možná je to spojeno s tím, že chce toto území co nejvíce „počínštit“, než v roce 2047 vyprší lhůta, že současný stav v Hong Kongu zůstane nezměněn.

Poté, co byl Hong Kong předán v roce 1997 Velkou Británií Číně, byla sepsána dohoda, že minimálně po dobu 50 let nedojde ke změně životního stylu ani dosavadního kapitalistického režimu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hongkong

Tento nátlak vyústil až v demonstrace, které do dnešního dne neustaly.

Nekončící obchodní válka s Trumpem

Teď jsou to již 2 roky, co USA začala uvalovat cla na čínský dovoz. Ztráty byly na obou stranách – Čína přišla o cca 53 mld USD za rok 2019. To se podepsalo jak na snížení ceny čínských akcií. Aby Čína vyrovnala ztráty, musela uměle oslabit svoji měnu, aby se její vývoz stal levnějším a zvedla se tak poptávka.

Zdroj: https://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=CNY&view=1Y

Nicméně to vypadá, že její konec je na obzoru. Na přelomu roku došlo k odsouhlasení první fáze obchodní dohody mezi zeměmi s tím, že jednání o druhé fázi budou hned následovat.

Experti předpokládají, že by se situace mohla na trzích vrátit opět do  normálu.

Čína se skutečně chce stát v následujících letech ekonomickým gigantem číslo 1, chce opět „nastartovat“ svůj ekonomický růst:

Vlastní kryptoměna na obzoru

Čína chce letos představit jako první stát na světě svojí digitální měnu.

Na jednu stranu to je další příliv kapitálu, navíc do instrumentu, který je v dnešní době velice populární – ať už je to díky jejich decentralizovanému systému nezávislém na státním aparátu nebo anonymitě investora.

Nicméně odborníci z kryptoměnové komunity to tak „růžově“ nevidí.

Každý, kdo obchoduje s kryptoměnami, zanechává tzv. digitální stopu, takže je dohledatelný. (Existuje samozřejmě způsob, jak být anonymní, ale to zvládnou pouze zkušení IT experti).

Je tedy dost pravděpodobné, že Čína tuto kryptoměnu naopak využije ke sledování svých občanů. Což pak hlavní výhody kryptoměny zcela postrádá.

Nicméně nedělejme závěry, dokud není o čem. Uvidíme, zdali Čína vydá „čistou“ kryptoměnu nebo to bude pouze další nástroj ke sledování. (Většina kryptokomunity se zatím přiklání k té druhé variantě.)

Spolupráce s Ruskem

Tyto dva státy se výborně doplňují a spolupracují na tzv. vlastní unii.

Zároveň prosazují velice podobnou politiku:

 • Např. chtějí v co nejkratší době zbavit závislosti na americkém dolaru tak, že mezi sebou obchodují v jiné měně, než je USD.
 • Také v posledním roce ve velkém nakupují zlato.

To je mimochodem i jeden z hlavních ukazatelů blížící se krize, když velké státy začínají skupovat zlato.

Automobilová velkovýroba

Zdroj: https://bestsellingcarsblog.com/2018/06/bscb-exclusive-your-guide-to-all-137-chinese-brands/

Když už se Čína do nějakého oboru pustí, tak se do něj vždy pustí „ve velkém“ a často formou levnějších napodobenin.

Možná si řeknete, že sice jejich výrobky jsou méně nákladné, ale na straně druhé zde bude nižší kvalita – a to u výrobků, jakou jsou např. auta může být velký problém.

Nicméně to už v dnešní době není taková pravda. Konkrétně ve výše zmíněném automobilovém průmyslu došlo v Číně doslova k technologické revoluci, takže se dnes jejich auta vyrovnají (alespoň zdánlivě) těm z Evropy.

A jak to dělají? Jednoduše ostatní značky vykrádají. Např. na autosalony vysílají své zvědy, které zveřejněné koncepty automobilek vyfotí ze všech stran a na základě získaného materiálu pak vytvoří „vlastní verzi“.

Problém je v tom, že takový model je schopna (díky své obrovské výrobní kapacitě) postavit mnohem rychleji a za mnohem méně peněz.

Možná se to teď nezdá jako velký problém, ale představte si, že až nastane krize a lidé se budou při nákupu auta dívat mnohem více na cenu, tak jakou variantu si vyberou?

A v tu chvíli Čína může zaplavit celý svět svými levnými auty, kterým ostatní, byť kvalitnější automobilky nebudou schopny konkurovat. A ten stát, který má fungující automobilový průmysl, je zpravidla velmi ekonomicky silný.

V budoucnu se tak může stát, že Čína nejenom bude ekonomickou velmocí číslo 1, ale také tím převálcuje ostatní ekonomiky, které se do krize propadnou o to více.

USA

Ve Spojených Státech to vypadá, že má v současnosti konflikty snad s každým.

Stejně jako má celní války následky na straně Číny, je tomu tak i na americké straně. Nicméně jak jsem psal už výše, aktuálně to vypadá, že by mohlo dojít v roce 2020 k dohodě.

Aktuálně však USA stojí před dalším konfliktem…

Konflikt s Íránem

V současnosti mezi nimi panují velice napjaté vztahy.

Po zabití generála Sulejmaního se Írán opravdu „naštval“ a začal podnikat kroky k vyvolání oficiálního konfliktu s USA (př. útok na americkou základnu).

Aktuálně se sice situace trochu uklidnila potom, co Írán neúmyslně sestřelil ukrajinské letadlo. Ale to neznamená, že hrozba konfliktu je zažehnána.

Otázkou však zůstává, proč by se USA chtělo pouštět do dalšího nákladného ozbrojeného konfliktu, i když na tom ekonomicky nejsou tak dobře?

Často jsem mluvil se svými klienty 2-3 roky zpět, že USA vždy vyvolá někde ozbrojený konflikt ve chvíli, kdy její ekonomice „teče do bot“.

USA většinou vede své války v zemích bohatých např. na ropu či jiné přírodní zdroje, ke kterým tak chce získat přístup. Dalším důvodem je, že díky válčení dojde k podpoře jednoho z největších průmyslových odvětví – zbrojařský průmysl. Otevřou se nové továrny, klesne tak nezaměstnanost, zvýší se HDP, sníží se inflace apod.

A jak je na tom americká ekonomika v posledních letech?

 • za posledních 5 let dosáhla třikrát svého dluhového stropu (tzn., že jim došly peníze na chod státu),
 • minulý rok sáhli k prvnímu snížení úrokových sazeb. To se využívá právě k rozjetí ekonomiky (poslední snížení úrokových sazeb bylo v roce 2008 před hypoteční krizí),
 • americké akcie dosahují těch nejvyšších hodnot, než byla kdy dříve. To už „zavání“ spekulativní bublinou, která může každou chvíli prasknout (jako tomu bylo několikrát v historii),
Zdroj: https://google.com
 • FED je soukromou firmou, takže bude hledět vždy především na svůj vlastní zisk, což nemůže nikdy mít pozitivní dopad na ekonomiku,
 • je možné, že USA nemá zdaleka tak velké zlaté rezervy, jak tvrdí.
  Spojené státy vždy patřily mezi největší držitele zlata. Ale v posledních letech nepustily nikoho tyto rezervy zkontrolovat.
  Osobně se přikláním k názoru, že nechtějí, aby svět věděl, jak na tom skutečně jsou, aby nevyvolaly paniku na trzích.

Situace USA tedy opravdu není nejlepší – a hle, najednou je tu potenciální válka s Íránem. Je až s podivem, jak byla má predikce přesná.

Tato „nastartovací“ strategie má však jeden háček. USA často podceňuje svého nepřítele.

Co tedy vypadá na záležitost maximálně pár let s minimální obětí se často protáhne do velmi vysilujícího a ekonomicky neúnosného boje (př. válka ve Vietnamu či v Afgánistánu).

Celkové shrnutí

Jak vidíme, aktuálně všechny velké světové ekonomiky stagnují. Což se dalo očekávat – žádný růst nemůže trvat věčně. Záleží však na tom, jak se státy na následující pokles připraví.

Jak se můžete připravit na nadcházející krizi Vy?

Chcete se naučit, jak správně investovat v době koronavirové krize?

Přihlaste se na náš webinář

↓↓↓

V první řadě potřebujete začít už teď – a optimalizovat si své portfolio tak, aby bylo odolné vůči nadcházející krizi.

A jaké instrumenty Vám by Vám v něm neměly chybět?

Zlato

Tomuto drahému kovu jsem se zde věnoval v průběhu posledních 2 let několikrát (poprvé jsme se potenciálu zlata věnovali již v listopadu 2018) – vždy jsem upozorňoval, že s blížící se krizí bude jeho cena stoupat.

Ačkoli se jedná o konzervativní pilíř, i mě velice překvapilo, jakého zhodnocení jsme zde byli schopni dosáhnout.

Na obrázku je zaznačen bod vstupu (červená čára dole), výstupu (červená čára nahoře) a cena nejvyšší (fialová čára), kam směřujeme.

Před zhruba 15 měsíci jsme s našimi klienty nakupovali zlato na hodnotě okolo 1 150 – 1 200 USD za trojskou unci.

8. 1. 2020 zlato dosáhlo hodnoty 1 600 USD za trojskou unci. Po odečtení poplatků jsme dosáhli zhodnocení přes 30 %.

To je teď však minulostí. Otázkou tedy zůstává, má-li ještě smysl do tohoto instrumentu teď investovat.

Za mě určitě ano – zlato je jako jediný instrument skutečně historicky prověřen (válkami, krizemi apod.), že si svoji hodnotu je schopen udržet.

Jak konkrétně postupovat:

Nákup zlata

 1. Najděte si perfektního prodejce zlata. Zde musíte řešit cenu kovu plus zdali je možné zlato koupit po telefonu (respektive si cenu zarezervovat, abyste opravdu vychytali tu nejlepší).
 2. Zjistěte si, jakou má prodejce marži.
 3. Prověřte, odkud zlato pochází – nejlépe ze Švýcarska nebo z Rakouska, které je certifikováno a nemáte ho nikde problém prodat.
  Pozor – nikdy ho nevyndávejte z obalu. Tím zlato degraduje a sníží se tím jeho cena.
 4. Teď je potřeba vychytat dobu, kdy zlato koupit. Aktuálně je cena vysoko – okolo 1550 USD (15. 1. 2020) za trojskou unci. Ačkoli ještě očekáváme růst, určitě bych ještě počkal na snížení (1430 USD, 1400 USD nebo 1350 USD za trojskou unci).
 5. Zlato kupujte po menších slitcích, abyste s jeho prodejem a případnou směnou neměli problém – přeci jen se hůře prodává kilogramová cihla než 10gramové slitky.
  Existují i tzv. „čokolády“. Jedná se o 10 1gramových slitků v platíčku připomínajícím tabulku čokolády. – což je 10x 1g slitek v platíčku připomínající čokoládu. V případě potřeby se dají vyloupnout. To je ale zpravidla zpoplatněno, proto se těmto produktům raději vyhýbejte.
 6. Zlato si poté uložte buď do trezoru, nebo ho někde zakopejte. Nikdy nevyužívejte bezpečnostních schránek apod., protože by to byla první věc, kterou by lidé napadli v případě konfliktu.

Obchodování

 1. I když je investice do zlata dlouhodobou investicí, pokud dojde k většímu zvýšení ceny, určitě není důvod toho nevyužít.
  Prodejte část zlata, abyste o tento zisk nepřišli. Zbytek můžete brát jako spekulaci.

Kupříkladu my jsme prodali 70 % zlata na ceně 1 600 USD za trojskou unci. Zbytek si necháváme pro případ, že by to vystoupalo na 1 800 USD (viz obr. vývoj zlata výše).

 1. Sledujte vývoj ve světě. Každá negativní zpráva (potenciál války, krize apod.) má pozitivní dopad na vývoj zlata, protože investoři přesouvají své peníze na stabilnější trh – a zlato je skutečně prověřeným instrumentem.
  Každá pozitivní zpráva (ukončení války, krize zažehnána) má naopak dopad zase negativní.
 1. Obchodujte podle cen, nikoliv v trendu. Respektive řiďte se spíše kritickými hodnotami (= takové ceny, které měl trh problém překonat).

Kryptoměny

Pravděpodobně největší událostí kryptoměnového světa bude tzv. Halving Bitcoinu (= zmenšení odměny pro těžaře o polovinu). To by mělo jeho cenu „vystřelit“ nahoru.

Co však s kryptoměnovými trhy udělá krize? A jak na tom budou ostatní kryptoměny?

Musíme si v první řadě uvědomit, že krypto svět je opravdu něco jiného, než na co jsme zvyklí.

 • V první řadě tento trh je zásadně ovlivňován fundamenty vyšší moci, takže se jeho vývoj nedá tak dobře předpovědět jako například u forexu.
 • Za druhé, prognózy na tento trh dělají velmi často lidé, kteří kryptoměnami „žijí“. Setkal jsem se s tím, že se jejich tvrzení nezakládala na faktech, nýbrž na tom, co si přáli.
  Takoví lidé nejsou schopni dobře rozpoznat, co se opravdu děje, protože jejich úsudek je ovlivněn emocemi – které v tradingu NIKDY nemají co dělat.
  Pokud tedy chcete získat názor na vývoj trhu, zeptejte se někoho, kdo není tolik zainteresovaný (př. kryptoměny tvoří jenom pár procent v jeho portfoliu) nebo ještě lépe – udělejte si vlastní analýzu.

Současný vývoj

Aktuálně máme před sebou 2 velké události: Halving Bitcoinu a uvedení čínské kryptoměny na trh.

Předpokládá se, že nadcházející krize také výrazně ovlivní jejich cenu – vzhledem k tomu, že lidé hledají alternativní investice, mohly by být kryptoměny podobným „záchranným člunem“ při poklesu např. akciových trhu, jako je dnes zlato.

Kryptoměny také můžeme brát jako technologickou investici – ty mají dnes všeobecně velký potenciál.

Nákup kryptoměn

Často setkávám s názorem, že Bitcoin je už „mrtev“ a je čas investovat do nových kryptoměn, které ještě mají vysoký potenciál růstu.

Ale nikdy nesmíme zapomínat na jednu věc – extrémní zisk většinou bývá spojen s extrémním rizikem.

Přistupujte ke svému kryptoměnovému portfoliu jako k tomu klasickému, tzn.:

 1. Investujte cca 70 % do Bitcoinu (konzervativní část). Tuto částku si ještě rozdělte na menší platby a přikupujte postupně.

BTC už možná nemá takový potenciál růstu, ale na rozdíl od „no-name“ kryptoměn má mnohem menší riziko podložené dostatečnou historii, jménem a největší tržní kapitalizací – takže zde dne na den Vám opravdu „nezmizí“.

 1. Zbytek si můžete dovolit investovat do menších kryptoměn.

Pozn.: většina kryptoměn stejně „kopíruje“ vývoj ceny Bitcoinu.

Další pravidla, na která byste měli při nakupu pamatovat:

1. V rámci svého celého portfolia byste pak do kryptoměn neměli investovat nikdy více jako 10 % Vašeho kapitálu.

2. Využívejte pro nákup a prodej burzy – a vždy ty největší, abyste měli jistotu likvidity a zároveň bezpečnosti.
Můžete nakoupit i přes směnárny či bankomaty, ale zde máte omezenou velikost nákupu a větší poplatky.

3. Vždy mějte své kryptoměny dobře uložené. Osobně doporučuji český výrobek Trezor, který je tím nejzabezpečenějším.

Obchodování

I obchodování s kryptoměnami má svá specifika.

Přes den jsou někdy tak velké výkyvy, které opravdu není možné dle technické analýzy předvídat.

Proto, když už chcete tradovat na denní bázi, využívejte spíše strategii Fibonacci retracement, která se využívá právě na velké tržní výkyvy.

Osobně se však přikláním spíše k jednorázovému nákupu a poté dlouhodobě držet, ať se na trhu děje cokoliv – a řídit se pouze cenou, které chcete dosáhnout.

Zkrátka přistupujte ke kryptoměně jako k investici do start-upu nebo do podnikání. Stanovte si cíl, kolik chcete vydělat, a držte to co to jde. Trik je v tom nekoukat na trhy každý den, aby Vás to nepřimělo do obchodu zbytečně zasáhnout.

Forex

A závěrem zde máme forex. Tento trh za posledních pár let prošel velkým vývojem, hlavně co se týká lepších podmínek pro klienty (snížení maximální finanční páky na 1:30 apod.)

Na rozdíl od výše zmíněných trhů zde nic fyzicky nekupuje, ale pouze spekulujete na vývoj – takže můžete vydělávat stejně na růstu jako na poklesu.

Navíc zde můžete obchodovat téměř nepřetržitě a jeho vývoj se dá velice dobře předpovídat.

Závěrem…

Tolik v kostce, co vše nás čeká a s největší pravděpodobností nemine.

Aktuální dění skutečně nahrává (zatím stále jenom) teorii, že finanční krize na nás dopadne v tomto roce. I když to zatím není vidět na typických trzích, jako jsou akciové či indexové, vývoj např. u zlata minimálně napovídá tomu, že se na to někteří velcí hráči už připravují.

Proto Vám můžeme jedině doporučit – připravte se.

Co si o současném dění myslíte Vy? Připravujete se už na finanční krizi nebo si počkáte, jak se situace dál bude vyvíjet? Podělte se s námi do komentářů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..