Ať už je to USA vs. Čína nebo Brexit, situace na trzích je díky těmto ekonomickým a politickým bojům stále nevyzpytatelnější. Čeká nás snad další krize? Kam bude bezpečné investovat? Na to si teď odpovíme…
Aktuální dění ve světě určitě nemůžeme nazvat klidným. Vztahy mezi světovými mocnostmi jsou dost napjaté a nejistota vzrůstá.
A tato nejistota se přesouvá i na finanční trhy. Konkrétních ukazatelů jsme si mohli všímat už v minulosti (např. proč Ruska centrální banka začala skupovat zlato). Co aktuální dění ale znamená pro budoucí vývoj? Jedno můžeme říci už teď – nejistota na trhu není pro investory nikdy dobrým znamením. Proto své prostředky přesouvají do bezpečnějších aktiv.
Jeden z největších ekonomických bojů teď probíhá mezi USA a Čínou.
Prezident Trump se rozhodl zvýšit cla na čínský dovoz do USA, a to v hodnotě od 10 do 25 %. Má tím být redukován čínský dovoz a zároveň posílen domácí sektor. Čína s tímto ovšem nesouhlasí a plánuje odvetná cla a další opatření.
Tato obchodní válka má samozřejmě negativní vliv na americkou ekonomiku a bohužel to vypadá, že nemá konce (jednání stále probíhají).
Otázkou zůstává, zdali je to pro ně i v tuto chvíli, když za poslední 3 roky dosáhly dvakrát dluhového stropu, únosné. Podobně smýšlejí i investoři. Postupně se tato situace začíná projevovat mírným poklesem amerického dolaru a amerických akciových indexů.
Zde máme de facto bezprecedentní situaci. Žádný stát v historii z EU nikdy nevystoupil.
Nikdo proto nedokáže odhadnout, jaký dopad to na trhy bude vlastně mít. Už na konci minulého roku jsme mohli pozorovat pokles cen akcií britských a irských společností.
Tento nárazový pokles byl dán lednovým hlasováním o Brexitové dohodě. A vzhledem k tomu, že ještě stále nebylo nic domluveno, můžeme před každým hlasováním čekat podobné „nejistotní výkyvy“.
Platí, že pokud má země alespoň 2 čtvrtletí za sebou klesající HDP, dostává se do ekonomické recese. A Německo se tomu vyhnulo jen „o vlásek“.
Čtvrletní HDP 2018
Date = datum; Quaterly GDP = čtvrtletní HDP; Quat. GDO Growth =změna za čtvrtletí; Quat. GDP Annual Growth = meziroční růst HDP
Hlavním důvodem poklesu je zpomalení především automobilového průmyslu, který je v Německu podstatnou částí HDP (okolo 15 %).
Jelikož je tato země nejsilnějším ekonomickým tahounem EU, je logické, že jeho ekonomická stabilita bude ovlivňovat. A to jak „vnitřní ekonomiku“ mezi jednotlivými členy, protože mnoho zemí EU (včetně ČR) je do jisté míry závislých na exportu do Německa, tak „vnější ekonomiku“ (př. klesne důvěra v EU jako celek, což zapříčiní pokles hodnoty eura. Nebo investoři nebudou chtít investovat do evropských firem.).
Od května letošního roku vidíme, že akciové indexy začínají padat pomalu dolů.
Vývoj vybraných akciových indexů
Když se nad tím zamyslíte, je to celkem logický vývoj – pokud je ekonomická situace v zemi nestabilní, jsou nestabilní i firmy v ní fungující. A do takových firem nikdo investovat nechce, takže cena akcií klesá.
Problém je v tom, že vývoj akciových trhů neovlivňuje pouze ceny akcií.
Největšími investory na těchto trzích jsou banky a investiční společnosti – a to jak s vlastním kapitálem, tak s kapitálem svých klientů (např. prostřednictvím podílových fondů). Pokud se tyto společnosti dostanou do ztráty, znamená to méně peněz, které mohou vrátit do ekonomiky zpět (půjčky firmám, lidé přestávají investovat). Koloběh peněz se zpomalí a nastává recese.
Otázkou zůstává – existuje v takové situace vůbec něco, jako je „bezpečná“ investice?
Chcete se naučit, jak správně investovat v době koronavirové krize?
Přihlaste se na náš webinář
↓↓↓
Pokud jako investor víte, že se na trzích s finančními instrumenty schyluje k „bouři“, tak budete hledat konzervativní a historií prověřenou investici. A hlavně to, co si můžete zamknout doma do trezoru a cena Vám neklesne na nulu vinou „neviditelné ruky trhu“. A tím jsou cenné kovy, resp. zlato.
Jak můžeme vidět výše, pokud byste nakoupili v srpnu 2018, mohli jste vydělat od té doby vydělat přes 13 %, což je u konzervativního instrumentu velice slušné.
Vývoj ceny zlata nám také velice dobře indikuje vývoj na akciových trzích. V době, kdy bylo zlato na svém historickém minimu, akciové trhy dosahovaly rekordně vysokých cen. A naopak pokud cena akcií klesá, zaznamenáváme u zlata nárůst.
Aktuálně vidíme, že zlato opakovaně naráží na kritickou hodnotu $1330/trojská unce. Jakmile trh tuto cenu prorazí (a budeme se držet predikce dle technické analýzy), může hodnota vystoupat k další kritické hodnotě – okolo $1600 za trojskou unci.
V případě, že nakoupíte za zmíněných 1330 dolarů, je zde potenciál zhodnocení přes 20 %.
Důležité je ale vychytat správný moment. Pokud budete čekat až do chvíle, kdy recese na akciových trzích bude v plném proudu a Vy budete honem hledat náhradní řešení, bude už pozdě. Cena zlata v danou chvíli bude už vysoká.
Výhodou pro Vás je, že vzájemný pohyb těchto aktiv je relativně předvídatelný. Když jde cena akcií nahoru, lidé přesouvají své peníze z konzervativních aktiv, jako je zlato – a tím pádem jeho cena klesá. A naopak, pokud vidíme, že akcie budou padat, tak cena zlata roste, protože investoři berou toto aktivum jako dobrého uchovatele hodnoty v dobách krize.
Já se osobně přikláním k tomu názoru, že stále více investorů v následujících letech očekává pokles na akciových trzích. A to hned ze dvou důvodů.
Pokud jste jako investor přesvědčeni, že období krize je nevyhnutelné, může být pro Vás zlato vhodnou alternativou.
Určitě to ale není jediná možnost, kam prostředky vložit – pamatujte vždy na dostatečnou diverzifikaci.
Podělte se s námi do komentářů, co si myslíte Vy o aktuální situaci? Myslíte, že je finanční krize za rohem nebo se ještě nemáme čeho bát? A pokud krizi očekáváte, připravujete se na ni?
Disclaimer: poskytnuté informace a názory vyjádřené v tomto článku jsou určeny výhradně k poskytování obecných informací a nejsou určeny k poskytování investičního poradenství nákupu anebo prodeje nebo vlastního doporučení týkající se jedné nebo více transakcí týkajících se určitého finančního nástroje. Žádný názor vyjádřený na investice a investiční strategie by neměl být proto považován za vhodné charakteristiky pro konkrétního člověka nebo pro jeho znalosti a zkušenosti z obchodování s investičními instrumenty nebo pro jeho finanční situaci a investiční cíle.