Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30
úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30

Finanční gramotnost I. – Akcie

Při pondělku bych chtěl psát trochu pozitivně, avšak toto téma tak pozitivní není. Důvod?

Jak byste hodnotili vzdělávání v této oblasti na středních a vysokých školách? Kolikrát jste tam probírali různé druhy investic?

Problém spočívá v tom, že se na spoustě škol učí, jak hospodařit s penězi firmy, ale neučí Vás, jak hospodařit s penězi osobními. A jak jistě víte, s touto kategorií je to mnohdy daleko těžší … A proto je potřeba se vzdělávat, abyste mohli co nejvíce nechat své peníze pracovat.

Kam je uložit, abych měl co nejnižší riziko s co největším výnosem? Připravil jsem pro Vás malé shrnutí, kam lidé nejčastěji investují a jaké s tím mají zkušenosti. Předem říkám, že tyto informace jsou všeobecné a neznamená to, že na daném trhu nemohou být vlastnosti jiné.

Akcie – Je to investice, kde vlastníte část firmy a díky rostoucí hodnotě této firmy roste i hodnota Vašich akcii.

shutterstock_145000948

Výhodou je tzv. dividendový titul, což laicky řečeno znamená, že jednou za čas Vám bude vyplacena částka přímo úměrná množství akcií. Průměrná výnosnost na tomto trhu se pohybuje okolo 10-15% za rok. Je to velmi slušné, avšak nesmíme zapomenout na pár věci. Velmi často je v poslední době citováno, že nás čeká další krize, která by se měla týkat zejména akciových trhů. Doporučený investiční horizont, jak dlouho je tzv. „držet“ je okolo 5 let.

Nicméně dokáže si každý z Vás říci, že daná společnost tu ještě za 5 let bude? Jeden můj dlouholetý klient mi říkal, co se mu v tomto odvětví stalo. V dobách kdy na českém trhu vládly mobilní telefony Nokia 5110 a 3310, koupil značné množství akcií této společnosti. Když se na to podívám z pohledu obchodníka, byl to dobrý krok, společnost měla téměř z 90% pokrytou ČR a hodnota akcii rostla, takže proč ne. Navíc postavení této společnosti v daném sektoru nebylo vůbec špatné. Nicméně stala se zásadní věc. Společnost Nokia zaspala dobu a přišly sem na trh značky jako Apple a Samsung, které svými „chytrými telefony“ způsobily absolutní převrat a zároveň propad akcií společnosti Nokia. Nepřejte si vidět, o kolik procent ztratily hodnotu klientovy akcie…

Co z toho plyne? Investování do akcii by mělo být určitě na kratší horizont. Za druhé investice do nadnárodních společností rozhodně neznamená jistotu zisku, jelikož nikdy nevíte, kdy konkurenční společnost přijde s něčím průlomovým, jako to bylo právě v tomto případě.

(+) Zisk (průměr 10-15% za rok)

(+) Likvidita

(-) Investiční horizont (pokud bereme v potaz standardní 5letý horizont)

(-) Investiční riziko je střední (máme investici jištěnou hodnotou firmy, na druhou stranu mohou v horizontu 5 let nastat zprávy týkající se daného sektoru nebo dané firmy,které mohou mít negativní vliv na hodnotu akcií)

V dalším článku se podíváme na investování do firemních a státních dluhopisů. Chcete se dozvědět více? Pak se zaregistrujte na našich stránkách www.trading-academy.cz nebo zavolejte na tel. číslo : +420 778 770 334 a domluvte si nezávaznou schůzku. Věříme, že se o penězích se dá bavit tak, aby Vás někdo do investic nenutil a řekl Vám objektivní názor. Budeme se na Vás těšit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..