Banky a jejich fondy
V dnešním díle našeho seriálu si odpovíme na otázku, zda je dobré v dnešní době uložit své prostředky do bank.
V první řadě bychom se měli nejdříve zeptat, jaké jsou vůbec možnosti investování u Vaší banky. Nejčastěji to jsou fondy – ty jsou většinou sestaveny z nakoupených akcii a dluhopisů. Problém nastává tehdy, když se klient chce informovat o tom, jaké konkrétní cenné papíry se nakoupily, případně za jakou cenu se prodaly. Proč mi to moje banka nechce sdělit? Odpověď je jednoduchá. Banka totiž vstupuje na tento trh jako tzv. „tvůrce trhu“, což si můžeme představit tak, že zabalí všechny peníze klientů a hromadně za ně nakupuje ať už akcie či dluhopisy.
Problém nastává právě v tom, že klient nikdy nedostane ten zisk, který byl na dané investici vytvořen. A pokud by Vám náhodou sdělili informaci o tom, za jakou cenu se nakoupila určitá akcie, a vy byste si poté vyhledali, že vytvořila za rok např. 15 %, ptali byste se svého bankéře, proč máte v tomto fondu zisk pouze nějakých 5 – 6 %? Proto je klient logicky ochuzen o tuto velmi důležitou informaci, aby si banka mohla ponechat většinový zisk.
Pozor, to není vše. Odečtěte si od tohoto průměrného zisku ještě poplatky a dostanete se na reálný výnos v průměru kolem 4%/rok. Dámy a pánové, to je zhodnocení, ze kterého si určitě žádný investor nesedne na zadek. Nicméně lidé v ČR toto stále považují za velmi konzervativní možnost uložení peněz a ideální způsob, kam investovat. Podle průzkumu z minulého roku má až 70% lidí uloženy své prostředky právě v bankách u již výše zmiňovaných fondů.
Vzhledem k tomu, že tento článek je o bankovních produktech, které lidé nejčastěji využívají pro uložení peněz, tak rozhodně nesmím zapomenout na spořicí účty. To, jestli se vyplatí si uložit své prostředky právě sem, Vám zodpovím následujícím příběhem. Moje babička si před 10 lety uložila své prostředky právě na spořicí účet, dle jejich slov to byly peníze pro případ úmrtí, aby měli na pohřeb. Zkuste si tipnout, jaký měla zisk po 10 letech? Musela doplatit ještě 20 Kč, aby měla svojí částku zpět, jelikož jí poplatky zlikvidovaly výnos… Když jsem se to dozvěděl, byl jsem neskutečně rozčílen, poněvadž banka za těch 10 let ty peníze otočila několikanásobně (v dnešní době už víme, že Vaše peníze neleží volně na účtu, ale banka je investuje podobně jako u výše zmiňovaných fondů) a Vám za to přičte akorát poplatky. Je pravda, že dnes už mohou být tyto produkty oproštěny od poplatků, ale na stranu druhou se tam setkáváte s naprosto zanedbatelným výnosem (většinou okolo 0,5 %/rok).
Takže je dobré investovat své peníze do bankovních produktů? Nikoliv!!! Banku využijte pouze k placení vašich výdajů a uložení krátkodobé rezervy, což by měl být trojnásobek Vašich měsíčních příjmů a ani korunu navíc.
(+) Investiční riziko- Nízké
(-) Investiční horizont-Dlouhodobý
(-) Zisk-5-6% fond, 0,1-1% spořící účet
(-) Likvidita- Střední
V dalším díle se podíváme na trh s nemovitostmi.
Chcete se dozvědět jak lze diversifikovat portfolio na FOREXU?
Jaké jsou další možnosti investic? Pak mi napište e-mail na info@trading-academy.cznebo zavolejte na tel.:+420 778 770 334. Domluvte si schůzku a ukážeme Vám, že člověk může vydělávat společně s námi. Zda mluvím pravdu, se můžete dočíst v sekci Reference, kde vidíte naše reálné klienty, kteří s námi spolupracují již několik let. Moje osobní motto je: „Vydělávejme společně.“