Cenné kovy
V dnešním díle se podíváme na investici do tohoto druhu komodit. Nejpřitažlivějším tématem pro konzervativní investory jsou právě cenné kovy. Je dobré do nich v dnešním světě investovat, když víme, že ostatní trhy jsou celkem nejisté?
Zodpovíme si fakta. Vezmeme si konkrétněji např. diamanty. Ty samy o sobě nemají špatnou výnosnost, ovšem problém u nich nastává, jestliže si daný diamant chcete pořídit. Když si koupíme diamant např. za 1 mil. Kč, kdy víme, že to je právě jeho hodnota, myslíte si, že prodejce ho prodá za kupní cenu? Nikoliv. K této ceně musíte přidat jeho provizi, provizi společnosti apod. A jsme u prvního problému. Pokud si diamant pořídíte, prvních několik let budete „ziskem“ splácet náklady na pořízení. Takže potenciál na první zisk přichází až po několika letech.
Zlato samo o sobě je velmi častým druhem investice. Jeho likvidita a konzervativní druh uložení peněz jsou pro investory zajímavé, a proto se řada z nich rozhoduje nejčastěji do tohoto segmentu dát své peníze. Je to však správné rozhodnutí? Když pominu mírné zvednutí ceny v letošním roce, tak za posledních 5 let cena klesá. Navíc výnosnost se pohybuje v průměru kolem 3-5%/ročně, což není zisk, ze kterého by si člověk měl „sednout na zadek“.
Cenné kovy shrnu do pár řádků. Investice do nich bych nebral jako investici, ale jako uložení peněz. Protože než abych měl peníze doma „pod postelí“, je lepší to mít v některých cenných kovech jako protiinflační opatření, nikoliv jako investice. Navíc riziko u cenných kovů nastává při jeho pořízení. Sáhněte si do svědomí – kdo z Vás pozná, zda před ním leží skutečně cihla zlata nebo diamant v ceně kterou Vám prodejce říká, že je? Já osobně to rozhodně nepoznám a věřit na různé certifikáty pravosti se mi zdá také trochu riskantní. Na stranu druhou když člověk potřebuje rychlý útěk , tak se člověk nemusí tahat s taškou peněz, ale dá si diamant „mezi půlky“ a může utíkat. Takže investovat do cenných kovů je dobré jako takový „lepší spořící účet“. Ale určitě bych tam neinvestoval všechny své peněžní prostředky. Vždy pamatujte na diversifikaci portfolia, takže určitě ne všechny peníze „nacpat“ do tohoto segmentu.
(+) Likvidita
(+) Investiční riziko
(-) Výnos (3-5%/ročně)
(-) Investiční horizont
Příště se podíváme na mé oblíbené banky a jejich fondy.
Jaké jsou další možnosti investic? Pak mi napište e-mail na info@trading-academy.cz nebo zavolejte na tel.:+420 778 770 334. Domluvte si schůzku a ukážeme Vám, že člověk může vydělávat společně s námi. Zda mluvím pravdu, se můžete dočíst v sekci Reference, kde vidíte naše reálné klienty, kteří s námi spolupracují již několik let. Moje osobní motto je: „Vydělávejme společně.“