+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

FED zvýšil úrokové sazby, co to znamená pro nás?

FED na svém včerejším zasedání zvýšil úrokové sazby. Také se začal se zbavovat dluhopisů. Co to znamená? Čeká nás další krize? Jak moc se nás tyto změny dotknou? Na to vše naleznete odpověď v dnešním článku.

 

„Na svém středečním zasedání američtí centrální bankéři v čele s předsedkyní Janet Yellenovou dle předpokladů zvýšili základní úrokovou sazbu o čtvrt procenta. Učinili tak již potřetí za posledních šest měsíců a teprve počtvrté od konce finanční krize, která sužovala americkou a světovou ekonomiku v letech 2007 až 2009.

Nově tak bude centrální banka na mezibankovním trhu držet takzvanou Fed Fund Rate v rozmezí mezi 1 až 1,25 procenta. Prostřednictvím této sazby se FED snaží ovlivňovat dlouhodobější sazby, za které si půjčují podniky a domácnosti. Těm by tak měly zdražit úvěry a půjčky.“

– Hospodářské noviny (Americká centrální banka FED zvyšuje úrokovou sazbu. Od roku 2015 je to počtvrté, edit.: 14. 6. 2017, cit.: 15. 6. 2017)

Zároveň se FED začal zbavovat cenných papírů.

„Historie se opakuje.“

V tuto chvíli musíme pamatovat na důležité pravidlo v tradingu, že „historie se opakuje“. A pokud jsou ceny na trhu, které na něm v minulosti vyvolaly nějaký pohyb, pak můžeme očekávat, že při opakovaném dosažení této ceny se bude trh chovat podobně, takže je důležité se těmito pohyby řídit.

Takže pokud se podívám na současné ceny amerických akcií a dluhopisů, zjistíme, že jsou na svých maximem – ve většině případů dokonce dosahují stejných hodnot jako před hypoteční krizí v roce 2008. Dá se tedy předpokládat, že jejich ceny budou z důvodu „překoupenosti“ opět klesat.

Obr. 1: Graf vývoje indexu NASDAQ (zdroj: https://www.patria.cz/indexy/.IXIC/nasdaq-composite-index.html)
Obr. 2: Graf vývoje indexu S&P 500 (zdroj: https://www.patria.cz/indexy/.GSPC/s-p-500.html)

Také se můžeme „řídit“ tím, co dělají ti největší „hráči“ na trhu.

Ty největší společnosti se hromadně zbavují akcií a dluhopisů a naopak nakupují cenné kovy a jiná aktiva. To nám říká jediné – že je nejvyšší čas zbavit se akcií, dluhopisů ale také i bankovních fondů, jelikož nás s největší pravděpodobností čeká další krize, která negativně ovlivní tyto trhy.

Co nám říká technická analýza?

Ta nám říká, že na maximech by se mělo vše prodat a měli bychom si počkat na pokles – a tehdy opět vstoupit do trhu.

Ale přímo ze sektoru akcií je nejznámější pravidlo:

V květnu se zbavte svých obchodů a jeďte na dovolenou.

Myslím, že je to velmi výstižné :). My v Trading Academy jsme již varovali před koncem roku, že v roce 2017 to vypukne, a teď se potvrzuje, že náš názor byl opodstatněný.

Samozřejmě, že tu je vždy možnost, že se mýlíme – ale učíme se z historie – a přesně před krizí se trh choval naprosto totožně. Proto tento článek využijte, jak uznáte za vhodné 🙂 Pokud budete chtít poradit, co v takových situacích dělat, obraťte se na nás a domluvte si nezávaznou schůzku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.