+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Ethereum šlape Bitcoinu na paty

Není pochyb o tom, že mezi širokou veřejností je z kryptoměn nejznámější právě Bitcoin. Nicméně mu v poslední době začala růst zdatná konkurence – kryptoměna Ethereum. Stále více lidí do ní investuje. Minulý měsíc dokonce objem zobchodovaného Etherea za 24 hodin přesáhl objem zobchodovaného Bitcoinu.

Co je Ethereum zač?

Ethereum je kryptoměna založená na blockchainu (= druh decetralizované databáze, využívaný jako „účetní kniha“ kryptoměn) a zároveň decentralizovaný virtuální stroj pro běh „chytrých kontraktů” (= dokáží vynutit plnění dohody obou stran pomocí programovacího jazyka, což umožní automatizaci plnění). Tyto kontrakty lze vnímat jako bloky programového kódu, které jsou vykonávány celou sítí, a to ověřitelným a nezmanipulovatelným způsobem.

Autorem Etherea je Vitalik Buterin, který koncept poprvé popsal ke konci roku 2013, spolu s Gavinem Woodem, který koncept formalizoval na začátku roku 2014 v takzvaném Yellow Paperu. [zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ethereum]

Velká výhoda je vnímána v tom, že k těžbě Etherea nepotřebujete žádné speciální ASICované karty, postačí vám běžně dostupná herní grafická karta. Což láká čím dál více amatérských těžařů.

Až na vrchol…

Z finančního hlediska Ethereum urazilo již kus „býčí cesty“. Na začátku roku se obchodovalo za 10$, kdežto v červnu dosáhlo vrcholu 400$. Nyní se cena ustálila na ceně 220$.

Následující čísla vypadají určitě zajímavě, ale co za nimi vlastně stojí? Jsou to kontrakty do Start-upů, pro které je využívána právě plaforma Etherea – při investování jsou jednotlivá Etherea uzamknuta a tudíž navyšují jeho cenu.

Ovšem jak dobře víme ze statistik, 90 % Start-upů zkrachuje do dvou let, tudíž by mohla přijít určitá korekce ceny.

Výše popsaný vývoj si můžeme ukázat na tomto grafu:

obr. 1: Roční graf vývoje ceny Etherea [zdroj: coinmarketcap.com/currencies/ethereum/]

Z mé strany vnímám Ethereum spíše jako doplňkovou kryptoměnu, která má plno výhod, viz „chytré kontrakty“ nebo nenáročnou těžbu. Ale stále si nedokážu představit, že by to byla hlavní kryptoměna místo Bitcoinu, která má stále nejpočetnější základnu investorů.

Jaký na to máte názor Vy? Myslíte, že Bitcoin udrží svoji pozici nebo že nastal čas pro nové kryptoměny?

A pokud chcete vědět, jaká dodržovat pravidla, abyste byli úspěšní v tomto oboru, zaregistrujte se na naší Osobní výuku a získejte 1. konzultaci zdarma.

 

Komentáře
  1. Jurko napsal:

    Největší a je zatím Ethereum. Má nejlepší předpoklady stát se platformou, která bude vládnout všem. Ethereum je povinnou součástí každého krypto portfolia.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.