Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

Naučte se, jak začít investovat od úplných základů na webináři:

Jak si sestavit protikrizové portfolio v roce 2023

úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30
úterý 21. března 2023
18:00 - 19:30

Dělení brokerů

como-trabajan-los-broker-en-forex

Všichni moc dobře víme, jakou práci člověku dá, než si vybere správné investiční instrumenty, zvládne základy obchodování,… Ale jako v každém podnikání, i zde záleží na tom, s kým spolupracujete. A vzhledem k tomu, že v dnešní době je brokerů více než dost, rozhodl jsem se Vám je rozdělit do základních skupin podle jejich vztahu k trhu a ke každému Vám něco povědět i z mých vlastních zkušeností spolupráce s nimi.

 

Market Maker = „tvůrce trhu“

Jiné názvosloví: MM, DD, dealing desk

Market Maker neboli tvůrce trhu kótuje cenu a zajišťuje likviditu na trhu včetně plnění obchodních příkazů. MM by měl v každém okamžiku nabídnout danou cenu aktiva a umožnit obchod, přičemž cena tohoto aktiva se může u každého MM výrazně lišit. Někteří brokeři ihned hedgují obchody k bankám („hedging“ = otevření protipozice), aby se vyhnuli riziku a případné ztrátě. Kdyby tak neučinily, tak výdělek klientů pak musí vyplácet z vlastní kapsy. Naopak ztrátu klienta si broker „ponechá“. Výhodou MM je, že má ve většině případů fixní spread a měl by Vám uskutečnit obchod, i když na trhu není v tu chvíli dostatečná likvidita.

Mé zkušenosti s MM:

Před několika lety jsem zkoušel obchodovat binární opce (= z mé strany jsou vnímány jako jakési sázení se s brokerem, zda cena půjde nahoru nebo dolů za předem stanovený výdělek/prodělek), které lze obchodovat pouze u MM. Byl jsem zaregistrovaný u celkem 3 brokerů a u každého jsem se setkal s velkými problémy při spekulacích po vyhlašování fundamentů. Jednoduše mi to psalo, že server je přetížen.

A jak jsem dopadl? U dvou brokerů jsem byl ve ztrátě a u třetího, když jsem konečně začal konstantně vydělávat mi po osmi měsících přišla z jejich strany výpověď, ve které stálo, že mé obchodování sledují již 3 měsíce a jsem nevhodným klientem pro jejich společnost. Po této zkušenosti jsem si řekl, že již nikdy nezaložím účet u takovéto společnosti – která profituje na ztrátě klienta.

(+) umožňuje fixní spread

(+) uskutečnění obchodu i v případě nedostatečné likvidity trhu

(+/-) podléhá regulacím státu, ve které je zaregistrován

(-) profit ze ztráty klienta

 

Electronic Communication Network = „Elektronické uzavřené tržiště“

Zkratka: ECN

U ECN brokera se setkává nabídka a poptávka od různých klientů či institucí. Likviditu zde zajišťuje počet klientů, kteří zde nakupují/prodávají. Klienti zde tedy obchodují mezi sebou a vidí hloubku trhu (= ukazuje okamžitou nabídku a poptávku na burze při různých úrovních hodnoty daného aktiva). I zde se může cena stejného aktiva u jednotlivých ECN lišit (je možná arbitráž). Spready jsou zde velice nízké, ale zase jsou zde jiné poplatky (např. poplatek za odprodání celého objemu).

Mé zkušenosti s ECN:

S tímto brokerem jsem se setkal při obchodování s kryptoměnami (= typ digitální měny, např. Bitcoin), kde jsem poprvé viděl reálnou hloubku trhu včetně všech budoucích nabídek a poptávek.

(+) viditelná hloubka trhu

(+) nízké spready

(-) další poplatky

(-) možnost obchodu závisí na reálné likviditě

 

Straight Through Processing = „přímý přístup na trh“

Zkratka: STP

U tohoto brokera klienti nemohou obchodovat mezi sebou, ale všechny jejich obchody jsou uspokojeny třetími stranami. Ve většině případů likviditu zajišťují banky. Např. v případě, že prodám 1 lot  EUR/USD, broker pouze zprostředkuje výměnu o tomto objemu mezi mnou a zajišťovatelem likvidity (bankou). Logicky tedy čím více bank zajišťuje likviditu, tím lépe. STP broker nabízí fixní nebo plovoucí spread.

Já osobně dělím na „100% STP“ a „x% STP“. Přičemž „100% STP“ jsme si vysvětlili již výše. Částečný STP broker funguje zároveň jako částečný Market Maker. Dáme si příklad „50% STP“ brokera: pokud koupím EUR/USD za 1 lot, tak za 0,5 lotu zprostředkuje daný obchod a k druhé polovině se bude stavět jako MM. Bohužel tento typ brokerů je nejrozšířenějším.

Mé zkušenosti s STP (konk. „x% STP“):

Tento částečný STP často nabízí ohromné bonusy, např. profit-share. I já jsem v minulosti takovou nabídku dostal, kde přímo ve smlouvě stálo, že pokud můj klient prodělá nějaké peníze, tak mě bude náležet odměna ve výši poloviny daného prodělku. Pak se tedy divíme, že úspěšné tradery spočítáme na prstech jedné ruky. Proto všem důrazně doporučuji, aby se nejdříve seznámili se všemi informacemi při vhodném výběru brokera.

(+) 100% STP nemá jakýkoli důvod jít proti klientovi

(+) Likviditu zajišťuje více společnosti

(+/-) podléhá regulacím státu, ve které je zaregistrován

(-) spousta „převlečených Brokerů“, kteří se tváří jako STP a při tom jsou STP z 10%

 

Jaké další informace jsou důležité při výběru správného brokera, abyste si byli jisti, že opravdu máte kvalitního obchodního partnera? Pak mi napište e-mail na info@trading-academy.cznebo zavolejte na tel.:+420 778 770 334. Domluvte si schůzku a ukážeme Vám, že člověk může vydělávat společně s námi. Zda mluvím pravdu, se můžete dočíst v sekci Reference, kde vidíte naše reálné klienty, kteří s námi spolupracují již několik let. Moje osobní motto je: „Vydělávejme společně.“

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..