+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Čína už nezvládá financovat svůj ekonomický růst?

Jistě se ke každému z nás doneslo, jakým doslova „raketovým“ tempem ekonomika čínské země rostla. Od automobilového přes stavební po zábavní průmysl. Čína všechny obory „bere útokem“. Ovšem „čím větší oheň, tím rychleji shoří“ a žádná země nemá své zdroje neomezené.

I proto dnes 24. 5. 2017 mezinárodní ratingová společnost Moody’s, která je součástí tzv. „velké trojky“ nejuznávanějších ratingových agentur (další dvě jsou uvedeny v tabulce č.1), snížila rating dlouhodobých devizových závazků a závazků v domácí měně z původního stupně Aa3 (velmi kvalitní) na A1 (střední kvalita -vyšší) – tedy o jeden stupeň. Aktuálně se tedy Čína v ratingovém žebříčku dle Moody’s nachází na stejné pozici jako Česká republika.

Tabulka č.1 – Ratingová tabulka před změnou (zdroj: ČNB, https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/mezinarodni_vztahy/rating/)

Samotná změna ratingu zatím neměla velký dopad na asijský akciový trh.

Jaké má Moody’s důvody ke snížení ratingu?

Hlavním důvodem je značné zpomalování hospodářského růstu, které je úzce spjato s rychle narůstajícím dluhem Číny. Pokud bychom porovnali její státní dluh a dluh USA, dostali bychom se k poměru, že čínská vláda si „půjčila“ za poslední rok tak enormní množství peněz jako USA za téměř 30 let zpětně.

V loni čínská ekonomika vzrostla o 6,7 % a zaznamenala nejpomalejší růst za 26 let. Pro rok 2017 předpovídá čínská vláda další zpomalení na 6,5 %. Dle mého názoru je momentálně čínský trh stále ještě přeceňovaný. A pokud se situace nezlepší, tak pravděpodobně dojde v blízké době opět ke snížení ratingu, což se samozřejmě odrazí na objemu zahraničních a dalších investic, které její ekonomiku dozajista pohánějí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.