Během posledních týdnů připomínal vývoj ceny Bitcoinu „jízdu na horské dráze“.
Jenom za minulý měsíc Bitcoin svoji hodnotu téměř zdvojnásobil. Ale zažili jsme i silné jednorázové propady – například na přelomu června a července téměř o $3 000.
Aktuálně se Bitcoin opět potýká s propadem pod hranici $10 000.
Ovšem vyvstává otázka, co za takovýmto „nevyzpytatelným“ chováním stojí. Dá se něco takového vůbec předpovědět? Jaké zprávy mají na kryptoměnový trh takový dopad?
Na to si odpovíme v dnešním článku:
V zásadě si nejprve musíme vysvětlit, co to vlastně kryptoměna je.
Jedná se o nehmotnou věc, jejíž hodnota není ničím podložena. Kryptoměny si de facto svoji hodnotu drží pouze proto, že v ně lidé věří.
Teď můžeme namítnout, že je to stejné jako u klasických peněz – od zrušení zlatého standardu jejich hodnota také není ničím „reálným“ podložená.
Zde však funguje jako garant hodnoty stát, takže je velmi nepravděpodobné, aby měna ze dne na den ztratila svoji hodnotu. To by vyvolalo naprostý kolaps dané ekonomiky.
Kryptoměny však nejsou ničím a nikým regulovány. Jediná skupina, která rozhoduje o důležitých změnách týkajících se kryptoměn jsou těžaři.
Osobně vidím největší riziko v „systému“ samotném, resp. v absenci jeho regulací. Protože kryptoměna není brána jako investice či peněžní prostředek, žádný stát nebo jiná instituce nemá kontrolu nad tímto trhem.
To je samozřejmě většině zemí „trnem v oku“, a to hned z několika důvodů:
Na kryptoměnovém trhu funguje několik typů investorů:
V zemích, kde je obchodování s kryptoměnami možné, stále nemají zavedenou jednotou daňovou a účetní legislativu – takže většina investorů zde své zisky nedaní.
V ČR je např situace taková, že kryptoměna je považována za nehmotnou movitou věc a dle toho se také daní.
Podle mě tato situace může mít pouze dva výstupy:
Pokud by k něčemu takovému došlo a stát by například zakázal i bankám transakce na kryptoměnové burzy realizovat, tak by jedinou cestou byl kryptoměnový bankomat.
U bankomatu jsou však vysoké poplatky a také zde nečekejte nejlepší kurz.
Může ale nastat i opačná situace a to legální uznání tohoto trhu. To by mělo celý problém vyřešit. Nebo snad ne?
Uvedeme si to na trochu nestandardním příkladu: prodej marihuany.
Tento trh též není „nikým regulován“ (jelikož je nelegální) a přesto velice dobře funguje.
V současnosti je zde vyvíjen tlak na legalizaci marihuany. Paradoxem však je, že ti největší prodejci jsou proti myšlence legalizace. Proč?
Protože v tu chvíli se by museli své zisky danit, řešili by DPH, takže by se musela zvýšit cena, a tím pádem by klesl prodej. Nebo by prodej byl možný pouze s licencí apod. Pro ně by to zkrátka znamenalo mnohem více problému než mají v současnosti s tím, že se jedná o nelegální, tedy „neregulovanou“ činnost.
A úplně stejné je to i s kryptoměnami – jakmile by došlo k regulaci státem, rázem by tento trh přišel o svoji velkou výhodu.
Díky velkým výkyvům na trhu můžete hodně vydělat, ale i prodělat. Problémem je, že nikdy předem nevíte, co z toho to bude, dokud ta situace nenastane.
Tyto výkyvy jsou nejčastěji způsobovány tzv. fundamenty vyšší moci = zprávy, které mají na vývoj trhu velký dopad a nelze jejich výskyt ani sílu předem předpovědět (např. válečné konflikty, politické zprávy apod.).
Zářným příkladem jsou události z posledních měsíců, které měly za následek růst Bitcoinu od začátku června z $8 000 na více než $13 000. To bylo způsobeno především aktuální situací mezi USA a Íránem a také oznámením Facebooku, že zakládají vlastní kryptoměnu.
V době, kdy byl svět na pokraji válečné krize mezi Spojenými Státy a Íránem, lidé začali stahovat své prostředky z běžných druhů investic, jako jsou akcie a dluhopisy, a přesunuli je do tzv. protikrizových aktiv.
Nejčastěji si investoři vybírali zlato a nově též volili kryptoměny. Nejedná se sice o konzervativní instrument, ale je imunní vůči krizím.
I proto Bitcoin vystřelil až k hranici $14 000.
Není to tak dávno, kdy Facebook plošně zakázal jakoukoli propagaci kryptoměn a služeb s nimi spojených.
A před několika týdny najednou je propagace opět umožněna. A nejenom to – Facebook oznamuje, že v roce 2020 spustí vlastní kryptoměnu Libra.
Mezi kryptokomunitou je Libra vnímána dost negativně, a to zejména pro předchozí blokování propagace kryptoměn na FB.
Ať už na to máte jakýkoli názor, díky obnovení propagace a oznámení o spuštění Libry se kryptoměny opět dostaly do popředí zájmu. A to mělo samozřejmě pozitivní dopad na jejich hodnotu.
Nicméně v tomto týdnu negativní komentáře k Libře – hlavně ze strany předsedy FEDu Powella a také prezidenta Trumpa vedly ke snížení ceny opět pod $10 000.
Ne všechny nedávné zprávy však měly pozitivní dopad.
V minulém týdnu se cena Bitcoinu „z ničeho nic“ propadla o cca $3 000 během pár dní. Proč?
Jelikož předtím Bitcoin vystoupal na téměř 14 tisíc dolarů, vznikla veliká poptávka ze strany investorů po výběru prostředků.
Nicméně u jedné z největších směnáren, která výběry umožňovala, tak jim jednoduše „spadl“ systém, a tak nebylo možné prostředky vybrat.
A co to udělalo s trhem? Lidé zpanikařili a začali se hromadně Bitcoinu zbavovat.
S tím je spojené další velké riziko obchodování s kryptoměnami…
Ty jsou často spojeny s náhlým vzrůstem poptávky po kryptoměnách anebo požadavků na výběr prostředků z obchodního účtu.
Např. V roce 2017, kdy Bitcoin začínal na 6 000 dolarech a v prosinci atakoval hranici 20 tisíc.
Nicméně už v půlce roku byla tak velká poptávka po kryptoměnách, že se pak ani nebylo možné na burzách registrovat.
Pak opět nastala vlna výběrů, což znovu způsobovalo problém v systému a lidé se nebyly schopni ke svým penězům dostat.
Osobně toto považuji za velké riziko, protože tyto „systémové chyby“ jsou často navázány na extrémní situace způsobené výše zmíněnými faktory vyšší moci – ať už je to kvůli velkému zájmu o kryptoměny, nebo naopak kvůli panickému prodávání.
Díky tomu můžete sledovat chování ostatních investorů – a svést se tak na případné vlně.
Když o ni přijdete, tak to neohrozí celé Vaše portfolio.
Ideálně by kryptoměny měly tvořit max. 10 % z celkového investičního kapitálu.
→ jelikož je zde potenciál zisku v řádech stovek procent za rok, i tak malá část stačí k výraznému zhodnocení celého portfolia.
→ pokud by naopak došlo k velké ztrátě, tak zde máme vloženou pouze desetinu z celkového kapitálu, takže nás to nijak neohrozí.
Musíme mít na paměti, že kryptoměnový trh je velice mladý a oproti ostatním trhům malý. Proto na něj podobné zprávy, viz USA vs. Írán, působí tak silně.
Pokud je však situace stabilní, tak zde můžete obchodovat s využitím klasických obchodních strategií, jako je např. technická analýza, a bez obav, že byste své peníze nemohli vybrat.
Jaký názor na to máte Vy? Myslíte, že cena Bitcoinu začne opět stoupat a jednalo se pouze o krátkodobou korekci? Nebo se jedná o bublinu, která do konce roku splaskne? Podělte se s námi do komentářů.