+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Čekáte zhodnocení, ale ještě bankám zaplatíte – aneb realita spořících účtů.

K dnešnímu dni má 70 % lidí z ČR své peníze uloženy v bankách. A jak na tom jejich prostředky vlastně jsou?

sporici-ucet

Spořící účty

Jak jsem avizoval předtím, většina lidí, když už má volné prostředky, tak k jejich „zhodnocení“ využívá nejvíce tzv. spořící účty. A na kolik peněz navíc se můžete těšit?

Když se podíváme na nejvyšší zhodnocení, které Vám v bankách jsou schopni nabídnout, zjistíte, že se pohybujeme v rozmezí 0,05-1%. Od toho si ještě odečtěte inflaci a poplatky. A najednou se dostáváme do červených čísel – Vaše peněžní zásoby se vlastně zmenšují, než aby to bylo naopak. Proto by na Vašem běžném či spořícím učtu měly být maximálně 3 měsíční příjmy jako tzv. krátkodobá rezerva. Protože každá koruna navíc tam vložená Vám prodělává.

Ale jak je vůbec možné, že úroky za poslední dobu tak klesly? Je to velmi jednoduché. Úroky na běžných, spořících a termínovaných účtech se odvíjí od úrokové sazby, kterou nastaví ČNB. Proč tomu tak je, by bylo na samostatný článek, ale jednoduše z toho vyplývá – čím nižší úroková sazba, tím nižší zhodnocení.

A jaké jsou vyhlídky do budoucna? Bohužel ne moc pozitivní, jelikož bude s největší pravděpodobností zavedena záporná úroková sazba. To by pro klienty bank znamenalo, že budou v podstatě „platit“ za uložení svých prostředků bankám.

Podílové fondy

Dalším často využívaným bankovním produktem jsou tzv. podílové fondy. Čekali byste, že když už se jedná o investiční produkt, tzn. že už to není úplně bez rizika, tak tomu bude odpovídat zisk. Ale zde je to snad ještě větší průšvih, jelikož průměrné zhodnocení u agresivních fondů se pohybuje kolem 3 % ročně (a opět si od toho odečtěme poplatky apod). Z toho vyplývá, že ani sem se moc nevyplatí investovat. Proč tomu tak je?

Hlavní problém pro klienta spočívá především v tom, že banka mu nesděluje, jaké instrumenty se nakoupily, za jakou cenu apod. Proč? Je to jednoduché – představte si, že byste se podívali na akcie, které banka za Vaše peníze nakoupila, a zjistili byste, že vytvořily zhodnocení př. 10 % za rok. A vy byste na svém účtu měli zhodnocení pouze 3 %. Ptali byste se, kam zmizelo těch zbývajících 7 %? Logicky…

Musíme si uvědomit, že banka nikdy nedá 100 % zisku klientovi, i když je to právě on, kdo nese riziko.

Kam tedy s penězi?

podil-fondy

VÍCE NEŽ KDY PŘEDTÍM SE LIDÉ MUSÍ POOHLÍŽET JINDE, KAM SVÉ PROSTŘEDKY ULOŽIT. Je to jen o pohodlnosti, nechávat své peníze ležet a prodělávat na účtu v bankách, BUĎTE VY TÍM, KDO SE O SVÉ PENÍZE POSTARÁ.

Jak a kam je dobré investovat se můžete dozvědět právě na Osobní výuce, kde Vám povíme všechny informace o investování, jakou společnost si pro investice vybrat, jak diverzifikovat své prostředky a hlavně nevěřit nikomu jinému než sobě.

Pokud se chcete dozvědět více, domluvte si osobní konzultaci, kde Vám vše rádi vysvětlíme, aby jste věděli co Vás čeká a nemine.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.