+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

Bitcoin atakuje magickou hranici $1175 – jaké klady a zápory to sebou nese?

V dnešní době jsou pro investory čím dál zajímavější i méně tradiční formy investic – a Bitcoin je určitě jedna z nich. Protože sám s tímto typem investice mám nemalé zkušenosti, tak se v poslední době skoro všechny mé rozhovory s přáteli a klienty stočí, dříve či později, právě k této alternativní měně. (Bitcoinu a vůbec kryptoměnám jsme před nedávnem věnovali celý seriál v rubrice Netradiční investice.)

Od té doby, co jsem poprvé koupil Bitcoin v lednu 2014 za tehdejší skvělou cenu 580 USD za jeden „kus“, všem jsem říkal, že jeho cena půjde nahoru. I přes občasné propady (rok 2015 cena jednoho Bitcoinu byla 200 USD) se dnes potvrzuje, že to nebyly jen plané odhady. Dnes tato měna potřetí v řadě atakuje absolutně nejvyšší cenu v historii – 1175 USD za jeden Bitcoin (na bitcoinové směnárně Bitfinex, viz obr. 1).

 obr. 1 – graf vývoje ceny Bitcoinu  (https://bitcoinwisdom.com/markets/bitfinex/btcusd)

Když už se s lidmi k tomuto tématu dostanu, tak jejich nejčastější otázkou je: „Když je Bitcoin tak skvělá věc, mám do něho tedy investovat?“ Abychom mohli objektivně odpovědět, pojďme si shrnout jeho aktuální klady a zápory:

(+) je imunní vůči finančním krizím – investoři ho kupují, když krachuje ekonomika

(+) omezený počet Bitcoinů – nikdy jich nebude více než 21 000 000

(+) je transparentní – všechny proběhlé platby vidíte v „účetní knize blockchain

(+) veškeré platby jsou zároveň anonymní – využití pro kartely a pro praní špinavých peněz (i když tady je uvedení této vlastnosti jako kladné celkem diskutabilní)

(+) během několika minut pošlete X bitcoinů z Asie do Ameriky za minimální poplatek těžařům (Co je těžař, zjistíte v jednom z minulých článků.)

(+) tato měna nepatří žádné vládě – protokol Bitcoinu vznikl jako opensource

(+) jednoduše ho zle implementovat jako platidlo do EET či jiné elektronické poklady

Na základě těchto výhod si většina lidí myslí, že Bitcoin by mohl být v budoucnu univerzálním platidlem na celém světě, a proto do něho bez váhání investují, což je podle mě velice prvoplánové a troufám si říct, že i hloupé.

Bitcoin má i několik důležitých nevýhod.

(-) v některých zemích je jeho používání přísně zakázano, např. Thajsko

(-) jeho kapitalizace je poměrně malá (18 mld. USD) a je zde stále prostor pro manipulaci trhu ze strany spekulantů

(-) aktuální protokol Bitcoinu není nastaven na každodenní drobné platby

Berte v potaz, že toto jsou má „pro a proti“. Určitě si každý z Vás najde to své.

Já bych si dovolil rozepsat poslední, pro mě nejdůležitější zápor, který vlastně vyvrací předchozí myšlenku, že Bitcoin bude jednou celosvětové platidlo.
S rostoucí cenou Bitcoinu roste počet tzv. mikrotransakcí, př. nákup kávy. Jestliže si chci koupit kávu (např. v Paralelní Polis = kavárna, kde se dá platit Bitcoinem) za 50Kč, zaplatím přibližně 0,001765225 BTC. Problém je ale v tom, že mikrotransakcí je více, než dokáže bitcoinová síť (= myšleno block) pojmout. Proto vzniká mnoho nepotvrzených transakcí a zvyšují se poplatky za jejich urychlení. Čím vyšší poplatek, tím rychleji bude potvrzená transakce. Aktuální počet nepotvrzených transakcí lze najít zde (aktuálně 83 063 nepotvrzených transakcí, viz obr. 2).


obr. 2 – aktuální počet nepotvrzených bitcoinových transakcí (https://blockchain.info/unconfirmed-transactions)

A jaký z toho může vzniknout problém? Koupím si kávu a u pokladny odešlu transakci. Za pár minut, kdy odcházím z kavárny, mohu teoreticky moji čekající transakci zrušit a mám vlastně kávu zadarmo :). Tomuto bugu (= programátorské chybě) se říká double-spending a popírá veškeré výhody Bitcoinu.

Pakliže nebude tento problém odstraněn, lze očekávat, že s rostoucí cenou Bitcoinu poroste i množství nepotvrzených transakcí a Bitcoin pak bude naprosto nepoužitelný jako platidlo.

Z mé strany aktuálně převažují zápory, a proto jsem se rozhodl pro prodej na aktuálním maximu. A dokud nebude vyřešen problém s nepotvrzenými transakcemi, nehodlám dlouhodobě držet Bitcoin jako investici. (Jedná se pouze o můj názor, v žádném případě o investiční doporučení.)

Jaké jsou podle Vás největší klady a zápory této měny? Případně jaké s ní máte zkušenosti? Podělte se s námi o své názory a komentáře pod článkem :).

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.