Vzhledem k tomu, že mi přišlo několik dotazů ohledně Altcoinů (jiná kryptoměna než Bitcoin), rozhodl jsem se napsat krátký článek právě o nich.
Na úvod bych chtěl čtenáře seznámit se svým postavením vůči Altcoinům. V minulosti jsem se zúčastnil několika „startupů“ nových kryptoměn a dokonce jsem byl i spoluzakladatel jedné nejmenované z nich. Takže vím, že 90 % altcoinů je bublina, která byla založena za cílem, aby si zakladatelé „namastili kapsy“. Abych byl upřímný, já neřeknu Altcoinům jinak než „shitcoiny“.
Ale nebudu házet všechny do jednoho pytle. Protože i přes všechny neúspěchy a podvody tu dnes mámě několik alternativních kryptoměn, o kterých se vyplatí napsat.
Rok 2013 byl největším rozmachem, kdy téměř každý den vznikla nová kryptoměna. Do dnešního dne je evidováno na webu Coinmarketcap 770 kryptoměn. seznam všech kryptoměn
Jelikož zakladatelé první kryptoměny Bitcoin napsali veškeré zdrojové kódy transparentně, stačí tedy okopírovat kód Bitcoinu, změnit název, popřípadě vylepšit a za pár hodin máte vlastní kryptoměnu (nejznámější kryptoměna, která vznikla jako vtip za pár hodin je Dogecoin).
Zůstává jednoznačně dvojkou na trhu kryptoměn hned po Bitcoinu, i když tomu nenasvědčuje aktuální kapitalizace 181 milionů USD. Litecoin se nejčastěji používá pro mikroplatby, jelikož má čtyřikrát rychlejší potvrzování plateb než samotný Bitcoin. Litecoin se může dále pochlubit odolnější hashovací funkcí, která nejde jednoduše obejít při těžbě s ASIC čipy.
Ethereum je kryptoměna založená pro běh „smart contracts” („chytrých kontraktů”, dále jen kontraktů).
Tyto kontrakty lze vnímat jako bloky programového kódu, které jsou vykonávány celou sítí ověřitelným a nezmanipulovatelným způsobem. Jednou vložené do sítě poté provádějí zadaný, turingovsky kompletní, program, dokud jim nedojde Ether (jednotka kryptoměny). Ether může být dále doplňován zasláním od uživatelů nebo jiných kontraktů. Kontrakty tedy mohou posílat zprávy či Ether ostatním uživatelům nebo kontraktům. (zdroj: wikipedia)
Aktuálně má Ethereum kapitalizaci 10x menší než Bitcoin, i přesto se jedná o nejsilnější altcoin dle kapitalizace. Ethereum se může pochlubit tím, že do ni v minulosti investoval samotný Google.
Monero je druh kryptoměny, který má mnohem lépe zabezpečené jednotlivé transakce, než samotný Bitcoin. U Monera můžeme tvrdit, že veškeré finanční pohyby jsou 100% anonymní a zpětně nejsou vypátratelné, jelikož využívá kryptografický zvukový systém, který umožňuje přijímat a odesílat finanční prostředky, aniž by vaše transakce byla veřejně dohledatelná na blockchain. Z důvodu vysokého zabezpečení anonymity se Monero používá jako „platidlo“ na webech s nelegálním obchodem.
S monerem jsem si během 10 minut mohl na DarkWebu objednat viagru, řidičský průkaz či zbraň.
Právě proto má Monero největší denní zobchodovaný objem hned po Bitcoinu – téměř 20 milionů USD denně a kapitalizace je ke dnešnímu dnu 137 milionů USD.
V budoucnu vidím stále Bitcoin jako hlavní kryptoměnu, která bude doprovázena několika významnými alternativami. Pokud upustíme uzdu fantazii, lze si představit i poměrně šílenou, ale nikoli nerealizovatelnou budoucnost, kdy každá firma bude mít na místo akcií vlastní kryptoměnu, která by vyzdvihovala vlastnosti dané společnosti.
Pokud máte ohledně Bitcoinu a kryptoměn jakékoliv další otázky či nejasnosti, neváhejte nás kontaktovat na info@trading-academy.cz nebo zavolejte na tel.č.: +420 778 770 334 a sjednejte si osobní schůzku. Protože věříme, že investice se dají dělat tak, aby profitovaly obě strany a mohl vzniknout obchodní vztah na celý život.
Ahoj, nevěděla jsem že je tolik článků a stránek o Litecoinech, já jen čtu a čtu, tak ať se Vám daří. Adrianka.