+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

5 nejbohatších obchodníků světa r. 2016

Vzhledem k nedávným nešťastným událostem, které zahýbali jak trhy, tak lidmi, věnujeme tento týden lidem, kteří stejně jako každý z nás museli překonat spoustu překážek a krizí, ať osobních nebo finančních a nakonec se z nich stali ti nejúspěšnější z úspěšných traderů na světě.  Uvidíte, že někteří začínali své podnikání doslova „na koleni“, postupně se však vypracovali, byli inovativní a hlavně se nebáli. Ať jsou Vám tento týden inspirací v tradování, ve Vašem vlastním podnikání nebo v obojím. Protože co nebylo nemožné pro ně, nemusí být nemožné ani pro Vás :).

1) Kenneth C. Griffin    2) James Simons    3) Steve Cohen

4) David Tepper    5) David Shaw

Na pomyslném vrcholu máme k roku 2016 Kena Griffina (47) (majetek $7,3 mld., $1,7 mld./2015)

Kenneth C. Griffin foto

Celým jménem Kenneth C. Griffin je manažerem hedgových fondů a zakladatelem jedné z největších firem v odvětví .

Ken začínal s obchodováním během svého prvního ročníku na Harvardu. Druhý rok již s více než čtvrt milionem dolarů převážně od rodiny a přátel založil hedgový fond s využitím konvertibilní arbitráže. Aby se dostal k real-time datům z trhu, musel si dokonce na koleji zřídit satelitní připojení. Jeho strategie mu však pomohla ochránit peníze během krize r. 1987. Po tomto úspěchu založil druhý fond a jeho kapitál byl již 1 mil. $.

To přilákalo pozornost Franka Meyera (již zaběhnutého hedge fund managera), který zainvestoval 1 mil. $, kde Griffin ukázal úžasné výsledky a na popud toho se rozhodl založit vlastní firmu.

ZROD GIGANTU

citadel_logo

1990 se tak stalo, společnost se primárně zaměřovala stále na konvertibilní arbitráž, ale postupně se jejich portfolio rozrůstalo. R. 1994 se pak zrodila „Citadel“ jako taková.

Během osmi let se společnost rozrostla z $4,6 milionové na $1 miliardovou společnost s více než 100 zaměstnanci. Od roku 2001 se zaměřila i na energetiku, ze které se měla postupně utvořit celá část portfolia zaměřená na obchodování s komoditami (především zemní plyn a ropa). S využitím automatického obchodování a rozšíření dalších služeb, jako je správa aktiv, se Citadel rozrostla takovým způsobem, že měla za relativně krátkou dobu 15% podíl na světovém trhu. Griffin se díky tomu umístil v první stovce „nejvlivnějších lidí ze světa financí“ v magazínu CFO.

2004 Citadel zahrnula do svého portfolia forex a dosáhla kapitálu 10 mld. $. S růstem hodnoty společnost začala expandovat do celého světa, dnes má pobočky po celé severní Americe, v Londýně a Hong Kongu.

Během krize r. 2008 ještě potvrdila svůj potenciál a rozjížděla samostatné fondy s různými strategiemi, aby dosahovala stálých výsledků pro své investory.  Ztrátě se samozřejmě nevyhnuly, tu se nakonec podařilo plně dohnat v lednu r. 2012.

Dnes je její kapitál okolo 24 mld. $ a dodnes se její hedgové fondy díky komplexním matematickým modelům pro výběr investic řadí mezi nejúspěšnější. Celá „Citadel Group“ zahrnuje i další firmy jako Citadel, Citadel Securities (jeden z největších zajišťovatelů likvidity na am. kapitálovém trhu) a Citadel Technology (tvorba různých technologií a programů k obchodování). Dnes zaměstnává celkem okolo 1250 lidí.

Griffin, ač sám o sobě má obrovské kvality, co se týká obchodování i programování, jeho největší předností je umění seskupovat ty nejlepší z oborů, které na první pohled nemají s tradováním nic společného – jako matematiky, inženýry, ale i fyziky. Věří, že nejenom nejmodernější technologie, ale především nadaní lidé v týmu jsou tím hlavním, co stojí za úspěchem celé Citadel. Navíc na rozdíl od většiny hedge fondů, které jsou většinou zaměřeny na určitou oblast, jejich strategie se opírá čistě o „výpočty“ a proto jsou často velice diverzifikované.

Inst3446_sector

Griffinovy úspěchy ho samozřejmě často dostávali do různých žebříčků nejvlivnějších nebo nejbohatších lidí ve financích – několikrát ve Forbes v žebříčku Forbes 400, r. 2003 ve svých 34 byl dokonce nejmladší ze všech. Sám se angažuje v dalších institucích, jako je Komise pro Regulace kapitálového trhu, G100 (100 ředitelů, které se každoročně schází a zabývají se globální ekonomikou) a další. Dále je o něm známo, že je jedním z nejštědřejších sponzorů jeho alma mater – Harvardu – věnoval více než 150 mil $, což je dodnes považováno za nejvyšší dar, který kdy byl jakékoli instituci věnován. A tím jeho sponzorské aktivity zdaleka nekončí – aktivně sponzoruje různé umělecké instituce, nemocnice, presbyteriánskou církev a hrdě podporuje republikány.

Zdroje:
https://www.citadel.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Kenneth_C._Griffin
http://relationalstocks.com//instshow.php?op=summary&id=3446
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.