+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

5 nejbohatších obchodníků světa r. 2016

1) Kenneth C. Griffin    2) James Simons    3) Steve Cohen    4) David Tepper    5) David Shaw

V závěru týdne si představíme i posledního z naší pětice obchodníků, kteří za rok 2015 vydělali nejvíce. A tím je David Shaw. „Ajťák“ se zaměřením na biochemii, jehož hedgový fond byl označen magazínem Fortune za „nejzajímavější a nejzáhadnější sílu na Wall Street, je dodnes označován za „kvantového krále“(podobně jako James Simons), protože díky ultramoderní počítačové síti se stal průkopníkem ve vysokorychlostním kvantitativním obchodování, což mu vyneslo jmění. Přesto však zůstal věrný vědě a je dnes nejuznávanější persona v oblastí výpočetní biochemie. Zde je jeho příběh.

David Elliot Shaw (65) (majetek $5 mld., $700 mil./2015)

foto David E. Shaw

Shaw, jak jsem psala výše, je především vědec, získal svůj titul s nejvyšším vyznamenáním na Kalifornské Univerzitě a svůj doktorát z počítačové vědy na Stanfordu. Byl také členem fakulty výpočetní techniky na Kolumbijské Univerzitě. Prováděl výzkum superpočítače, který měl provádět obrovské množství paralelních operací v „stromové struktuře“ pro rychlé vyhledávání. Dokonce vytvořil pro Stanford celý počítačový systém využívaný v různých oblastech. To ještě netušil, jak se mu později ve financích bude hodit.

R. 1986 byl zlákán na Wall Street Morganem Stanleyem, aby se stal vice-prezidentem pro skupinu zabývající se automatizovaným obchodováním s kapitálem firmy. Zde poprvé použil a poté začal pilovat svoji kvantitativní analýzu na finančních operacích, která měla obrovský úspěch.

PROČ VYDĚLÁVAT NA CIZÍM, KDYŽ MŮŽE NA VLASTNÍM

logo D.E.Shaw & Co.

Vzhledem k tomu, že se jeho teorie ukázaly jako správné, založil r. 1988 vlastní fond. K obchodování využíval především vlastní algoritmy pro obchodování s cennými papíry, v čemž jsou dodnes průkopníky. A hlavně jsou přísně střeženým tajemstvím .R. 1996 byla firma označena ve „Fortune“ za „Ultimátní kvantový obchod, hnízdo matematiků a dalších oddaných kvantitativní analýze, kteří užívají své tajemné síly ke sledování světových finančních trhů a vymačkají zisky z míst, kam by se většina lidí nikdy nepodívala.“

Ovšem ani ta nejlepší firma se ztrátě nevyhne, ta přišla po ruské finanční krizi r. 1998, především na obchodech slibujících investorům fixní výnos.

V novém tisíciletí se firma zabývala i investicemi do různých firem. Např. v prosinci 2003 dceřiná společnost jednoho fondu získala hračkářství FAO Schwarz. Dále ten samý rok Shawova pobočka – Laminar Portfolios koupila aktiva dalšího hračkářství. Dále se zaměřovali na krachující společnosti, které zainvestovali nebo rovnou koupili pro vidinu dalšího pot. zisku.

R. 2006 Shaw expandoval na indický trh, kde se jim povedlo i několik „velkokapitálových“ dohod. To zahrnovalo zřízení společného podniku s tehdejší největší společností na finanční služby „Reliance Industries“. Dostali se i na trh s nemovitostmi, vydavatelství, energetikou,…

R. 2007 David Shaw prodal 20% podíl „Lehman Brothers“, což mělo být součástí dalekosáhlejší strategie, aby tak diverzifikoval své vlastní portfolio – když pak L.B. krachovali, D.E. Shaw převzal vedení. Čili opět další dobré rozhodnutí.

R. 2009 v době krize pak D.E.Shaw vytvořily „Portfolio Acquisition Unit“, aby odkoupili nelikvidní aktiva od konkurenčních hedgových fondů.

Vzhledem k tomu, že se David Shaw přeci jenom chtěl více věnovat vědě, tak přenechal r. 2001 vedení, a pak r. 2010 ustanovil šestičlennou výkonnou komisi, která na ni každodenně dohlíží. Přesto společnost dále pokračuje v jeho stopách. Pracují tam nejvíce matematici a jiní vědci a dnes firma spravuje přes $39 mld. R. 2015, kdy většina fondů byla ve ztrátě, přinesla svým investorům okolo 14 %.

Dnes má společnost okolo 1.300 zaměstnanců a spravuje obrovské portfolio v různých fondech. Využívá nejvíce kvantitativní metody a vlastní počítačovou technologii k fundamentální analýze. Také stále pokračuje v investicích do technologií, energií, nemovitostí, finančních firem a také problémových firem, kde své vědecké metody také používá.

 

STÁLE VĚDCEM

logo D.E.Shaw Research

Jak jste si mohli přečíst výše, ještě než se Shaw stal úspěšným finančníkem, získal velké renomé ve vědecké komunitě. A stále je v oboru aktivním.

R. 1994 byl dokonce jmenován prezidentem Clintonem, aby byl součástí jeho „Rady prezidentských poradců“. Tím se r. 2009 stal i pro Baracka Obamu. R. 2000 byl zvolen hlavou Americké asociace pro pokročilou vědu a vedl ji až do r. 2010. R, 2007 byl také přijat do Akademie Umění a Věd. V podstatě byl členem téměř každé vědecké rady či asociace, která něco znamenala.

Aby se plně mohl věnovat výzkumu, který chtěl, založil „D.E.Shaw Research“, která se zaměřuje na oblasti výpočetní biochemie, konkrétně simulace molekulární dynamiky proteinů. Od r. 2001, kdy opustil vedení D.E.Shaw & Co., se stal vedoucím výzkumníkem v D.E.Shaw Research. A dosahuje velkých úspěchů. Vytvořil první superpočítač s kapacitou, která může vytvářet simulace molekulární dynamiky rychleji než kterýkoli jiný superpočítač. Doufá, že jeho práce jednou povede k vytváření životazachraňujících léků.
GENIUS VYTVÁŘÍ GENIA

Jeho inovativní práce v D.E.Shaw přitáhla tehdy spousty mladých a brilantních mozků, ze kterých se později také stali budoucí miliardáři. Jeff Bezos se zabýval opcemi a později se začal zabývat využitím internetu pro obchodování – to ho přivedlo na nápad Amazonu. John Overdeck byl matematický genius, který původně dohlížel na Shawovy obchody s japonským kapitálem. Později se připojil k Bezosovi. David Siegel zase pomohl vytvořit Shawovi jeho kvantový obchodní systém a také jednu z prvních obchodník a bankovních online platforem.
VZDĚLÁNÍM TO ZAČÍNÁ

Shaw je vedoucím výzkumu v Centru Výpočetní Biochemie na Kolumbijské univerzitě a profesorem na Kolumbijské fakultě medicíny.

Samozřejmě se věnuje i charitě a sponsoringu. Podporuje různé vzdělávací programy jako „Math-M-Addict“, kde dokonce se svými zaměstnanci učí, a věnuje peníze každý rok dalším matematickým programům a olympiádám.

 

ZDROJE
http://www.forbes.com/profile/david-shaw/?list=hedge-fund-managers
https://en.wikipedia.org/wiki/David_E._Shaw
http://www.investopedia.com/articles/investing/030716/david-e-shaws-success-story-net-worth-education-top-quotes.asp
https://en.wikipedia.org/wiki/D._E._Shaw_%26_Co.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.