+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

5 nejbohatších obchodníků světa r. 2016

1) Kenneth C. Griffin    2) James Simons    3) Steve Cohen    4) David Tepper    5) David Shaw

Pomyslné třetí místo dnes patří Stevenu A. Cohenovi. Jeden z nejúspěšnějších obchodníků, který svůj business „nastartoval“ se 7.000 $ v kapse, které ještě k tomu měly být původně na jeho školné J. R. Do roku 1992 byl schopen své prostředky znásobit konkrétně na $20 mil. a tehdy také zakládal svůj první fond, který se postupem času stal i jedním z nejúspěšnějších na světě. Měnila se i jeho strategie, kdy se od prvotních rychlých obchodů propracoval až k dlouze drženým aktivům. Podívejme se tedy na životní příběh člověka, u kterého se na 100 % potvrdilo, že „risk je zisk“.

Steven A. Cohen (60) (majetek $12,7 mld., $1,55 mld/2015)

portrét Stevena Cohena

Cohen se narodil do židovské rodiny textilního průmyslníka a učitelky na klavír. Cohen se však vydal jiným směrem – již na střední škole tíhl k pokeru, kde nezřídka hrál i o své peníze. Díky tomu se však naučil přijímat riziko a nebát se ho, což ho perfektně připravilo na povolání obchodníka a investora. Svůj titul z ekonomie získal na Pensylvánské univerzitě a právě zde rozjel svůj první fond.

Po škole získal práci na Gruntal & Co. na Wall Street jako „junior trader“. Jenom za první den vydělal $8.000 a časem mu nedělalo problém ani $100.000 za den. Postupně se tak vypracoval na manažera týmu šesti traderů s kapitálem $75 mil (1984) a vedl si takto dobře ještě další 4 roky.

NÁSTUP NOVÉHO HRÁČE

logo S.A.C. Capital Advisors

1992 se Cohen po svých úspěších rozhodl založit vlastní firmu zvanou SAC Capital Partners s kapitálem $20 mil. (pozn. jeho vlastních peněz). Za dobu svého trvání byl jeden z nejúspěšnějších fondů – průměrně dosahoval zisku 25 %. Firma používala strategii „mosaic theory“, která fungovala na bázi sbírání co nejvíce informací o firmách a jejich akciích a z nich odvozovala obchodní pozice. Soustředila se na obchodování likvidních akcií. Později začali využívat i fundamentální a kvantitativní analýzu.

R. 2009 již kapitál dosahoval výše $14 mld. na čtyřech nezávislých portfoliích, společnost dokonce byla tak aktivní, že jednu dobu dosahovala 3 % z celkového počtu obchodů na New Yorské burze a zakládala další pobočky po celém světě.

graf vývoje zisku SAP a S&P

NE TAK ÚPLNĚ ČISTÝ ŠTÍT

V březnu r. 2006 již byl první problém – konkrétně farmaceutická firma Bioval obvinila SAC, že manipulovala s reporty Biovalu, aby úmyslně snížila cenu akcií. To SAC odmítla a naopak prohlásila, že jejich akcie byly nadhodnocené a následný pokles byl kvůli menším výdělkům a vyšetřování regulačním úřadem. R. 2009 soud v New Jersey SAC obvinění zprostil a naopak SAC obvinila Bioval za způsobené potíže, za což dostali za pravdu a Bioval jim následně musel vyplatit $10 mil.

Mezitím v červenci 2006 se SAC dostala do soudního sporu s Fairfax Financial Holdings. Tentokrát jako jeden tří účastníků, kteří měli manipulovat s cenou akcií této firmy, konkrétně že měli podplácet jejich zaměstnance, aby vytvářeli negativní reporty a jejich ceny šly dolů. Důkazy sice byly, ale ne přímo proti SAC, takže jejich obvinění byla stažena.

Největší „rána“ však přišla r. 2013, kdy se v článku Yahoo! Finance objevila informace, že SAC bylo vyšetřováno Komisí pro cenné papíry už 6 let. Dva bývalí zaměstnanci byli obviněni z „insider tradingu“ (= obchodování na základě neveřejných nebo zneužitelných informací). Pokračovalo to dalšími bývalými zaměstnanci, kde se prokázalo, že informace byli zneužity ku zisku SAC. Následovala další obvinění jako spiknutí nebo podvod. Nakonec se někteří přiznali a v únoru r. 2014 byli čtyři bývalí zaměstnanci odsouzeni.

2013 Komise obvinila přímo Cohena a SAC ze zanedbání řádného dozoru nad jejími obchodníky a am. Soud je obvinil z podvodu. SAC prohlásil, že proti tomu bude bojovat, ale již v listopadu uznal obvinění, přestal spravovat fondy s kapitálem veřejných investorů a následně jim ho navrátil a Cohen osobně zaplatil pokutu ve výši $1,8 mld. Zaměstnanci přešli do konkurenčních firem a jeden z bývalých zaměstnanců byl dokonce poslán na 9 let do vězení a s pokutou $9,4 mil. Na začátku tohoto roku však Cohen uzavřel dohodu s Komisí, že do r. 2018 SAC bude moci opět spravovat peníze veřejnosti.

POINT72 ASSET MANAGEMENT

logo Point72 Asset Management

Cohen založil tuto „rodinnou“ společnost jako nástupce za SAC, kam následně přeložil i všechny své investice. Aby však nedocházelo k předešlým problémům, najali bývalého vládního prokurátora jako vedoucího dozoru a bývalého zástupce státu Connecticut jako poradce pro skupinu složenou většinou z bezpečnostních a právních složek. R. 2015 také rozjela program „Point72 Academy“ na podporu „nové firemní kultury.

R. 2015 generovala zisk 15,5 % a měla již 1000 zaměstnanců.

Dnes je Point72 A.M. rozdělena do divizí:

  • Point72 Asset Management, EverPoint Asset Management s Long/Short strategií (=nákup při růstu, prodej při poklesu)
  • Cubic Systematic Strategies používá kvantitativní investování (=pomocí mat. modelů), automatické obchodování
  • Cohen Private Ventures

NADŠENEC DO UMĚNÍ I CHARITY

Cohen je velkým nadšencem do umění. Podle Art News Mag. byl r. 2002 v Top 10 nejvíce utrácejících lidí za umění. Dnes vlastní kousky celkem v přepočtu za $1 mld (buduje i své vlastní muzeum v domě v Greenwich).

Je spoluzakladatelem Cohenovy nadace a působí i v nadaci Robin Hood a nadaci Michaela J.Foxe na podporu výzkumu Parkinsonovy choroby. Jeho podpory se dostává i do škol a nemocnic. Nedávno věnoval $75 mil Presbyteriánské a dalším na podporu pediatrie. Také významným způsobem podporuje veterány a jejich rodiny (Cohen Veterans Network).

A jako takový splněný dětský sen, je menšinovým vlastníkem New Yorským Mets :).

 

Zdroje:
http://www.forbes.com/profile/steve-cohen/?list=hedge-fund-managers
https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_A._Cohen
https://en.wikipedia.org/wiki/S.A.C._Capital_Advisors
https://en.wikipedia.org/wiki/Point72_Asset_Management
https://www.point72.com/businesses/
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.