+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

5 nejbohatších obchodníků světa r. 2016

1) Kenneth C. Griffin    2) James Simons    3) Steve Cohen    4) David Tepper    5) David Shaw

Po Kenu Griffinovi se nejvýdělečnějším obchodníkem nebo majitelem hedgového fondu za rok 2015 stal James Simons zvaný také „kvantový král“. Sice za chvíli dosáhne požehnaného věku 80 let, ale i přesto je považován za nejgeniálnějšího miliardáře na světě – dodnes je jeho unikátní investiční strategie „Medailon“ střeženým tajemstvím.

James Harris „Jim“ Simons (78) (majetek $15,5 mld., $1,65 mld./2015)

portrét Jamese Simonse

Narodil se v Brooklinu, Massachusetts do židovské rodiny. Již v mladém věku se velice zajímal o přírodu a matematiku. Svoji karieru také nezačínal jako trader, ale jako matematik. Vystudoval matematiku na MIT a doktorát získal již ve 23 letech na Berkeley.

Během Vietnamské války spolupracoval s bezpečnostními agenturami a měl na starosti luštění kódových zpráv od nepřítele – jeho práce byla velice úspěšná a své nabyté znalosti pak využil pro svůj budoucí byznys. Zároveň také učil na MIT a Harvardu.

Od r. 1968 se pak dále soustředil na kariéru akademika (Univerzita Stony Brook). Zabýval se především geometrií a topologií variet, kde dosáhl mnoha úspěchů, které měli dopady na moderní geometrii, ale i na novodobou fyziku, za které si dokonce r. 1976 vyhrál Cenu Oswalda Veblena v Geometrii. R. 2014 byl následně za celoživotní přispění zvolen do Národní Academie Věd USA.

ZROD RENAISSANCE TECHONOGIES

logo renaissance technologies

Samozřejmě jeho další velkou láskou byly finance (začínal na měnách) a od r. 1970 si pohrával s myšlenkou, že by své vědomosti mohl využít právě zde. R. 1978 tedy opustil akademickou dráhu a založil firmu na správu hedgových fondů zvanou „Monemetric“ ve státě NY. Spojil zde to, co nejvíce miloval – finance a matematické metody pomocí níž analyzoval trh. Zároveň začal dávat dohromady tým matematiků, luštitelů kódů, expertů na mat. modelování atd. (jejich matematické a fyzikální oddělení někteří označují dnes za nejlepší na světě vůbec). Výsledky obchodů se rok od roku zlepšovaly a r. 1982 byla firma přejmenována na Renaissance Technologies.

Společnost používá k obchodování po celém světě naprogramované matematické modely k předpovídání změn cen finančních instrumentů a využívá rozpoznávání vzorců (resp. získá co nejvíce dat za desetiletí, které zanalyzuje, a pak podle statistických vzorců vytváří předpovědi), je to jeden z prvních hedgových fondů, co něco takového využil a co je dodnes odlišuje od konkurence.

1988 firma vymyslela své prozatím nejvýdělečnější portfolio „Medailon“ fond, který je určen především zaměstnancům společnosti. Simon ho založil společně s Jamesem Axem, kdy vzali již fungující algoritmy u měn a uzpůsobily je, aby fungovaly na jakékoli komoditní futures. Funguje na bázi zkoumání korelací (=vzájemný vztah mezi dvěma veličinami nebo procesy). Je znám především svoji úspěšností, kde dosahujeme více 35 % průměrně již celých 20 let (od 1994 do 2004 dokonce v průměru 71,8 % – pouze jeden rok byl ztrátový). Simons díky němu bývá považován za nejlepšího „money“ manažera na světě. (R. 2005 díky němu dosáhl největšího výdělku ze všech manažerů hedgových fondů na světě ($1,5 mld).) R. 2012 byl Medailon dokonce povolen jako penzijní fond pro zaměstnance.

630x420

Ve svém portfoliu má další fondy pro veřejnost: Renaissance Institutional Equities Fund (RIEF), který historicky navazuje na Medailon, a dva Renaissance Institutional Diversified Alpha (RIDA).

Dnes společnost spravuje okolo $65 mld. (nejvíce patří právě zaměstnancům).

2006 byl Simons za své zásluhy v oboru financí dokonce jmenován Finančním Inženýrem roku.

2009 se Simons už rozhodl, že je potřeba předat vedení mladším a opustil funkci ředitele a dodnes je nevýkonným předsedou představenstva a má stále zainvestováno do svého přísně střeženého portfolia Medailon fondu. Nejvíce se věnuje filantropii.

VZDĚLÁNÍ STÁLE NA PRVNÍM MÍSTĚ

Simons stále velice podporuje vzdělávání. Podporuje univerzitu Stony Brook a MIT, založil nadaci „Math for America“ a Simonsovu nadaci, které podporují vzdělávání v oblasti matematiky a věd. Také sponzoruje různě lékařské výzkumy (autismus), demokraty a je dodnes členem několika institucí při univerzitách (Stony Brook, MIT, Rockefeller Uni, Berkeley,…)

 

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/James_Harris_Simons
http://www.thefamouspeople.com/profiles/james-harris-simons-6433.php
http://www.forbes.com/profile/james-simons/?list=hedge-fund-managers
https://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance_Technologies
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.