+420 778 770 334    info@trading-academy.cz

5 nejbohatších obchodníku r. 2016

1) Kenneth C. Griffin    2) James Simons    3) Steve Cohen    4) David Tepper    5) David Shaw

S dnešním dnem přichází další životní příběh jednoho z nejúspěšnějších lidí v oboru. Know how, kterým vydělal takové jmění ovšem nejsou kvantitativní strategie nebo mat. modely, ale spekulace s rizikovými dluhopisy problémových firem, které však mají o to větší zisky.

David Alan Tepper (58) (majetek $11,4 mld., $1,2 mld./2015)

foto David Tepper

David Tepper se narodil do židovské rodiny v Pittsburghu do rodiny učetního a učitelky. Již od mládí si musel vydělávat a vysokou školu si zaplatil téměř sám. Graduoval s titulem z ekonomie s vyznamenáním. Během studií už „přičichl“ k investování. Jeho první dvě investice, které dostal od otce, byly firmy „Pennsylvania Engineering Co.“ a „Career Academies“, které ovšem zkrachovaly.

Po škole začal pracoval ve finančnictví, konkrétně v bance jako úvěrový analytik. Ovšem nebyl zde moc spokojen, takže r. 1980 odešel znovu studovat a získal magisterský titul z „Industrial Administration“. Poté nastoupil do „Republic Steel“ do finančního oddělení. Firma ale měla  finanční problémy – na stranu druhou Tepper měl přímo možnost seznámit se s úvěrovou strukturou problémové firmy. Tyto zkušenosti, jak víme, pak velice dobře využil.

Již roku 1984 přešel do „Keystone Mutual Funds“ a o rok později do „Goldman Sachs“, opět jako analytik úvěrů a cenných papírů. Během šesti měsíců se vypracoval na vedoucího tradera pro VIP klientelu a pracoval zde dalších osm let. Jeho specializací byly korporátní „junk bonds“ (=dluhopisy s vysokým rizikem – často problémových firem nebo firem před konkurzem). Tepper odkoupil problémové dluhopisy od bank, které byly zasaženy dluhopisovou krizí r. 1989. Ty banky, které přežily, vydělaly Goldman Sachs velké peníze. Ovšem r. 1992 se rozhodl své vědomosti a um investovat do své vlastní firmy.

APPALOOSA MANAGEMENT

Hned o rok později založil vlastní firmu.  Resp. spoluzaložil ještě s bývalým kolegou z Goldman Sachs Jackem Waltonem. Appaloosa začínala jako společnost specializující se na „rizikové dluhopisy“ (hedgovým fondem se stala až v průběhu r. 2000) s kapitálem $57 mil. Během prvních šesti měsíců byla schopna vydělat 57 % a fond se rozrostl na $300 mil. r. 1994. (R. 1995 to bylo již $450 mil. a o rok později celých $800 mil.) Firma se zaměřovala na investice právě do společností v nouzi. Jejich první investice směřovala do ocelářské firmy „Algoma Steel“, která byla již v konkurzu. Tepper koupil jejich akcie za $0,20 a prodal je během roku za $0,70.

Od poloviny do konce 90. let se také pustil do zahraničních státních dluhopisů. V době kdy některé státy byly na pokraji bankrotu, Tepper si nechal vypracovat analýzy, které státy by se z toho měly určitě dostat a zainvestoval tam – konkrétně do Argentiny, Jižní Korey a Ruska. Tato strategie mu nakonec vynesla okolo 60%.

R. 2000 si vsadil proti internetovým společnostem a začal prodávat Nasdaq Composite. Ovšem pod nátlakem emocí uzavřel své obchodní pozice. Tehdejší „dot com“ bublina však splaskla a Tepper tím pádem přišel o obrovskou příležitost vydělat ještě „obrovštější“ peníze. Naučilo ho to však, že emoce mají jít při obchodování vždy stranou.

Další ránou byla ztráta 25 % při dluhopisové krizi, kterou však velice rychle dohnal, když správně zvolil problémové společnosti do svého portfolia, kde mu tyto pozice vynesly okolo 150 %.

Zkraje r. 2008 Tepper předpověděl, že „blue-chip“ akcie (=s vysokou spolehlivostí) porostou. Samozřejmě se tak nestalo a Appaloosa přišla o 25 %.

R. 2014 byla hodnota spravovaného kapitálu více ne $20 mld. A podle magazínu „Institutional Investor“ by z $1 mil. investovaného u zrodu firmy byste měli $181 mil. Následovala hypoteční krize, ale Tepper věřil v rostoucí trend akcií bank, i když většina investorů dávala od těchto institucí právě „ruce pryč“. Koupil akcie např. „Washington Mutual“ a „Wachoviea“, které následně byly skoupeny většími hráči, což Tepperovi přineslo zajímavé peníze. Jednoduše, zatímco všichni investoři prodávala akcie bank, jak zbláznění, Tepper do nich investoval. Dále koupil hypoteční zástavní listy v hodnotě $2 mld. Když pak vláda začala podporovat banky, aby je udržela při životě, Appaloosa si přišla na $7 mld, přičemž $4 mld. šly do kapsy přímo Tepperovi. Dodnes jsou tyto obchody považovány za nejlepší obchody kdy provedené na světě, Tepper byl nejvýdělečnějším manažerem hedgového fondu r. 2009 a r. 2011 za ně dostal i ocenění.

Od počátku do r. 2014 Appaloosa navrátila investorům jejich kapitál již pětkrát. Tepper tak dělá, protože chce zůstat soustředěn a nechce, aby se fond rozrostl do nezvladatelných rozměrů. I tak byla v žebříčku největších světových hedgových fondů na 23. místě. Tepper zase obsadil 1. příčku nejvýdělečnějšího manažera hedgového fondu pro rok 2013 ($3,5 mld.)

R. 2015 přidal do své sbírky další úspěch, protože v době, kdy většina fondů tratila, jeho fondy Palomino a Thoroughbred vydělávaly (11 % a 7 %). Část zisku navrátili svým investorům a dnes Tepper spravuje okolo $18 mld.

R. 2016 přemístil jak svou rodinu, tak firmu na Floridu, protože zde nemusí platit žádné osobní daně.

DNES

Appaloosa Management investuje hlavně do veřejného kapitálu a trhů s pevnými výnosy. Stále se nejvíce zaměřuje na dluhopisy problémových společností, warranty, opce, futures. Podle „BusinessWeek“ je jejich kapitál tvořen nejvíce investicemi bohatých jedinců, penzijních plánů, korporací, zahraničních vlád, nadací, univerzit ad. Jejich investice jsou „uzamčeny na 3 roky, přičemž během té doby jsou omezeny jejich výběry na max. 25 % z celkové investice.

CO SPOLEČNOST DALA, ON NAVRACÍ

Tepper pravidelně a velice štědře daruje miliony dolarů různým vysokým školám a nadacím podporující vzdělání. R. 2003 věnoval na popud svého bývalého profesora Carneqie Mellon University $55 mil., která po něm za tento čin pojmenovala celou jednu fakultu. R. 2013 jim věnoval ještě dalších $67 mil. na výstavbu celého nového areálu. Sám založil politickou skupinu na podporu lepšího vzdělání pro děti. Chce prosadit veřejně financovatelné školy, které jinak do té doby se státním financováním válčily.

Velice štědře podporuje židovskou komunitu.

 

ZDROJE:
http://www.forbes.com/profile/david-tepper/?list=hedge-fund-managers
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Tepper
http://www.investopedia.com/terms/d/david-tepper.asp
https://en.wikipedia.org/wiki/Appaloosa_Management
http://www.ibillionaire.me/funds/3

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.